Witam,
Zamierzałem założyć działalność gospodarczą dotyczącą zakładania ogrodów, 81.30 Z.
Zamierzam, również prowadzić sprzedaż ziemi ogrodniczej, torfu, kory. Jaki będzie kod PKD przy w/w sprzedaży?
2013-04-19 22:40 autor odpowiedzi: YPIConsulting
Szanowny Panie,
Według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) określany jest rodzaj lub przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej. We wniosku CEIDG należy podać w rubryce 06.3. Rodzaje działalności gospodarczej. Można podać wiele kodów (we wniosku jest miejsce na siedem i jest możliwość dołączenia załącznika), dlatego też wpisuje się kody związane z działalnością jaką Pan zamierza prowadzić w bliższej i dalszej przyszłości, powiązane z profilem działalności.
Oczywiście chcąc prowadzić działalność w zakresie zakładania ogrodów, podaje Pan kod 81.30.Z. Z uwagi jednak na charakterystykę otwieranej działalności i sprzedaż różnych przedmiotów sugeruję wybranie następujących kodów:
47.52.Z- Sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach
47.59.Z Sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach ( w tym mebli, wyrobów z drewna, korka i wikliny)
46.73.Z Sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego
47.76.Z Sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, kramy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
Pozdrawiam
Katarzyna Dziadek
Dodano 2013-06-20 10:36 przez konto usunięte
Czy jeżeli prowadzę dwa rodzaje działalności, bo tak zaznaczyłem jako PKD, to czy prowadzę dwie KPiR i dwa rejestry VAT dla każdej osobno? Czy też może jeden rejestr i jedna KPiR?
Dodano 2014-01-16 14:50 przez Samnetgks
1. Zakładając działaność gospodarczą, jako organizator turniejów itp. imprez wynajmując do tego potrzebne hale i boiska, to jaki muszę wpisać PKD?
2. Jaki VAT będę musiał odprowadzić od tej części działalności zakładając, iż biorąc od każdej drużyny wpisowe za turniej np.: uzbieram 1500 zł (oczywiśc...
Dodano 2014-01-06 23:59 przez Vera
Witam,
prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Rozliczam się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy mogę podpisać z firmą umowę na świadczenie usług obsługi procesu sprzedaży w zakresie dokumentacji finansowej, sporządzania faktur, not obciążeniowych oraz korekt do tych dokumentów, po...
Dodano 2013-02-14 16:40 przez konto usunięte
Chcę założyć działalność związaną z szeroko pojętymi występami cyrkowymi.
Jaki wybrać PKD (ale nie 90.01.Z)?
Chodzi o to, żebym mógł dalej występować jako klaun na umowę o dzieło i żeby nie pokrywało się to z rodzajem działalności, jaki chcę prowadzić?
Dodano 2013-01-24 16:41 przez aga2468
Witam. Założyłam firmę, która zajmuje się produkcją pamiątek okolicznościowych z papieru i tektury. PKD to 17.29. Niestety nie potrafię zweryfikować, jaka stawka ryczałtu jest przypisana do tego typu działalności. Bardzo proszę o odpowiedź.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Polska Klasyfikacja Działalności to umowny, hierarchiczny podziałem rodzajów działalności społeczno-gospodarczej prowadzonych przez podmioty gospodarcze. W roku 2013, analogicznie jak w 2012, obowiązywać będzie klasyfikacja PKD 2007.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności. Dokument ten wprowadza zmiany w kodach PKD. Nowa klasyfikacja zastąpi nieprzystające do współczesnych realiów gospodarczych ...
Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale ...
Po przeprowadzonej kontroli naczelnik urzędu celno-skarbowego stwierdził, że firma zaniżyła stosowane w swej działalności stawki opodatkowania i określił jej zobowiązanie w VAT. Firma będąca franczyzobiorcą tłumaczyła, że stosowała ...