eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaZakładanie działalnościsolarium ryczał czy vat?


2012-02-23 17:37 autor: molcia

9 037 odsłon

solarium ryczał czy vat?

Witam. Otwieram solarium na łózka dostalam dotacje z urzędu pracy,  dodatkowo bedzie stanowisko dla fryzjerki moję pytanie brzmi co będzie dla mnie lepsze ryczał czy vat? Czy na ryczale za zakupione łóżka mogę się rozliczyć? remont lokalu, wystrój robię za swoje pieniążki czy muszę przedstawiać wszystkie wydatki w urzędzie z którego otrzymalam dofinansowanie. Nie mam szkoly fryzjerskiej czy to stanowi problem z zatrudnieniem fryzjerki, która ma ukończoną odpowiednią szkołe oraz certyfikaty.  Z góry dziękuje i pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-02-23 20:17 autor odpowiedzi: ASK Analizy Szkolenia Konsulting

    Witam, uporządkujmy trochę temat, bo nastąiło tu lekkie pomieszanie.

    Przy działalności gospodarczej są możliwe różne formy opodatkowania:

    1. Ryczałt (nie "ryczał") - jest to opodatkowanie sztywne, czyli płaci się określony procent od dochodów, zadnych kosztów się tu nie odlicza - ani energii, ani benzyny, ani kosztów wynajmu lokalu.

    2. Opodatkowanie według skali (18, 30, 40 %)

    3. Opodatkowanie liniowe 19 % (tu nie można odliczać żadnych ulg)

    4. Opodatkowanie VAT.

    W przypadku 2-gim i 3-cim można odliczać koszty (te które wymieniłem powyżej w pkt. 1, koszt zatriudnienia fryzjerki, koszty materiałów, sprzętów, alarmu, sprzątania itd.) Może się okazac, że po odliczeniu wszystkich kosztów kwota podatku jest niższa, niz gdyby to było w przypadku ryczałtu - to trzeba policzyć.

    Niezależne od formy opodatkowania dochodowego (punkty 1, 2, 3) jest opodatkowanie VAT, które można zadeklarować od razu albo wejść w nie dopiero po przekroczeniu okreśłonych przepisami limitów.

    Wejście w opodatkowanie VAT pozwala odliczać od VAT-u "zarobionego"  podatek VAT, który Pani płaci, gdy robi zakupy. To może być korzystne, ale znów dobrze zrobić tu obliczenia.

    To wszystko jest dość proste dla każdej księgowej, więc najlepiej będzie, jak Pani znajdzie księgową i poprosi o pomoc w takich obliczeniach.

    Co do zatrudnienia fryzjerki nie ma problemu - może Pani ja zatrudnić. To tak jak w restauracji - właścicielem może być aktor albo kowal, ale jeśłi nie ma uprawnień gastronomicznych, zatrudnia kucharza lub specjalistę od gastronomii "z papierami".

    Co do przedstawiania wydatków w urzędzie, ma Pani chyba jakąś umowę podpisaną z urzędem? - tam wszystko powinno być okreśłone, co musi im Pani przedstawiać, o czym informować i jak się rozliczać. Proszę się nie bać urzędów i urzędników, lecz ich pytać, powinnim nam pomagać - w końcu dostają pensje z naszych podatków.

    Pozdrawiam i życzę powodzenia

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-02-23 22:33 autor odpowiedzi: Marcin Siedlecki

    To ja też się trochę wtrącę:

    1. Jeżeli nie miałaś nigdy styczności z księgowością proponuję zwrócić się do biura rachunkowego. Księgowość to nie są proste rzeczy i można narobić sobie problemów. Tym bardziej, że dochodzą kadry (ZUS, PIP, SANEPID)

    2. Forma opodatkowania zależna od planowanych przychodów i ponoszonych kosztów. Ryczałt dobry jak nie będziesz miała dużych kosztów działalności. Wtedy opodatkowujesz się na 8,5% i masz spokój. Z drugiej strony planujesz zatrudnić pracownika - generuje on co miesiąc koszty (np. wynagrodzenie) - ja przy pracowniku zastanowiłbym się na KPiR i zasadach ogólnych. Podatek liniowy - miejmy nadzieję, że na niego kiedyś przejdziesz - tego Ci życzę :)

    3. Podatek Vat to całkowicie inny podatek niż dochodowy i nie trzeba się śpieszyć z "wejściem" na niego :) - w większości przypadków.

    4. W Powiatowym Urzędzie Pray przedstawiasz jedynie wydatki poniesione w ramach wnioskowanej kwoty dotacji. Jak sobie zaewne przypominasz, we wniosku o dotację robiłaś harmonogram wydatków i tam wpisywałaś co chcesz kupić za dotację. Tutaj proponuję również przeczytać dokładnie umowę z PUP

    5. Jeżeli chodzi o zatrudnienie pracownika, to zwróć uwagę, że po okresie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej możesz się ubiebać w PUP o środki na wyposażenie lub doposażenie miejsca pracy w wysokości 20.494,00zł - może warto by było o tym pomyśleć :)

    Jak byś miała jakieś pytania to pomożemy :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-07-07 22:13 autor odpowiedzi: AB_Consulting

    Witam

    Odniosę się tylko do jednego pytania ze względu na brak wystarczających informacji dotyczących pozostałych zagadnień.

    Przy działalności usługowej gdzie Pani klienci będą przede wszystkim osobami fizycznymi doliczanie podatku VAT jest podniesieniem kosztu usługi o 23%

    Zawsze morze Pani po przeanalizowaniu kosztów, zostać płatnikiem podatku VAT

    AB-Consulting

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Zakładanie działalności

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania