eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyNieruchomościWynajemAmortyzacja mieszkania, które było kupione od spółdzielni jako nowe


2014-03-09 14:12 autor: 1mario

4 391 odsłon

Amortyzacja mieszkania, które było kupione od spółdzielni jako nowe

Witam,

chciałbym zapytać czy mogę amortyzować mieszkanie kupione w 2004 roku jako nowe od spółdzielni - własnościowe spółdzielcze. Mieszkałem w nim do 2012 następnie wynajem na ryczałcie do końca roku a od stycznia na zasadach ogólnych. I moje pytanie czy mogę zastosować amortyzację indywidualną 10% opierając się na:

"Naczelny Sąd Administracyjny wydał jednak dwa orzeczenia (wyroki z 18 grudnia 2007 r., sygn. II FSK 1420/06 oraz z 10 listopada 2006 r., sygn. II FSK 1231/05) zezwalające na zastosowanie indywidualnej stawki w takiej sytuacji. Podkreślił, że przekazanie rzeczy na inne cele to swoiste nabycie, ponieważ od tego momentu jest wykorzystywana do uzyskiwania przychodu przez podatnika."

Proszę o podpowiedź czy mogę to zastosować w mieszkaniu mieszkałem ponad 8 lat następnie wynajmuję go prywatnie - umowa itp?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-03-09 19:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Mhm - jedna zasadnicza różnica. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego to wartość niematerialna i prawna a nie środek trwały, a indywidualne stawki amortyzacji możemy określić jedynie do środków trwałych.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-10 06:48 autor odpowiedzi: 1mario

    Dobrze, a jak odnieść się do sytuacji w której według przepisu musze doposzrzyc mieszkanie co najmniej kwotą przkraczajacą wartość 30% sumy kupna. w 2004 było warte 125tyś. jako stan deweloperski w chwili wynajmu rzeczoznawca wycenił na 280 tys oczywiście w pełni umeblowane i wyposarzone czy wtedy moge to zastosować i odliczyc 10% według przepisu ust. 2?

    Jeśli nawet spółdzielcze własnościowe to czegoś nie rozumiem - jeśli kupuję takie mieszkanie używane i jest spółdzielcze własnościowe używane 5 lat to mogę odliczyć swoje własne już nie??

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-10 10:13 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Proszę zauważyć, że przepisy do których się Pan odnosi, mówią jedynie o środkach trwałych, czyli indywidualną stawkę amortyzacji można stosować jedynie do ulepszonych bądź używanych środków trwałych. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego jest natomiast Wartościącią Niematerialną i Prawną, a nie Środkiem Trwałym, w związku z czym regulacje w zakresie indywidualnej stawki amortyzacji nie mają tutaj wogóle zastosowania. 

    Interpretacja podatkowa w tym zakresie:

    http://www.podatki.egospodarka.pl/79689,Lokal-mieszkalny-indywidualna-stawka-amortyzacji,1,65,1.html

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-10 10:37 autor odpowiedzi: 1mario

    Dziekuję za wyczerpującą odpowiedź - mam ostatnie pytanie.Jeżeli kupiłem jako członek spółdzielni nowe mieszkanie z udziałami w gruntach mam akt notarialny i ksiegę wieczystą a spółdzielnia jest tylko zarządcą to mimo to jest to jest to mieszkanie spółdzielcze i jest to wartość niematerialna i prawna??

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-03-13 14:04 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    To, co zostało nabyte, będzie wynikać z aktu notarialnego. niemniej w przypadku mieszkania w spółdzielni raczej będzie to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Wynajmujący lokale użytkowe mogą obniżyć podatek dzięki amortyzacji. Lion’s Bank tłumaczy jak ustalić odpowiednią stawkę i dlaczego dobrym uzupełnieniem portfela jest leciwa nieruchomość?

Nabyte spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które następnie zostało przekształcone w odrębną własność, z chwilą tego przekształcenia może być uznane za środek trwały. Jego wartością początkową będą ...

Wynajem mieszkania spółdzielczego to dość częste rozwiązanie. Wzbudza ono jednak pewne wątpliwości, które wyjaśniamy.

Inwestycja w mieszkanie na wynajem cieszy się w naszym kraju bardzo dużą popularnością. Powodem tego jest jej opłacalność, ale również dobre warunki kredytowania czy też fakt, że ze względu na niskie stopy procentowe oszczędzanie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynajem

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania