Będziemy z mężem kupować mieszkanie z rynku wtórnego, sprzedający chce od nas 20% zadatku, umowa będzie NIE w formie aktu notarialnego. Trochę się obawiamy co by było gdyby kupujący się wycofał?
Wiem, że możemy żądać od niego wówczas zwrotu podwójnego zadatku. Jednak mam pytanie - na jakiej podstawie? Czy taka umowa ma jakąś formę prawną i stanowi podstawę do egzekwowania roszczeń? Może lepiej jednak dla bezpieczeństwa zawrzeć ta umowę u notariusza?
Prośba o odpowiedź.
2014-11-25 17:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Dodano 2015-02-17 13:07 przez koliberekgd
Dzień dobry, zamierzamy z mężem sprzedać mieszkanie przed upływem 5 lat od daty zakupu.Na mieszkaniu ciąży hipoteka 160 tys (kredyt w banku). Resztę pieniędzy - 150 tys. planujemy wydać na zakup nowego mieszkania (jesteśmy już po umowie przedwstępnej zakupu nowego mieszkania). Obecnie znaleźli się k...
Dodano 2012-11-02 10:08 przez nadia09
Jak napisać prawną umowę przedwstępną kupna mieszkania?
Dodano 2021-09-10 11:47 przez Kupujacy
Chce kupić mieszkanie w bloku PRL i je wynająć. Czy po podpisaniu umowy przedwstępnej mogę wynająć to mieszkanie lokatorowi? Czy lokator może się starać o dodatek mieszkaniowy? Jak to prawnie wszystko wygląda?
Liczniki i dokumenty będą zmienione już na moje nazwisko ale nie po podpisaniu umowy prze...
Dodano 2014-10-24 11:29 przez LALA
Mam pytanie!Chcę sprzedać mieszkanie kupione w lipcu 2011 r. I za parę dni, tygodni kupić większe na rynku wtórnym.Czy wobec tego będę zwolniona w US z płacenia podatku 19%? Reasumując sprzedaję i kupuję na rynku wtórnym.Proszę o odpowiedź.
Dodano 2014-04-09 09:15 przez teresare
Chcę sprzedać mieszkanie a następnie zakupić większe. Mieszkanie, które chcę sprzedać posiadam w kredycie hipotecznym już 10 lat.
Czy w związku z kupnem mieszkania z rynku wtórnego muszę zapłacić 2% podatek od wzbogacenia?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Stoisz przed decyzją zakupu własnego mieszkania? Niezależnie od tego, czy będzie to mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego, niezwykle ważną kwestią jest podpisanie umowy. Umowa deweloperska różni się jednak od umowy przedwstępnej ...
Wiosna i lato to intensywny czas - szczególnie na rynku nieruchomości, gdzie ruch jest znacząco wzmożony. Zdecydowanie ten okres w roku sprzyja zakupom i inwestycjom. Portale branżowe pękają w szwach od nowych ofert, co jest powodem radości ...
Osoby zainteresowane używanym "M" czasem zmieniają zdanie albo nie otrzymują kredytu. Wyjaśniamy, co się stanie, gdy kupno mieszkania z drugiej ręki nie doszło do skutku.
W poprzedniej części artykułu opisane zostały: elementy, jakie powinna zawierać umowa przedwstępna sporządzona dla transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości, obowiązujące terminy dla podpisania umowy przyrzeczonej oraz dlaczego umowa ...