2014-01-13 14:08 autor: lpkwiecinski
2 173 odsłon
Witam,
posiadam kilka pytań odnośnie prowadzenia działalności gospodarczej.
Jestem świeżo po otwarciu jednoosobowej działalności i bardzo prosiłbym o pomoc.
1. Sytuacja wygląda tak, że zajmuję się sprzedażą na allegro. Sam posiadam kilka kont/sklepów, z których prowadzę sprzedaż. Chciałbym zatrudnić na podstawie umowy zlecenia mojego brata, który posiada bardzo dobrze rozwinięte konto (ogrom pozytywów itp.)
Początkowo chcieliśmy zmienić imię w profilu brata na moje aczkolwiek jest to niezgodne z regulaminem allegro, więc rezygnujemy z takiego rozwiązania.
Nie posiada on swojej działalności gospodarczej. Sytuacja wyglądałaby tak, że sprzedawałby on produkty w moim imieniu, które mu udostępniam a przy wypłatach z konta payu, które jest powiązane z jego kontem allegro pieniądze byłyby przelewane na rachunek bankowy firmy, czyli na mój rachunek.
Z tego zarobku oczywiście rozliczałbym się z US. Czy z perspektywy prawa, w razie kontroli urzędu skarbowego nałożonego na brata poniósłby on jakieś konsekwencje? Cały dochód byłby opodatkowany a relacja zatrudnienia byłaby zachowana.
2. Wybrałem formę opodatkowania ryczałt w wysokości 3%. Chciałbym tylko zapytać, czy sposób, który chcę obrać dotyczący ewidencjonowania zarobków jest prawidłowy i wystarczający? Sprzedaż, którą prowadzę polega na bardzo dużej ilości sprzedaży produktów w niskiej cenie np. 100 sztuk dziennie w cenie 2 zł.
Indywidualne ewidencjonowanie byłoby bardzo czasochłonne, dlatego zamierzam zapisywać w ewidencji przychodów dzienne zarobki oparte na pobranym z konta zestawieniu dziennym wpłat.
Zestawienie zawiera: numer płatności payu, numer transakcji, nick kupującego, cenę, ilość i datę. Niestety nie zawiera danych osobowych, tylko nick. Czy taka dokumentacja jest wystarczająca w razie kontroli czy składania PIT-28? Na podstawie nicku można zawsze wyciągnąć dane osobowe, ale przy tak dużej sprzedaży robić to manualnie dla każdego klenta niestety pochłonęłoby masę czasu.
Bardzo proszę o pomoc,
Pozdrawiam
Dodano 2019-02-04 21:29 przez wamika
Wita,jak rozliczyć podatek prowadząc jednocześnie działalność gospodarczą (usługi remontowe) na 5,5% ryczałt i sprzedaż ubrań w serwisie allegro - ryczałt 3%?Jestem na małym ZUS.
Dodano 2016-04-10 15:08 przez Damiooo
Witam,mam zamiar założyć działalność jednoosobową, korzystając z małego ZUS-u. Kupowałbym dobra niematerialne, które zamieniałbym na inne dobra materialne do gier. Następnie wystawiał je na serwisie aukcyjnym. Jaką stawkę ryczałtu musiałbym stosować: 8,5%? czy może 3%? Kupione dobra wrzucałbym w kos...
Dodano 2014-08-08 10:55 przez arturpol1
Witam
założyłem działalność - ryczałt 3%. Sprzedaję na allegro przedmioty wirtualne w grach. Wszystko sam zdobywam, a więc nie ma kosztów.
Moje pytanie czy musze jakoś dokumentować co sprzedałem? Wszystko jest na allegro - to czego i ile sprzedałem, ile zarobiłem.
Musze coś drukowac jakieś potwierdz...
Dodano 2014-09-23 07:55 przez kamenic
Witam!
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym. Nie jestem VAT-owcem. Do tej pory świadczyłem tylko usługi i tylko firmom wystawiając im rachunek. Teraz chciałbym dodatkowo zająć się handlem. Chodzi o sprzedaż na allegro. Na allegro zazwyczaj każdy płaci s...
Dodano 2014-07-31 09:57 przez MAruda777
Witam,
rozpoczęłam jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na robieniu serwetek na szydełku i sprzedawaniu ich przez internet - kod PKD: 13.92.Z i 47.91.Z. Jestem na ryczałcie ewidencjonowanym.
Nigdzie nie mogę znaleźć jaka stawka podatku będzie mnie obowiązywała. Z tego co znalazłam, to spr...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Ministerstwo Finansów informuje, że do końca marca podatnicy złożyli ponad 5 milionów deklaracji PIT za pośrednictwem platformy e-PIT. Pozostali mają czas do 2 maja na rozliczenie się z fiskusem i sprawdzenie, czy skorzystali ze wszystkich ...
W tym roku, za sprawą zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład, zdecydowana większość przedsiębiorców będzie potrzebować korepetycji z podatków. Okazuje się jednak, że "nie takie zmiany straszne, jak je malują", a ...
Ustawodawca tyle razy zmieniał przepisy podatkowe w 2022 r. że trudno w nich się połapać nawet ich projektodawcom, a co dopiero zwykłym Kowalskim czy małym przedsiębiorcom. Warto zatem pewne rzeczy sobie przypomnieć. Jedną z nich są ...
Zmiany w przepisach prawa podatkowego wprowadzane w dwóch terminach w 2022 roku w znaczny sposób wpłynęły na specyfikę rozliczenia rocznego przedsiębiorców. Poszerzyły się zarówno możliwości skorzystania z ulg i odliczeń podatkowych ...