eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaZasiłek opiekuńczy


2008-03-05 08:55 autor: konto usunięte

3 068 odsłon

Zasiłek opiekuńczy

Witam

Bardzo proszę o pomoc w kwestii zasiłków opiekuńczych dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Mąż od kilku lat prowadzi własną działalność gospodarczą. Od września ubiegłego roku opłaca dobrowolną składkę na ubezpieczenie chorobowe. Ja nie pracuję. Mamy dwuletnie dziecko.

W kwietniu urodzę kolejne dziecko przez cesarskie cięcie. Moja wizyta w szpitalu będzie trwała więc trochę dłużej a również po wyjściu ze szpitala będę potrzebowała opieki. Mieszkamy sami. Wiem, że pracownicy mogą skorzystać z tzw. opieki. Czy dotyczy to również osób opłacających składkę dobrowolnie??

Z góry bardzo dziękuję za pomoc

pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2008-03-05 21:14 autor odpowiedzi: Joanna.P

    Po skonsultwaniu się z zakładem ZUS przekżę odpowiedź.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-06 13:17 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Bardzo dziękuję. Ja na stronie ZUSu znalazłam taką informację:

    "Prawo do zasiłku

    Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu, który jest zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8., chorym dzieckiem w wieku do lat 14. lub innym chorym członkiem rodziny (za innego członka rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat). Prawo do zasiłku przysługuje na równi matce i ojcu dziecka, a zasiłek wypłaca się tylko jednemu z rodziców, temu, który wystąpi z wnioskiem o jego wypłatę za dany okres.

    Zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem do lat 8. i chorym dzieckiem do lat 14., albo 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad dzieckiem w wieku ponad 14 lat lub innymi chorymi członkami rodziny. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dziećmi i innymi członkami rodziny z różnych przyczyn i bez względu na liczbę członków rodziny wymagających opieki, nie może przekroczyć 60. dni w roku kalendarzowym.

    Zasiłek opiekuńczy przysługuje pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę. W przypadku sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 2., zasiłek opiekuńczy przysługuje nawet wówczas, gdy są inni członkowie rodziny mogący zapewnić opiekę.

    Zasiłek przysługuje ubezpieczonym podlegającym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu.

    Od dnia 16 marca 2007 r., tj. od dnia ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2007 r., sygn. akt P 45/06 (Dz.U. Nr 47, poz. 318), zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14 oraz innym chorym członkiem rodziny (w tym z tytułu opieki nad dzieckiem w wieku powyżej 14 lat) przysługuje także osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym dobrowolnie. "

    Z doświadczenie jednak wiem, że nie zawsze jest tak, jak się nam wydaje, że jest :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-13 07:47 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dla wszystkich zainteresowanych zamieszczam info na ten temat, znalazłam bowiem dokładną informację o zasiłkach i skonsultowałam ją w ZUSie.

    "Zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem z ubezpieczenia chorobowego, które przysługuje z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny.

    Od początku obowiązywania ustawy zasiłkowej, tj. od 1 września 1999 r., zasiłek opiekuńczy przysługiwał tylko tym ubezpieczonym, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo.

    W wyroku z 6 marca 2007 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis uprawniający do zasiłku opiekuńczego wyłącznie ubezpieczonych, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, jest niezgodny z Konstytucją RP.

    W konsekwencji, od daty ogłoszenia wyroku, tj. od 16 marca 2007 r., prawo do tego świadczenia mają również osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie.

    Ubezpieczeni, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie, mają prawo do zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności osobistego sprawowania opieki tylko nad:

    - chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat,

    - innym chorym członkiem rodziny (w tym nad dzieckiem w wieku powyżej 14 lat).

    Osoby ubezpieczone dobrowolnie nie mają prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

    - nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

    - porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

    - pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

    Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 6 marca 2007 r. orzekł, że art. 32 ust. 1 pkt 2 i pkt 3 ustawy zasiłkowej jest niezgodny z Konstytucją RP w części, w jakiej zawiera słowo "obowiązkowo", dając tym samym osobom podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie uprawnienie do zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania opieki wyłącznie nad osobami wymienionymi w tym przepisie, tj. nad chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat oraz innym chorym członkiem rodziny.

    Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie objęło pkt 1 w ust. 1 art. 32, w którym są wymienione dzieci w wieku do ukończenia 8 lat. Dlatego osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie nie mają prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki sprawowanej nad tymi dziećmi.

    Za członków rodziny, nad którymi sprawowanie opieki uprawnia do zasiłku opiekuńczego, uważa się: małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo i dzieci w wieku ponad 14 lat."

    Sprawdziłam tę informację w dwóch inspektoratach ZUS :) tak na wszelki wypadek i dokładnie tak jest: mężowi przysługuje opieka nade mną po wyjściu ze szpitala o ile lekarz wystawi zaświadczenie, że takiej opieki potrzebuję, ale nie przysługuje mu już na córeczkę podczas mojego pobytu w szpitalu.

    Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2008-03-28 00:22 autor odpowiedzi: teresa

    czy to nadal nie jest dyskryminujące???? skoro te uprawnienia są tylko w części???

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania