eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaCzy niemiecki pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia za chorobowe?


2013-09-17 17:03 autor: robbie

40 018 odsłon

Czy niemiecki pracodawca może nie wypłacić wynagrodzenia za chorobowe?

Witam,

od 26 sierpnia zostałem zatrudniony na czas nieokreślony. Po 4 dniach poszedłem jednak na chorobowe. Po tygodniu nie wróciłem już do pracy i z niej zrezygnowałem. Czy pracodawca może mi nie wypłacić wynagrodzenia za czas choroby?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI (pokaż wszystkie )

  • 2013-09-17 20:31 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

    jeżeli jest to niemiecki pracodawca działającyw Polsce to ma dokładnie takie same obowiązki jak każdy inny - w razie porzucenia pracy ma prawo rozwiązać umowę o pracę, do dnia jej rozwiązania msi rozliczyć pracownika, w tym przypadku wypłacić wynagrodzenie chorobowe za okres od początku choroby do dnia rozwiązania umowy

    robbie skomentował/a odpowiedź 2013-09-17 20:43

    niestety pod niemieckim pracodawca kryje sie zatrudnienie w niemczech...wiec po tresci odpowiedzi wnioskuje ze moze mi dac swiadectwo pracy z datami kiedy chodzilem do pracy?

    Piotr Górny - prawo pracy zaktualizował/a odpowiedź 2013-09-18 00:52
    z tego co wiem niemieckie prawo pracy w tym zakresie nie różni sie bardzo od polskiego więc powinno być podobnie

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-17 22:17 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Zarówno pracodawca polski jak i niemiecki nie tylko ma prawo rozwiązać umowę z pracownikiem, który porzucił pracę, ale zgodnie z kodeksem może domagać się od pracownika odszkodowania za zerwanie umowy bez okresu wypowiedzenia. Kodeks pracy chroni nie tylko pracownika, ale czasami też zabezpiecza interesy pracodawcy. W tym wypadku nie czekałbym na wypłatę za tydzień chorobowego (chociaż może być), ale martwił się tym, czy nie będzie odszkodowania za poniesione straty wyliczone przez pracodawcę (zgodnie z okresem wypowiedzenia ), czego Panu nie życzę.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-24 17:01 autor odpowiedzi: Truth

    Witam, pracuję w Niemczech w niemieckiej firmie. Pracowałem w biurze, później przeniesiono mnie na halę. Musiałem dużo ciężkich rzeczy dźwigać i po ponad 9 miesiącach nie wytrzymałem i w końcu po dłuższych już bólach pleców poszedłem na zwolnienie lekarskie. Pojechałem w piątek do Polski, w poniedziałek wziąłem zwolnienie u lekarza. Zrobiłem tak, jako, że 3 tygodnie przed decyjzą zjazdu do Polski, byłem też tydzień na niemieckim zwolnieniu i nie miał mi zupełnie kto pomóc w najprostszych sprawach i musiałem się męczyć z bólem. W poniedziałek dałem znać pracodawcy o tym fakcie przed rozpoczęciem pracy, zwolnienie wysłałem w terminie. Później z biura do mnie zadzwoniono, że szef powiedział, że nie będzie respektował polskich zwolnień i najprawdopodobniej mi nie wypłaci za ten okres. Czy może tak zrobić? W sumie już czas wypłaty minął i przelane na konto mam tylko kwotę za pracę, za zwolnienie lekarskie nie. Kopie zwolnienia wysyłałem też do AOK. Czy jest to zgodne z prawem? Czy jednak mogę się starać jakoś o wypłatę świadczenia?

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-24 19:02 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Powinien Pan dostać zasiłek chorobowy, gdyż AOK akceptuje zarówno zwolnienia lekarskie wystawione w Niemczech jak i zwolnienia wystawione w Polsce na drukach ZUS-ZLA. Lekarz wypisujący zwolnienie wypełnia trzy druki: oryginał w kolorze czerwonym przeznaczony dla ZUS, egzemplarz zwolnienia w kolorze zielonym dla pacjenta oraz trzeci egzemplarz, który pozostawia u siebie. Numer statystyczny choroby pojawia się tylko na oryginale. Ponieważ AOK potrzebuje informacji na temat diagnozy, ważne jest, aby złożyć w AOK  - obok kopii zielonego egzemplarza, który jest przeznaczony dla Pana celem doręczenia pracodawcy - także kopię oryginału (czerwony druk).

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-24 20:01 autor odpowiedzi: Truth

    A w jaki sposób mogę zdobyć ten czerwony druk? Czy jak pójdę do ZUS to będę mógł otrzymać kopię tego druku? Czy może tak jak w niektórych miejscach pisze, że trzeba poprzez ZUS przesłać do ubezpieczyciela niemieckiego, czyli w tym przypadku AOK? Dotychczas wysyłałem do pracodawcy oryginał, a kopię druku wraz z kopią karty ubezpieczeniowej do AOK. Czy może jednak powinienem wysyłać odwrotnie, czyli oryginał do AOK, a kopię do pracodawcy?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-24 21:16 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jezeli wszystko działało dobrze to nie może mieć Pan do siebie zalu. AOK może i ma prawo zarządać od ZUSU dokumentacji dotyczącej Pana zwolnienia a nawet skierowania Pana na dodatkowe badania. Bez względu na całą procedurę powinien Pan dostać kasę za zwolnienie.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-25 10:01 autor odpowiedzi: Truth

    Rozumiem, AOK powinien zapłacić, ale wcześniej przez 6 tygodni powinien płacić pracodawca. Co mogę zrobić jeżeli pracodawca nie zapłacił i nie chce zapłacić za te 6 tygodni?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-25 11:12 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Proszę wysłać wnisek o wypłatę zaleegłego swiadczenia listem poleconym i poinformować, że w razie nieuregulowania odda Pan sprawę do tamtejszego sądu oraz powiadomi Urzą Celny.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 8

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-25 15:45 autor odpowiedzi: Truth

    rozmawiałem telefonicznie z koordynatorką z biura i powiedziała mi, że szef odgórnie wydał rozporządzenie, że nie akceptują zwolnień lekarskich z zagranicy. I dotyczy to nie tylko polskich, ale tureckich, czeskich i wszystkich pozostałych. Powiedziałem jej, że jest artykuł, który mówi o tym, że mam prawo do leczenia oraz zwolnienia chorobowego za granicą Niemiec itp. Oddzwoniła później do mnie i powiedziała, abym przesłał jej artykuł to oni wówczas rozpatrzą ten artykuł i jeżeli będę miał rację to dokonają korekty wynagrodzenia. Tak więc, czy wie Pan dokładnie, który to artykuł? - Aktualnie sam staram się go znaleźć

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-25 18:22 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Przez pierwsze 6 tygodni niezdolności do pracy spowodowanej chorobą pracownika pracodawca jest zobowiązany do dalszego płacenia wynagrodzenia (§ 3 Entgeltfortzahlungsgesetz).
    Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting zaktualizował/a odpowiedź 2013-09-25 21:39

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-25 20:08 autor odpowiedzi: Truth

    tylko, że oni się tłumaczą, że jest to polskie zwolnienie. Czy w takim razie wystarczy Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 987/2009 z dnia 16 września 2009, Rozdział II, Artykuł 5, stanowiący o: "Wartość prawna dokumentów i dowodów potwierdzających wydanych w innym państwie członkowskim". A zwłaszcza ust. 1 tegoż artykułu, który mówi: "Dokumenty wydane przez instytucję państwa członkowskiego do celów stosowania rozporządzenia podstawowego i rozporządzenia wykonawczego, stanowiące poświadczenie sytuacji danej osoby oraz dowody potwierdzające, na podstawie których zostały wydane te dokumenty, są akceptowane przez instytucje pozostałych państw członkowskich tak długo, jak długo nie zostaną wycofane lub uznane za nieważne przez państwo członkowskie, w którym zostały wydane."

    Czy mogę do podanego przez Pana prawa dołączyć również to podane przeze mnie i wysłać do nich?

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-25 20:17 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Zarówno Polska jak i Niemcy są UE i obowiązują wszystkich prawa unijne. Może Pan wszystko.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 6

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-25 20:26 autor odpowiedzi: Truth

    ok, dziękuję bardzo za pomoc. Jeszcze się odezwę.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-04 11:40 autor odpowiedzi: Truth

    Pracodawca nadal się upiera przy swoim, że nie będzie akceptował zwolnień lekarskich z Polski. Jako powód podaje, że ludzie symulowali i postanowił więcej nie akceptować zwolnień spoza Niemiec. W takim razie, czy we wniosku o wypłatę zaległego świadczenia wpisać termin jaki im daję na uregulowanie? Jeżeli tak to jakiej długości? 1-2 tygodnie?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-04 11:43 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Tak, może mu Pan wyznaczyć np.2 tygodnie na uregulowanie należności i poinformować, że w razie nie uiszczenia skieruje Pan sprawe do sądu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

Strony: 1 2

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • motylek1965

    Dodano 2014-10-06 12:28 przez motylek1965

    Czy szef może mnie zwolnić na chorobowym?

    Witam,
    od 2 lat pracuję u niemieckiego pracodawcy. Mam umowę na czas nieokreślony. W sierpniu pojechałem na urlop do domu i rozchorowałem się. Jestem już 6 tygodni na chorobowym i dostałem dalsze chorobowe, które będzie mi wypłacać AOK.
    Będąc na chorobowym mój pracodawca, oświadczył mi że mnie zwoln...

  • Michał84

    Dodano 2014-08-18 23:38 przez Michał84

    Straszenie zwolnieniem z pracy na L4

    Podczas prac domowych amputowałem sobie palec ze zmiażdżeniem kości. Na szczęście palec przyszyto. Dostałem L4 na 2 tygodnie, potem znowu 2 tygodnie (prawdopodobnie dostane kolejne gdyż chirurg zadecydował, że szwy zdejmie po tym okresie). 
    Pracodawca za drugim razem straszył mnie zwolnieniem, bo ni...

  • nietop

    Dodano 2013-02-12 17:10 przez nietop

    Zasiłek chorobowy a wypowiedzenie umowy o pracę

    Mam pytanie, czy jeżeli jestem na wypowiedzeniu 2 tygodniowym i wezmę chorobowe podczas tego wypowiedzenia, to za chorobowe w okresie wypowiedzenia płaci pracodawca, a po wypowiedzeniu już ZUS?
    Czy ZUS zapłaci mi wtedy za takie chorobowe, jeżeli nie przekracza ono 30 dni? Czy jeżeli to chorobowe będ...

  • Magdonek

    Dodano 2013-07-16 11:14 przez Magdonek

    Rozwiązanie umowy o pracę po urlopie wychowawczym a kolejna ciąża

    Witam,
    Jestem zatrudniona już 6. rok na umowę o pracę na czas nieokreślony. Z dniem 30 VII br. - piątek - kończy mi się urlop wychowawczy i mam problem z powrotem do pracy 2 IX - poniedziałek, ale chciałabym w miarę możliwości zachować stosunek pracy przynajmniej przez miesiąc, ponieważ liczę na to,...

  • ig828

    Dodano 2013-11-04 18:41 przez ig828

    Kto wypłaci za chorobowe po wygaśnięciu umowy o pracę?

    Umowa na okres próbny zakończyła mi się 31.10.br. Nie przedłużono ze mną umowy, świadectwo pracy otrzymałem dzisiaj, a w dniu 09.10.br. miałem wypadek w pracy - pęknięcie w kostce, gips i L-4 do 05.11.br. Z pewnością jeszcze otrzymam L-4 na tak zwany rozruch nogi.
    Moje pytanie: czy dostanę chorobowe...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Każdemu z nas może przytrafić się choroba i wiążąca się z nią konieczność przebywania na zwolnieniu lekarskim. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w tym wypadku pytania i wątpliwości.

Podczas wtorkowego posiedzenia rządu zapowiedziano wprowadzenie regulacji mających na celu przejęcie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązku zapłaty świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Zmiana ...

Jeżeli pracownik zatrudniony jest stale w wymiarze 1/2 etatu, podstawę wymiaru jego wynagrodzenia za czas choroby (zasiłku chorobowego) oblicza się na zasadach ogólnych. Do ustalenia podstawy wymiaru przyjmuje się przeciętne miesięczne ...

Szef ma prawo zweryfikowania, czy dostarczone przez pracownika zwolnienie chorobowe czyni zadość wymogom formalnym przewidzianym dla takich zaświadczeń. Może również sprawdzić, czy chory prawidłowo je wykorzystuje.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania