eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalnościForma opodatkowania baru-restauracji


2013-01-03 11:59 autor: malenaiwicka

16 407 odsłon

Forma opodatkowania baru-restauracji

Witam, chciałabym zapytać jaką mam wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania do założenia baru-restauracji?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-02-07 12:07 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online

    Witam,

    Wybór formy opodatkowania jest indywidualną decyzją każdej osoby, rozpoczynającej prowadzenie działalności gospodarczej. Ma na nią wpływ wiele czynników:
    1. stosunek kosztów do przychodów, 
    2. wielkość zakładana dochodów, 
    3. czy korzysta Pan/Pani z ulg, 
    4. czy działalność nie wyłącza z opodatkowania ryczałtem. 
    W związku z tym należy bardzo dobrze przemyśleć tę kwestię. 

    Wyróżnić możemy kilka form opodatkowania:

    Zasady ogólne

    Podatek dochodowy na zasadach ogólnych to podstawowa forma opodatkowania dochodu osoby fizycznej. Podstawą zastosowania zasady ogólnej jest wyliczenie dochodu. Dochód to osiągnięty przychód z prowadzonej działalności pomniejszony o koszt na jego uzyskania.

    DOCHÓD = PRZYCHÓD Z DZIAŁALNOŚCI - KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODU

    Zgodnie z obowiązującą obecnie podatkową osiągnięcie dochodu w skali roku, w kwocie niższej bądź równej 85.528zł skutkuje koniecznością zapłaty podatku w wysokości 18%. 

    Dochody przekraczające kwotę limitu stosowania niższej stawki procentowej, przekraczające 85.528zł, będą opodatkowane stawką 32%, tzn. 14.839,02 PLN plus 32% nadwyżki ponad 85.528

    Podatek liniowy

    Kolejną formę rozliczeń z tytułu podatku dochodowego stanowi podatek liniowy w wysokości 19%. Taką stawkę płaci się bez względu na wielkość osiągniętego dochodu (obliczanego tak jak przy zasadach ogólnych).Podatek liniowy obowiązuje jedynie przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą lub prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Nie każdy jednak prowadzący pozarolniczą działalność może wybrać taką formę rozliczeń. Liniowej stawki podatku nie mogą wybrać przedsiębiorcy uzyskujący przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. W takiej sytuacji wybór stawki liniowej możliwy będzie dopiero po upływie roku czasu.

    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

    Ryczałt stanowi uproszczona formę rozliczania się z podatku dochodowego. Ryczałt oblicza się od inaczej, niż w przypadku zasad ogólnych, pojętego dochodu. Formy zryczałtowane nie są przeznaczone dla każdego. Aby móc rozliczać się na tych zasadach należy spełnić określone warunki.

    W ryczałcie ewidencjonowanym dochód to przychód, którego nie pomniejsza się o żadne koszty związane z jego uzyskaniem. Stawka, czyli wysokość ryczałtu zależy od rodzaju działalności i są określone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

    Karta podatkowa

    Ta forma przeznaczona jest dla podatników prowadzących ściśle określone rodzaje działalności gospodarczej: usługowej, wytwórczo-usługowej i handlowej, wyłącznie na terytorium kraju. Przepisy dotyczące karty podatkowej (głównie ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dnia 20 listopada 1998r oraz obwieszczenia ministra) dość szczegółowo określają zakres i rozmiar poszczególnych rodzajów działalności, a także warunki w jakich dana działalność powinna być prowadzona, gdy przy jej rozliczaniu ma być zastosowana karta podatkowa. W ten sposób działalność rozliczają m.in. zegarmistrz, krawiec, fryzjer czy taksówkarz. 

    Pozdrawiam.

    Ekspert w dziedzinie prawa gospodarczego i księgowości w serwisie wfirma.pl

    Oceń odpowiedź 7 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2013-04-28 19:40 przez konto usunięte

    Jednoosobowa działalność gospodarcza a wybór formy opodatkowania

    Chciałabym otworzyć niewielki bar (na razie jednoosobową działalność gospodarczą), w którym sprzedawany byłby także alkohol. Zakładam, że przychód ze sprzedaży posiłków byłby w granicach 40000 zł rocznie, a ze sprzedaży alkoholu w granicy 90000 zł.
    W biznesplanie oszacowałam również, że roczne koszt...

  • fredzio2

    Dodano 2013-01-28 15:49 przez fredzio2

    Czy można zmienić podatek na działalności gospodarczej?

    Czy zakładając działalność gospodarczą można zmienić podatek na zasadach ogólnych na ryczałt? I w jakim czasie można zrobić korektę?

  • becool8812

    Dodano 2014-08-20 16:53 przez becool8812

    Forma opodatkowania dla własnej działalności

    Witam,
    mam pytanie w związku z formą opodatkowania dla własnej działalności. Od września zaczynam pracę na umowę o pracę (doradca klienta w jednej z instytucji doradztwa finansowego), a dodatkowo musze założyć własną działalność do rozliczania prowizji. Według PKD będzie to "Pozostała działalność ws...

  • czarny4105

    Dodano 2013-01-10 22:51 przez czarny4105

    Ryczałt a zasady ogólne

    Jestem na ryczałcie. Prowadzę zakład murarski, usługi. Obrót roczny około 350 tyś. Czy warto zmieniać mi opodatkowanie na zasady ogólne?

  • mateoo3

    Dodano 2012-12-16 12:39 przez mateoo3

    Jaki rodzaj opodatkowania wybrać?

    Witam. Mam pytanie, dostałem dofinansowanie 19 tys. na założenie firmy zajmującej się wykańczaniem wnętrz i nie wiem jaki rodzaj opodatkowania wybrać? Ryczał czy zasady ogólne? Będę jeździł dużo firmowym samochodem i trochę kupował sprzętu, myślę że materiał też trochę będę brał dla ludzi. Co mi się...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Od 2% do 17% - tyle może wynosić stawka opodatkowania przychodów osiąganych w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Obok uproszczonych zasad tej metody opodatkowania jest to główny powód, dla którego przedsiębiorcy decydują ...

Już tylko kilka dni pozostało przedsiębiorcom na podjęcie decyzji o zmianie formy opodatkowania dla poszczególnych form działalności. Polski Ład spowodował wzrost obciążeń publicznoprawnych dla znacznej części przedsiębiorców. W ...

Rok 2022 przyniósł rewolucję w zakresie zarówno obliczania jak i rozliczania czy odliczania składki zdrowotnej. Okazuje się, że część przedsiębiorców będzie musiało ją zapłacić przy sprzedaży tych składników mienia, które od ...

Polski Ład wprowadził zmiany w zakresie obliczania składek ZUS, jak też terminów przekazywania deklaracji oraz składek do tej instytucji. W przypadku przedsiębiorców rozliczających podatek dochodowy wg skali podatkowej bądź liniowo ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania