Witam.
Jestem w trakcie zakładania internetowego serwisu motoryzacyjnego.
Coś na wzór .
Internauci będą mogli wystawiać swoje oferty (ogłoszenia) sprzedaży, zamiany... m.in. samochodów za co będę pobierał niewielkie opłaty (przelewem lub/i sms'em).
Pytania są takie...
1. Czy muszę rejestrować działalność gospodarczą ? jeśli tak to czy od razu (nie mam gwarancji czy pomysł wypali, czy mogę na początku nieco rozwinąć działalność i po jakimś czasie zarejestrować) ?
2. Jeśli tak to gdzie zarejestrować (jakie są formalności, czy załatwię to przez internet) ?
3. Jak to jest z podatkami ? Są narzucone normy w tej sprawie czy jest wybór podatku ? jeśli tak to jaką formę opodatkowania Pan/Pani poleca ? Chciałem dodać że pracuję już na etacie (mój pracodawca odprowadza składki na zus itp.). Ten serwis byłby dodatkową działalnością.
Dziękuję i pozdrawiam
2012-09-17 23:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Konia z rzędem temu, kto wskaże co jeszcze nie jest działalnością gospodarczą a co już jest... Niestety definicja jest tak nieostra, że jej interpretacja może być bardzo szeroka. Dlatego osobiście polecam skontaktować się ze swoim urzędem skarbowym w zasadzie określenia, czy mamy do czynienia z działalnością już od samego początku. Dodam, że podstawa do uznania za taką powyższych czynności jest (a zakładam też, że nie chciałby Pan otwierać jej wcześniej aniżeli to konieczne z uwagi na np. dodatkowe koszty w postaci chociażby składki na ubezpieczenie zdrowotne).
2. Rejestracja DG w urzędzie gminy (zakładam że na własne imię i nazwisko). Trzeba wypełnić CEIDG-1. Co do zasady można to zrobić elektronicznie, ale prościej będzie papierowo. Niestety trzeba także będzie pofatygować się do ZUS-u. Zakład, że minialną krajową Pan na etacie zarabia, w związku z czym w ZUS trzeba się będzie zgłosić jedynie do ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu ewentualnej DG. W US ewentualna rejestracja na potrzeby VAT (zgodnie z przepisami formę opodatkowania w podatku dochodowym określa się na formularzu CEIDG-1, chociaż urzędy skarbowe niekiedy uważają inaczej).
3. Tak - formy opodatkowania są narzucone odgórnie, ale w pewnym zakresie mamy prawo wyboru. Co do zasady mamy trzy możliwości: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany (jest też karta podatkowa). Która ewentualnie forma mogłaby mieć u Pana zastosowanie - skala podatkowa bądż podatek liniowy na pewno, co do ryczałtu musiałbym poczytać wyjątki. Byłoby prościej, gdyby pan określił wg PKWiU rodzaj świadczonych usług.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
2014-09-23 13:02
2013-11-14 20:51