Witam,
od pół roku wspólnie wynajmuję mieszkanie z drugą osobą. Podpisałam z nią umowę podnajmu, jako że rzekomo kontakt z właścicielem był wówczas ograniczony, abym mogła podpisać osobną umowę najmu pokoju. Umowa na czas nieokreślony, zapisy standardowe. Z czasem moja współlokatorka/główny najemca, która ma podpisaną umowę na całe mieszkanie, rzuciła pracę w lipcu br. i od tamtej pory szuka nowej, być może poza Warszawą/za granicą.
Jak twierdzi - z mieszkania nie chce rezygnować, jest w miarę niedrogie i w dobrej lokalizacji, choć ja płacę 40% za swój pokój, bo jest większy.
Współlokatorka w zasadzie codziennie przedstawia mi inną wersję, gdzie może będzie pracować, a co za tym idzie - mieszkać. Rozumiem jej trudną sytuację, ale chciałabym mieć klarowną sytuację z mieszkaniem, jako że mam regularny kontakt z właścicielem, znać swoje prawa.
Opcja 1 - moja współlokatorka może przeprowadzi się za granicę do pracy, na co najmniej rok, w tym czasie jej siostra z kotem miałaby na jej miejscu zamieszkać; nie pytała mnie o zgodę tylko na bieżąco (wraz ze zmieniającymi się w jej głowie pomysłami), informuje mnie, że ma takie plany. Poinformowałam ją, że mieszkanie nie należy do niej i w chwili obecnej wyłącznie ona może z niego korzystać, jako że umowa jest imiennie na nią. Ponadto mieszkanie jest za małe, aby trzymać w nim zwierzęta, mimo że lubię kota jej siostry.
Stąd pytanie - czy mam rację twierdząc, że w momencie niezamieszkiwania przez nią w lokalu, powinnyśmy na nowo skonstruować umowę/y najmu? W tym przypadku chciałabym osobną na pokój oraz części wspólne na pół, podpisaną bezpośrednio z właścicielem.
Oczywiście właściciel wolałby na jedną osobę, a potem umowę podnajmu, aby jemu było wygodnie. Czy w takim przypadku mogę zaproponować umowę najmu dla mnie na całe mieszkanie, a podnajmu pokoju dla siostry mojej lokatorki, która może się wyprowadzi?
Obawiam się, że może ona spróbować wypowiedzieć mi umowę, jeśli nie zgodzę się na jej warunki, mimo że płacę terminowo za mieszkanie i twierdzi, że jestem idealną współlokatorką. Czy może tak postapić, jeśli jednocześnie nie rozwiąże umowy z właścicielem? W końcu dlaczego ja miałabym ponosić konsekwencje przeprowadzki skoro to jej sytuacja zawodowo - życiowa się zmienia?
Dziękuję i będę wdzięczna za odpowiedź na to zawiłe pytanie.
Dodano 2016-05-11 19:32 przez mikimousee
Witam, pilnie potrzebuje pomocy! Od 3 lat wynajmuję mieszkanie, umowę mam na czas nieokreślony z miesięcznym terminem wypowiedzenia, termin płatności do 15. dnia każdego miesiąca. Poinformowałam właściciela tydzień temu, że się wyprowadzam. 3 maja podpisałam umowę cywilno-prawną w nowym mieszkaniu. ...
Dodano 2015-11-06 13:51 przez VAT a faktura za media
Czy można zawiesić czynsz osobie wynajmującej np. z tytułu remontu na okres np. 3 miesięcy? Jaki artykuł reguluje taką sprawę?
Dodano 2014-06-26 18:22 przez perełka
Mieszkanie wynajmujemy od 6 lat, wszystkie rachunki płacone są na czas, nie mamy żadnych zadłużeń. Mamy troje dzieci - sam pracuję. Właściciel wypowiedział nam mieszkanie.
Moje pytanie brzmi: jeśli nie znajdę mieszkania za podobna kwotę i o tym samym standardzie, to czy ma prawo nas wyrzucić?
Dodano 2013-12-03 20:08 przez misiaczek
Wynajęłam mieszkanie córki za jej pozwoleniem dla pary. Umowę sporządziłam na siebie, miedzy dziewczyną a mną na rok czasu i okazało się po ok. dwóch miesiącach, że trafiłam na oszustów, gdzie pan z tej pary trafił do wiezienia za kradzież samochodu, gdzie ona razem z nim była złapana przez policję ...
Dodano 2013-10-01 12:31 przez iff89
Witam,
mój problem jest następujący: w wynajmowanym przeze mnie mieszkaniu od miesiąca nie ma ciepłej wody, a co za tym idzie i ogrzewania. Sytuacja ma miejsce w całym bloku, a przyczyną jej jest podobno niepłacenie czynszów przez niektórych właścicieli mieszkań od dłuższego czasu. Firma Dalkia zatr...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Wrzesień to czas intensywnych przygotowań do nowego roku akademickiego, co oznacza również gorący okres na rynku wynajmu mieszkań. Studenci, którzy rozpoczynają lub kontynuują swoją edukację, często muszą znaleźć nowe miejsce do ...
Kwestia odpowiedzialności finansowej za zniszczenia i usterki w wynajmowanym mieszkaniu to jedna z bardziej palących i konfliktogennych spraw na linii najemca - właściciel. By uniknąć nieporozumień, warto jak najbardziej precyzyjnie ...
Wynajem mieszkania to stabilne źródło dodatkowych, comiesięcznych przychodów. Bywa jednak i tak, że radość z zysków przesłaniają kłopoty, jakich dostarcza najemca. Unikanie płatności, niszczenie wyposażenia i czy organizowanie ...
Kwoty podawane w serwisach ogłoszeniowych za wynajęcie często bardzo podobnych mieszkań potrafią się znacznie różnić. Powodem jest najczęściej różny sposób podawania wysokości czynszu i innych opłat związanych z mieszkaniem – za ...
2021-05-11 13:44
2020-02-16 09:38