2013-06-14 11:15 autor: KaMaart
5 499 odsłon
Dzień dobry,
Mam kilka pytań:
1. Jeśli chodzi o składki do ZUS: Czy gdy założę działalność np. 01.07.2013 r., to składki za ten pierwszy miesiąc wpłacam do 10 lipca czy też jest możliwość wpłaty do 10. następnego miesiąca, czyli 10 sierpnia?
2. Co to jest spis z natury, na czym polega, kiedy się go stosuje i gdzie się umieszcza taki spis? Zakładając sklep internetowy chciałabym coś przygotować już do tego sklepu wcześniej np. obrazy (malarstwo). Czy to się z tym wiąże? Czy można wcześniej kupić potrzebne rzeczy i jak to wówczas ująć i gdzie? Czy np. obrazy, które mam już namalowane też mogę umieścić i zaliczyć do działalności, czy muszą to być rzeczy wytworzone po dacie rozpoczęcia działalności?
3. Jaki bloczek muszę zakupić, aby wystawić dowód sprzedaży: Czy takie druczki-rachunek, na którym widnieje "zwolnienie z VAT"? Czy kupującemu wystawia się oryginał a sobie zostawiam kopię?
4. Czy przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych zeznanie podatkowe składa się na PIT-36? Czy za kwartał płaci się podatek na CIT?
5. Kiedy firma jest zwolniona z VAT i jak jest ze zwolnieniem, kiedy sprzedaje się np. biżuterię? Czy jest jakaś zależność, jeśli chodzi o produkty, z jakich zostanie wykonana ta biżuteria?
6. Czy po rozpoczęciu działalności należy zawiadomić Urząd Skarbowy, o tym czy jest się zwolnionym z VAT bądź o tym czy się nie jest, jeśli nie będzie zwolnienia?
Dziękuję :)
2013-06-14 11:50 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online
1. ZUS za lipiec płatny będzie do 10 sierpnia. Przypominam że nowi przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z preferencyjnych stawek ZUS.
2. W spisie z natury na rozpoczęcie działalności ujmuje Pani wszystkie towary handlowe i materiały jakie będzie Pani posiadała na dzień rozpoczęcia działalaności. Jeżeli będą jakieś środki trwałe to nie ujmuje się ich w spisie z natury a wprowadza do Ewidencji środków trwałych. Inne wydtaki poniesione przed rozpoczęciem działalności można ująć na dzień rozpoczęcia pod warunkiem, że zostały zakupione w celach firmowych i są udokumentowane fakturą lub rachunkiem.
3. Przy sprzedaży wysyłkowej gdy należności będą przyjmowane za pośrednictwem konta bankowego dowodem może być już wyciąg bankowy. Jeżeli firma będzie zwolniona z VAT można też wystawiać rachunki o których mowa.
4. Osoba fiz. prowadząca jednoosobową działalność na zasadach ogólnych składa PIT-36 na koniec roku
KaMaart skomentował/a odpowiedź 2013-06-14 13:56
Dziękuję, to jeszcze zapytam: 1. Kiedy firma jest zwolniona z VAT i jak jest ze zwolnieniem, kiedy sprzedaje się np.biżuterię, czy jest jakaś zależność jeśli chodzi o produkty, z jakich zostanie wykonana ta biżuteria? 2. Czy po rozpoczęciu działalności należy zawiadomić Urząd Skarbowy o tym czy jest się zwolnionym z VAT bądź o tym czy się nie jest, jeśli nie będzie zwolnienia?
Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl
Dodano 2013-07-03 13:56 przez KaMaart
Dzień dobry,
Mam takie pytania:
1. Czy gdy założy się firmę, należy uiszczać jakąś opłatę w Krajowym Rejestrze Firm i Działalności Gospodarczych, czy jest to obowiązkowe, czy nie?
2. Gdy otrzymam fakturę za zakup materiałów kilka dni przed rozpoczęciem działalności, to należy ten fakt spisać w spisi...
Dodano 2013-06-09 23:32 przez KaMaart
Dzień dobry,
Mam jeszcze kilka pytań odnośnie prowadzenia działalności-sklep internetowy, artystyczny, rękodzieło.
1. Czy jest jakiś schemat obliczeń podatku na zasadach ogólnych, którego należałoby się trzymać (podatek 18%)?
2. Czy można odprowadzać podatek raz na kwartał czy należy raz na miesiąc,...
Dodano 2013-07-05 14:59 przez KaMaart
Dzień dobry,
1. Czy w KPiR w kolumnie 1 należy numerować każde zdarzenie gospodarcze kolejno, czy np. zakup czegoś jako 1, potem zakup czegoś jako 2, potem sprzedaż jako 1 (że sprzedaż) czy po prostu kolejny numer, czyli 3 bez względu na to, czy to zakup czegoś lub sprzedaż?
2. Czy należy każdego d...
Dodano 2014-05-18 11:14 przez kasiaszulecka
Witam,
osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo ogrodnicze zarejestrowana jako czynny podatnik VAT-7, prowadzi również działalność gospodarczą polegającą na wznoszeniu budynków (stacja CPN, hotel), rozlicza się na zasadach ogólnych (KPiR).
Obecnie chcę prowadzić sklep internetowy sprzedając rękodzieła...
Dodano 2013-08-18 17:53 przez Tomektr
Witam,
Założyłem niedawno firmę remontową, rozliczam się na zasadach ogólnych (18%) KPiR, nie jestem "VAT-owcem".
Czy jak chcę wystawić rachunek za swoje usługi, to muszę w programie ustalić stawki VAT np. na malowanie ścian stawka 8%, czy 0% jako że nie jestem "VAT-owcem", a może "zwolniony z podat...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Działalność sezonowa to specyficzna forma przedsiębiorczości, która prowadzona jest przez ograniczony czas w roku, np. przez wakacje czy ferie zimowe. Sezonowi przedsiębiorcy dostosowują się do preferencji i zachowań klientów ...
Z początkiem maja (2.05) upłynął termin na składanie zeznań podatkowych za 2022 rok. Dla przedsiębiorców to jednak nie koniec formalnych rozliczeń. Wraz z końcem roku składkowego wszyscy prowadzący firmę są zobowiązani przygotować ...
Od 1 lipca 2024 r. można zarobić do 3225 zł miesięcznie (i przy nieprzekraczaniu tego limitu do 38 700 zł rocznie) bez potrzeby rejestracji działalności gospodarczej. Kto może skorzystać z tzw. działalności nieewidencjonowanej, jak ...
Oferowana przez ministerstwo finansów usługa "Twój e-PIT" jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie ...