eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajemNajem prywatny na zasadach ogólnych


2014-11-19 22:41 autor: asia19830

2 761 odsłon

Najem prywatny na zasadach ogólnych

Witam,

3 lata temu zakupiłam mieszkanie z rynku wtórnego (rok budowy 1970). Teraz chciałabym je wynająć. Od czego powinnam zacząć? Czy powinnam udać się do US z umową najmu? Myślałam nad najmem prywatnym na zasadach ogólnych i amortyzacji 10%.

Czy powinnam to gdzieś zgłosić i w przypadku,jeżeli koszty przewyższają mi przychody odprowadzać zaliczki na poczet podatku? Jestem zatrudniona na umowę na stałe. Czy powinnam zgłaszać dodatkowe źródło dochodu pracodawcy?

Proszę o pomoc i poradę, jak ugryźć ten temat.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-11-25 17:23 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Samego najmu do US się nie zgłasza. Zgłosić trzeba ewentualną formę opodatkowania (gdy korzystamy z ryczałtu). Jeżeli wybieramy opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych, należy to zgłosić pracodawcy, jeżeli ten uwzględnia przy ustalaniu zaliczki na podatek dochodowy kwotę zmniejszającą podatek.
    Co do stawki amortyzacji - proszę napisać jaki konkretnie tytuł posiada Pani do tego mieszkania?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-25 22:28 autor odpowiedzi: asia19830

    mieszkanie jest spółdzielcze własnosciowe zakupilam je przed ślubem za 75000zł awięc jestem jego jedyną włascicielką. Czy amortyzację 10% powinnam zglaszać do US? wystarczy że wpływy za czynsz będą wpływać na moje konto a jedynym kosztem bedzie amortyzacja czy powinnam dodatkowo dokumentować przychody i koszty? Jeżeli koszty bedą przewyższać dochody to powinnam odprowadzać zaliczki?

    W takim przypadku nie wystarczy zgłosić pracodawcy dochodu z najmu i potem tylko rozliczyć się na koniec roku z 2 źródeł dochodów?

    Czy taka umowa najmu powinna wygladać jakoś szczegulnie?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-26 07:10 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w ustawie o podatku dochodowym jest tratkowane nie jako środek trwały a wartość niematerialna. To z kolei powoduje, że nie można do niego zastosować indywidualnej stawki amortyzacji w wysokości 10% w skali roku, a maksymalnie stawkę 2,5% w skali roku.
    Dlatego też rodzi się pytanie, czy w takiej sytuacji skala podatkowa dla przychodów z najmu będzie bardziej opłacalna od ryczałtu?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Gdy myślimy o zmianie miejsca zamieszkania, zwykle mamy na myśli sprzedaż obecnego i zakup nowego. Zsynchronizowanie obu transakcji nie jest proste. A wystarczy znaleźć osobę, która ma odwrotną od naszej sytuację – można wówczas ...

Współpraca z freelancerami przynosi wiele korzyści. Daje elastyczność, umożliwia dostęp do globalnego rynku talentów oraz pozwala zaoszczędzić czas i środki finansowe. W obliczu rosnącej popularności pracy zdalnej warto rozważyć, czy ...

Rok 2022 jest ostatnim, w którym przychody z prywatnego najmu lokalu można rozliczyć na zasadach ogólnych. Od 2023 r. będzie to możliwe tylko na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.

Podatnicy opłacający ryczałt ewidencjonowany nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji środków trwałych. Powinni jednak zaprowadzić odpowiedni wykaz. Nie obliczają także odpisów amortyzacyjnych. Nie oznacza to jednak, że amortyzacja nie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania