Witam,
chcę rozpocząć działalność jako firma sprzątająca, opodatkowanie ryczałtem 8,5%. Będę miał jednego zleceniodawcę i poza sprząteniem budynku w zakres obowiązków wchodziłoby: nadzór na budynkiem, kontrola agregatów prądotwórczych, upc, kontrola pracy urządzeń, klimatyzacji, wind, nadzór nad pracami wykonywanymi przez fimy zewnętrzne, zastanawiam się nad kodem pkd 81.10.Z.
Mam pytanie: czy wiąże się z to wówczas z ryczałtem 17% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m) i lit. r) oraz pkt 3 lit. b) ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, iż podatek 17% od przychodów ze świadczenia usług obsługi nieruchomości wykonywanej na zlecenie, polegającej m.in. na utrzymaniu porządku w budynkach, kontroli systemów ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, wykonywaniu drobnych napraw (PKWiU ex 81.10.10.0), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do ustawy, dezynfekcji i tępienia szkodników (PKWiU 81.29.11.0) (pkt 2 lit. m)?
I czy rzeczywiście przy wykonywaniu pracy sprzątającej na zlecenie, wzbogaconej o konserwację i nadzór trzeba wykorzystać 17% podatku?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
2016-04-11 10:18 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Grupowanie to obejmuje:
- usługi pomocnicze związane z utrzymaniem porządku w budynkach klienta poprzez: ogólne sprzątanie wnętrz, utrzymywanie porządku, opróżnianie koszy na śmieci, zapewnienie ochrony i środków bezpieczeństwa, wysyłanie poczty, usługi recepcyjne, pralnicze itp.
Grupowanie to nie obejmuje:
- usług ochroniarskich, sklasyfikowanych w 80.10.1 i 80.20,
- usług pomocniczych tylko jednego rodzaju (np. usług sprzątania wnętrz) lub zajmowania się wykonywaniem pojedynczych zadań (np. ogrzewania), sklasyfikowanych w odpowiednim grupowaniu zgodnie ze świadczoną usługą,- usług w zakresie zabezpieczenia personelu wykonującego kompleksową obsługę placówek klienta, takich jak: hotel, restauracja, kopalnia lub szpital, sklasyfikowanych w odpowiednim grupowaniu zgodnie z działalnością obsługiwanej placówki.
Dodam, że same usługi sprzątania są co do zasady w klasyfikacji 81.2
W opisanym przykładzie jednakże sprzątanie to tylko jedna z czynność w ramach kompleksowej usługi. Stąd zastosowanie tutaj PKWiU jedynie dla sprzątania wydaje się nieprawidłowe.
Jeżeli zatem podchodzimy pod 81.10.10 - to stawka ryczałtu wyniesie 17%.
Dodano 2019-02-05 15:50 przez kamil0024
Dzień dobry, rozpocząłem działalność numer PKD 4673Z, jestem na ryczałcie ewidencjonowanym. Świadczę usługi dla firmy, z którą rozliczam się fakturami za usługę marketingową. Jaką stawkę powinienem przyjąć?
Pozdrawiam
Dodano 2016-03-13 17:11 przez Michellesk
Witam, mam dla Państwa zastanawiające mnie pytanie i nijak nie potrafię odszukać jednoznacznej odpowiedzi.Chcę założyć działalność w oparciu o PKD nr 90.03.Z. Planuję wystawiać swoje rzeczy na słynnym już polskim serwisie Pakamera.pl. Czy to oznacza, że prowadzę sklep internetowy w rozumieniu PKD 47...
Dodano 2015-12-25 12:55 przez mloda1308
Od 10 stycznia 2016 roku zakładam działalność gospodarczą. Będę na małym ZUS-ie oraz ryczałcie 5,5%. Moja praca ma polegać na sprzedaży bursztynu surowego w internecie oraz tworzeniu biżuterii z bursztynami (bransoletki, naszyjniki). Na razie nie planuję wykorzystywania do tego metali szlachetnych, ...
Dodano 2015-04-02 15:58 przez ppozyczek
Czy jest możliwość sprawdzenia, czy moje PKD obejmuje możliwość ryczałtu? W inny sposób niż dzwoniąc do US?
Dodano 2015-02-16 08:36 przez PoradniaDietetyczna
Witam,planuję założyć własną działalność gospodarczą - poradnie dietetyczną. Znajoma księgowa poradziła mi wybrać opodatkowanie ryczałtem, ale szukając informacji na ten temat dotarłam do stwierdzenia, iż branże z PKD 86.90.E nie mogą się rozliczać ryczałtem. Znalazłam też informację, iż poradnie di...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Od 2% do 17% - tyle może wynosić stawka opodatkowania przychodów osiąganych w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Obok uproszczonych zasad tej metody opodatkowania jest to główny powód, dla którego przedsiębiorcy decydują ...
Ministerstwo Finansów promuje ryczałt ewidencjonowany jako najbardziej korzystną formę opodatkowania w Polskim Ładzie. Jednak jeśli przedsiębiorcy zaczną masowo przechodzić na ryczałt, będzie to duży problem dla samorządów. Podatek ten ...
Umożliwienie próbnego rozpoczęcia działalności gospodarczej – przewiduje złożony w Sejmie poselski projekt zmian w przepisach.
Polska Klasyfikacja Działalności to umowny, hierarchiczny podziałem rodzajów działalności społeczno-gospodarczej prowadzonych przez podmioty gospodarcze. W roku 2013, analogicznie jak w 2012, obowiązywać będzie klasyfikacja PKD 2007.