eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościZakup / SprzedażUnieważnienie aktu notarialnego zakupu nieruchomości


2012-07-01 19:23 autor: Amatsu

4 950 odsłon

Unieważnienie aktu notarialnego zakupu nieruchomości

Jak unieważnić akt notarialny sprzedaży nieruchomości jeśli psychiatra (biegły sądowy) orzekł że sprzedający nie mógł swobodnie wyrażać swojej woli. Natomiast osoba kupująca o tym wiedziała i wykorzystała jego stan. Co dalej czy kupujący musi te nieruchomość opuścić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-07-03 18:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Kodeks cywilny

    Art. 82. Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.

    Niestety w praktyce z czymś takim nigdy się nie spotkałem. Obawiam się jednak, że bez sprawy w sądzie się nie obejdzie.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • darwar

    Dodano 2012-11-05 10:19 przez darwar

    Unieważnienie aktu notarialnego

    Jaka jest sytuacja prawna zbywcy nieruchomości, jeżeli po zawarciu aktu notarialnego nabywca pomimo otrzymania umowy kredytowej nie zapłaci za nieruchomość, z powodu wycofania się przez bank z umowy kredytowej i wypłaty sumy kredytu?
    Co zrobić w takim przypadku i jak się przed taką sytuacją zabezpie...

  • elzbieta

    Dodano 2013-09-17 11:54 przez elzbieta

    Sprzedaż darowanej kamienicy

    Czy mogę sprzedać darowaną w 1999 r. kamienicę, gdy w akcie notarialnym jest zapis 22-letniego nieodpłatnego użytkowania przez darczyńcę (do roku 2021)? Dodam, że zamieszkuje gdzie indziej. Co z podatkiem od darowizn, z którego wtedy było zwolnienie właśnie w związku z powyższym zapisem?

  • joao

    Dodano 2013-12-20 20:56 przez joao

    Sprzedaż mieszkania wykupionego od spółdzielni mieszkaniowej z bonifikatą

    Witam!
    W 2009 r. wykupiłam mieszkanie od spółdzielni z bonifikatą. W październiku tego roku dokonałam zakupu domu, przy czym akt notarialny był umową zamiany, ponieważ owo mieszkanie zostało wzięte pod uwagę w rozliczeniu.
    Teraz mnie zastanowiła kwestia bonifikaty od spółdzielni, ponieważ nie minęło...

  • poki2128

    Dodano 2013-12-19 01:25 przez poki2128

    Sprzedaż mieszkania z wykupionym gruntem a zwrot bonifikaty, brak konkretnej odpowiedzi

    Rodzice wykupili mieszkanie w 2007, grunt w 2011, chcą teraz sprzedać, ale ani w akcie notarialnym, ani w urzędzie miasta nie dostali jednoznacznej odpowiedzi, co do ewentualnego zwrotu bonifikaty. Urząd powołał się na uchwałę:
    http://www.gdansk.pl/bip/subpages/akty_prawne/pliki/2013/URM_2013_6_722....

  • elżbieta62

    Dodano 2013-12-05 10:10 przez elżbieta62

    Sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa w drodze spadku i darowizny

    Witam,
    czy wystąpi obowiązek podatkowy po sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu gdy, 1/4 została nabyta w spadku po mamie (zm. 1999 r.) - zapłacono podatek, 3/4 nabyta w spadku po ojcu (zm. 6.12.2012) - tę cześć przekazuję w formie darowizny mojej dwójce dzieci aktem notarialnym.
    ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Umowa przedwstępna to umowa, mocą której obie strony, lub tylko jedna, zobowiązują się do zawarcia w przyszłości docelowej umowy przyrzeczonej. W praktyce umowa przedwstępna zawierana jest dla zabezpieczenia, czy przygotowania się do ...

Wydzielenie (podział) działek z nieruchomości gruntowej nie powoduje zmiany ich właściciela. Sprzedaż tak podzielonego gruntu prywatnego nabytego ponad 5 lat temu, nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym - uznał Dyrektor Krajowej ...

Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy nieruchomości powstał w momencie dokonania tej dostawy, czyli w dniu podpisania aktu notarialnego, na mocy którego doszło do przeniesienia prawa wieczystego użytkowania i własności budynków i budowli na ...

Wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. W czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakup / Sprzedaż

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania