Jak unieważnić akt notarialny sprzedaży nieruchomości jeśli psychiatra (biegły sądowy) orzekł że sprzedający nie mógł swobodnie wyrażać swojej woli. Natomiast osoba kupująca o tym wiedziała i wykorzystała jego stan. Co dalej czy kupujący musi te nieruchomość opuścić?
2012-07-03 18:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Kodeks cywilny
Art. 82. Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych.
Niestety w praktyce z czymś takim nigdy się nie spotkałem. Obawiam się jednak, że bez sprawy w sądzie się nie obejdzie.
Dodano 2012-11-05 10:19 przez darwar
Jaka jest sytuacja prawna zbywcy nieruchomości, jeżeli po zawarciu aktu notarialnego nabywca pomimo otrzymania umowy kredytowej nie zapłaci za nieruchomość, z powodu wycofania się przez bank z umowy kredytowej i wypłaty sumy kredytu?
Co zrobić w takim przypadku i jak się przed taką sytuacją zabezpie...
Dodano 2013-09-17 11:54 przez elzbieta
Czy mogę sprzedać darowaną w 1999 r. kamienicę, gdy w akcie notarialnym jest zapis 22-letniego nieodpłatnego użytkowania przez darczyńcę (do roku 2021)? Dodam, że zamieszkuje gdzie indziej. Co z podatkiem od darowizn, z którego wtedy było zwolnienie właśnie w związku z powyższym zapisem?
Dodano 2013-12-20 20:56 przez joao
Witam!
W 2009 r. wykupiłam mieszkanie od spółdzielni z bonifikatą. W październiku tego roku dokonałam zakupu domu, przy czym akt notarialny był umową zamiany, ponieważ owo mieszkanie zostało wzięte pod uwagę w rozliczeniu.
Teraz mnie zastanowiła kwestia bonifikaty od spółdzielni, ponieważ nie minęło...
Dodano 2013-12-19 01:25 przez poki2128
Rodzice wykupili mieszkanie w 2007, grunt w 2011, chcą teraz sprzedać, ale ani w akcie notarialnym, ani w urzędzie miasta nie dostali jednoznacznej odpowiedzi, co do ewentualnego zwrotu bonifikaty. Urząd powołał się na uchwałę:
http://www.gdansk.pl/bip/subpages/akty_prawne/pliki/2013/URM_2013_6_722....
Dodano 2013-12-05 10:10 przez elżbieta62
Witam,
czy wystąpi obowiązek podatkowy po sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu gdy, 1/4 została nabyta w spadku po mamie (zm. 1999 r.) - zapłacono podatek, 3/4 nabyta w spadku po ojcu (zm. 6.12.2012) - tę cześć przekazuję w formie darowizny mojej dwójce dzieci aktem notarialnym.
...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Umowa przedwstępna to umowa, mocą której obie strony, lub tylko jedna, zobowiązują się do zawarcia w przyszłości docelowej umowy przyrzeczonej. W praktyce umowa przedwstępna zawierana jest dla zabezpieczenia, czy przygotowania się do ...
Wydzielenie (podział) działek z nieruchomości gruntowej nie powoduje zmiany ich właściciela. Sprzedaż tak podzielonego gruntu prywatnego nabytego ponad 5 lat temu, nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym - uznał Dyrektor Krajowej ...
Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy nieruchomości powstał w momencie dokonania tej dostawy, czyli w dniu podpisania aktu notarialnego, na mocy którego doszło do przeniesienia prawa wieczystego użytkowania i własności budynków i budowli na ...
Wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. W czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału ...