2020-11-23 17:23 autor: konto usunięte
1 527 odsłon
Witam, proszę o poradę. Planuję kupić nieruchomość. Sprzedażą zajmuje się biuro nieruchomości. W związku z tym, iż trzeba czekać na dokumenty do aktu notarialnego, obecny właściciel podpisał umowę gwarancyjną, na podstawie której wpłaciłam zaliczkę do zakupu.
Po około tygodniu pośrednik poinformował mnie, że jest w trakcie załatwiania dokumentów, jednak musze zapłacić mu prowizję w wysokości 1,5 % wartości nieruchomości. Dodam, iż żadnej umowy z nimi nie podpisywałem. Obecny właściciel ma z nimi umowę na 3,7% wartości transakcji.
Proszę o informację, na jakiej podstawie pośrednik żąda ode mnie prowizji i czy jest to zgodne z prawem, że dopiero po zapłaceniu zaliczki zostałam o tym poinformowana. Gdzie ewentualnie taką sprawę należy zgłosić?
Dziękuję i pozdrawiam.
Dodano 2021-04-13 13:34 przez Pomen19
Zamierzam pośredniczyć w zawieraniu umowy najmu. Jaką stawkę podatku zryczałtowanego powinienem zastosować od należnej prowizji?
Dodano 2021-11-12 10:36 przez urszulkal.17
Dzień dobry! Prowadzę JDG na zasadach ogólnych. Jakiś czas temu rozszerzyłam działalność o usługi pośrednictwa sprzedaży/zakupu i mam podpisaną umowę z biurem nieruchomości, w którym jestem agentem.
Przyszedł czas pierwszych finalizacji umów: moje biuro wystawia fakturę vat dla klienta na kwotę np. ...
Dodano 2022-07-25 11:10 przez t.lech2
Witam. Planuję zakupić dom pod drobną działalność. Pytanie jest takie, czy lepiej zakupić na osobę fizyczną czy na firmę? Dom będzie wynajmowany.
Jako osoba prywatna zapłacę podatek 8,5% od wynajmu jako firma 19% plus VAT. Ale z drugiej strony mam koszty utrzymania itd., które mogę wrzucić w firmę.
...
Dodano 2022-02-16 09:48 przez ewelcia
Jesteśmy rolnikami. Na mocy umowy kupna, kupiliśmy dom wraz z 30 arową zabudowaną działką. Czy jest możliwość skorzystania z pomocy de minimis zwalniającej z podatku od czynności podatkowych?
Dodano 2020-08-10 11:00 przez Pani
Na co konkretnie mogę przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży domu (prócz remontu) by nie płacić podatku? Czy jest możlwy zakup np: domku rekreacyjnego lub spałaty kredytu zaciągniętego na niego?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W lipcu 2022 roku weszła w życie tzw. nowa ustawa deweloperska. Zastąpiła ona obowiązującą dotychczas ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Jedna ze zmian wprowadzonych jej treścią to stypizowanie ...
Inflacja i wzrost stóp procentowych przyczyniły się do podwyżek również w przypadku lokali używanych, więc ich ceny nie są już tak atrakcyjne w stosunku do tych nowych, jak to bywało w przeszłości. Przed podjęciem decyzji o zakupie ...
Łagodzenie polityki kredytowej banków sprawia, że coraz więcej Polaków może pozwolić sobie na kupno własnego mieszkania. Zgodnie z Raportem AMRON-SARFiN 2/2021 liczba udzielonych kredytów w drugim kwartale 2021 r. wzrosła o 17,21% w ...
W polskim prawie jednym z najstarszych, wciąż obowiązujących aktów prawnych jest ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców z 1920 r. Akt ten określa zasady, na jakich cudzoziemiec może nabywać nieruchomości w Polsce. Co warto o ...