2013-06-05 11:12 autor: adamadam85
7 343 odsłon
Chcę zakupić grunt, a następnie wybudować lokal, który zamierzam wynająć. Cała inwestycja (grunt plus budynek), to koszt ok. 2 mln zł. Która z opcji: działalność gospodarcza, osoba fizyczna, spółka cywilna czy sp. z o.o. jest najbardziej opłacalna pod względem podatkowym?
Chodzi przede wszystkim o możliwość wliczenia zakupu gruntu i budowy budynku w koszty firmy. Czy US mogłby niezgodzić sie na ryczałt w przypadku os. fizycznej?
2013-06-05 11:45 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak
Wszystkie wymienione rodzaje działalności umożliwiają rozliczenia kosztów inwestycji za pomocą amortyzacji. W sp z o.o. wystąpi podwójne opodatkowanie (zarówno przychody spółki jak i dochody wspólników).
Do wartości sprzedaży 150.000 mozna wybrać ryczałt ale przy tak dużej inwestycji może to być niopłacalne.
Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl
2013-06-05 12:36 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Ryczałt przy tym raczej nie będzie możliwy, gdyż co do zasady tylko najem prywatny nieruchomości może być ryczałtem opodatkowany, zaś wynajem nieruchomości firmowych skutkuje utratą prawa do ryczałtu. poz. 28 załącznika nr 2 ustawy o ryczałcie zawierająca czynności, które nie mogą być opodatkowane ryczałtem: PKWiU 68.20.1: Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (Wyłączenie nie dotyczy przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, o których mowa w art. 6 ust. 1a, czyli tzw. najmu prywatnego)
Co do gruntu - wydatek na jego zakup będzie stanowił jego wartość początkową z tym, że gruntu się nie amortyzuje. Stanie się on kosztem dopiero przy ewentualnej sprzedaży.
Dodano 2017-10-15 20:32 przez Mario79
Witam,
chciałbym rozpocząć hodowlę krewetek ozdobnych w akwariach.
Jestem osobą fizyczną. Nie prowadzę działalności gospodarczej. Nie posiadam gospodarstwa rolnego, nie jestem rolnikiem w rozumieniu ustawy o Ubezpieczeniu Społecznym Rolników. Pracuję na pełny etat jako pracownik w spółce z ograniczo...
Dodano 2022-01-26 07:45 przez DorotaEla
Dzień dobry, proszę o odpowiedź, czy w przypadku wynajmu prywatnego mieszkania i opodatkowaniu ryczałtem 8,5% mogę rozszerzyć działalność o wynajem i pośrednictwo wynajmu lokali na rynku?
Jeżeli tak, to czy mogę pozostać na ryczałcie, a jeżeli nie to czy musi być otwarta nowa działalność i jaką najp...
Dodano 2013-10-25 22:34 przez ilka
Chcę prowadzić spółkę cywilną z koleżanką. Obie jesteśmy radczyniami prawnymi, Czy dochody będziemy razem rozliczać proporcjonalne do udziału?
Co z kosztami: czy jeśli wystawiona będzie faktura za najem lokalu, telefon na spółkę, to będziemy te kwotę mogły wrzucić dla siebie po połowie?
Dodano 2013-02-15 11:53 przez konto usunięte
Witam,
Prowadzę działalność gospodarczą na ryczałcie i dostałam teraz propozycję żeby być wspólnikiem spółki.
Czy spółkę mam też rozliczać na ryczałt?
Dodano 2013-06-12 10:22 przez waw22
Witam.
Otrzymałem z US informację i powinienem założyć kasę fiskalną. Moja sytuacja wygląda tak:
- DG od 3 lat. Ryczałt 8,5% Przychód za 2011 r. ok. 30 tysięcy zł, za 2012 r. ok. 35 tysięcy. Nie jestem VAT-owcem.
Prowadzę małą firmę produkcyjną i sprzedaję do sklepów. W internecie znalazłem info, że...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W obliczu nadchodzących zmian w prawie, z końcem roku warto rozważyć zmianę formy opodatkowania. Kto zdąży podjąć decyzję do 20 lutego 2024 r. i złoży stosowne oświadczenie, może zapewnić sobie wymierne korzyści i ochronić swoje ...
Ministerstwo Finansów informuje, że do końca marca podatnicy złożyli ponad 5 milionów deklaracji PIT za pośrednictwem platformy e-PIT. Pozostali mają czas do 2 maja na rozliczenie się z fiskusem i sprawdzenie, czy skorzystali ze wszystkich ...
W tym roku, za sprawą zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład, zdecydowana większość przedsiębiorców będzie potrzebować korepetycji z podatków. Okazuje się jednak, że "nie takie zmiany straszne, jak je malują", a ...
Ustawodawca tyle razy zmieniał przepisy podatkowe w 2022 r. że trudno w nich się połapać nawet ich projektodawcom, a co dopiero zwykłym Kowalskim czy małym przedsiębiorcom. Warto zatem pewne rzeczy sobie przypomnieć. Jedną z nich są ...