Dzień dobry,
mam 19 lat i od października będę studiowała. Tworzę biżuterię i postanowiłam ją sprzedawać, a że są aktualnie wakacje to chciałabym tego dokonywać nad morzem. Biżuteria jest wykonywana z modeliny i elementów posrebrzanych. Zamierzam więc założyć działalność gospodarczą, a po sezonie – zawiesić i ewentualnie odwiesić w kolejnym sezonie. Chciałabym maksymalnie pomniejszyć koszta prowadzenia tej działalności, ponieważ zarobki nie będą wielkie. Od 17 lipca rozpoczynam pracę w Mc’Donald i podpisuję umowę o pracę.
Pierwsze moje pytanie. Zastanawiam się czy założyć firmę na siebie czy też na tatę, który mógłby mnie zatrudnić na umowę zlecenie? Tata jest zatrudniony w firmie na umowę o pracę. Zastanawiam się nad tym, ponieważ jeżeli działalność będzie na tatę to nie będziemy musieli płacić składek ZUS, gdyż płaci je mojego taty pracodawca (jeżeli się mylę, proszę o korektę), ale czy też mój tata z racji zatrudnienia, nie będzie musiał odprowadzać jakichś składek z tytułu zatrudnienia mnie?
Z drugiej strony, pracując w Mc’Donald również mój pracodawca będzie odprowadzał składki ZUS z tym, że za rok nie będę już tam raczej pracowała, ale też nie powiedziane, że za rok będę chciała wznowić działalność. Wolałabym jednak, żeby ta działalność była na mnie...
Drugie pytanie to: jaka forma opodatkowania? Koszt, jakie będę w tym sezonie ponosiła to głównie opłaty targowe w gminach, ponieważ mam mnóstwo materiałów potrzebnych do stworzenia biżuterii w domu. Zatem rozważam ryczałt albo kartę podatkową.
Ryczałt – gdyby firma była na tatę - nie ma tu możliwości rozliczania się z małżonkiem, a to dla moich rodziców ważne. Czytając z tabeli : stawka ryczałtu dla mojej działalności to 5,5% (bo z działalności wytwórcze…) oraz 3% (bo z działalności usługowej w zakresie handlu) czy tylko 5,5%?
Karta podatkowa – nie wiem czy moją działalność można tak opodatkować. Przeszukałam wykaz stawek podatkowych: i może to by pasowało:
Część I. Działalność usługowa oraz wytwórczo-usługowa --- usługi w zakresie złotnictwa -jubilerstwa - dla ludności ? Tylko teraz pytanie, jeżeli ja mieszkam w miejscowości zamieszkującej około 17 000 ludności, a chcę sprzedawać powiedzmy w miejscowości powyżej 50 000 mieszkańców to, która miejscowość mam brać pod uwagę? Czy w ogóle mogę sprzedawać w innej miejscowości niż ta, w której jest zarejestrowana firma? Wyczytałam również, że przy karcie podatkowej jest możliwość odliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne – to by mi się przydało, ale w sumie nie na ten rok bo teraz składkę będzie wpłacał mój pracodawca – Mc’Donald lub Taty pracodawca.
Kolejna sprawa – VAT. Ucieszyłam się faktem, że będę zwolniona z podatku VAT, bo na pewno nie przekroczę progu 150000 zł. Radość trwała do czasu natknięcia się na to: , a dokładniej
"Towary, do których nie stosuje się zwolnienia ze względu na wartość sprzedaży’’ , symbol : ex 32.12: Wyroby jubilerskie i podobne. Temat VAT-u mnie niestety przerasta i nawet nie wiem o co pytać…
To chyba tyle, teraz pozostało mi czekać na dobrego człowieka, któremu będzie się chciało to wszystko przeczytać i co najważniejsze – odpowiedzieć/doradzić…
Z góry ogromnie dziękuję!
2014-07-31 13:33 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza
Witamy,
Działalność gospodarcza może być prowadzona jedynie sezonowo - przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy (czyli można zawiesić działalność gospodarczą poza sezonem).
W sytuacji, gdy występuje zbieg tytułów ubezpieczeń (czyli zatrudnienie na podstawie umowy o pracę przy jednoczesnym prowadzeniu przez daną osobę działalności gospodarczej), jeżeli przedsiębiorca z pracy na etat uzyskuje wynagrodzenia równe lub wyższe od wynagrodzenia minimalnego, które w roku 2014 wynosi 1680zł brutto), to z tytułu prowadzonej działalności nie jest zobowiązany do opłacania składek społecznych ZUS. Ubezpieczenie zdrowotne jednakże jest obowiązkowe i składka jest odprowadzana również z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
W celu uzyskania porady podatkowej sugerujemy kontakt z Krajową Informacją Podatkową, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00. Infolinia:
z tel. stac.: 801 055 055, z tel. kom.: (22) 330 0330, z zagranicy.: +48 22 330 0330
Pozdrawiamy
Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego
Dodano 2018-03-13 14:22 przez m.stolarczyk40
Witam,jestem w trakcie zakładania punktu z usługami krawieckimi i pasmanterią. Jak to wygląda z podatkami, czy tam ryczałt, karta podatkowa?Nie mam pojęcia co zastosować. Co korzystniejsze? Kiedy już zarejestruję firmę, w sumie będzie to działalność jednoosobowa, otwarcie jej będzie za około dwa tyg...
Dodano 2018-10-19 18:32 przez Patt987
Zawiesiłam działalność gospodarczą na ryczałcie 30 kwietnia 2018 r., odwiesiłam ją 1 września 2018 r. Czy w tym miesiącu przy wyliczaniu zaliczki na podatek VAT mogę odliczyć składkę ZUS?
Dodano 2014-11-20 00:35 przez konto usunięte
Witam,w najbliższym czasie zamierzam założyć działalność gospodarczą. W związku z tym będę bardzo wdzięczna za pomoc i rady w kilku kwestiach. Profil mojej działalności to rękodzieło (biżuteria z naturalnej wyprawionej skóry, z elementami metalowymi, srebrnymi oraz kamieniami półszlachetnymi, które ...
Dodano 2014-11-06 19:11 przez konto usunięte
Bardzo proszę o pomoc, myślę nad założeniem własnej działalności gospodarczej - działałabym tylko i wyłącznie przez internet tj. zajmowałabym się projektowaniem graficznym i przyjmowała zlecenia na rękodzieło, które bym wykonywała. Jak wspomniałam wszystko odbywałoby się drogą internetową. W związku...
Dodano 2014-01-21 21:30 przez ag22
Witam,
prowadzę sklep dla dzieci i chciałabym wprowadzić do niego tzw. rękodzieło. Moje pytanie brzmi: jaki będzie PKD z rękodzieła oraz czy muszę zmienić formę opodatkowania, jeżeli jestem na ryczałcie 3%, w przyszłości też chciałabym założyć sklep internetowy.
Jak będzie wyglądała sprzedaż takich ...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W sezonie wakacyjnym zarabiają osoby, które posiadają nieruchomości w miejscowościach turystycznych. Problem jednak w tym, że sezon turystyczny jest stosunkowo krótki - wynosi zaledwie kilka miesięcy, zaś z prawnego punktu widzenia ...
Działalność sezonowa to specyficzna forma przedsiębiorczości, która prowadzona jest przez ograniczony czas w roku, np. przez wakacje czy ferie zimowe. Sezonowi przedsiębiorcy dostosowują się do preferencji i zachowań klientów ...
W obliczu nadchodzących zmian w prawie, z końcem roku warto rozważyć zmianę formy opodatkowania. Kto zdąży podjąć decyzję do 20 lutego 2024 r. i złoży stosowne oświadczenie, może zapewnić sobie wymierne korzyści i ochronić swoje ...
Przepisy Polskiego Ładu wprowadzone w 2022 roku przyniosły wiele zmian w sposobie rozliczania składki zdrowotnej oraz wpłynęły na decyzję o zmianie przez wielu przedsiębiorców formy opodatkowania na ryczałt. Jednak, aby go wybrać, nie ...