Witam!
Proszę o poradę w sprawie wypłaty odprawy pośmiertnej po śmierci pracownika.
Zmarł pracownik. Z tego tytułu na pracodawcy ciąży obowiązek wypłacenia rodzinie zmarłego odprawy pośmiertnej.
Pracodawca nie wykupił ubezpieczenia na życie pracownikowi (nie ubezpieczył pracownika i nie opłacał z tego tytułu składek).
Rodzinę zmarłego pracownika stanowią:
Wg mojej oceny w tym konkretnym przypadku osobą uprawnioną do wypłaty odprawy pośmiertnej będzie tylko żona i należy jej wypłacić połowę naliczonej odprawy.
Uzasadnienie:
Art. 93 § 4 kodeksu pracy stanowi:
Odprawa pośmiertna przysługuje następującym członkom rodziny:
1) małżonkowi,
2) innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Odprawa pośmiertna nie wchodzi do masy spadkowej, a więc należy ją wypłacić osobom uprawnionym.
Zgodnie z art. 93 § 4 pkt. 1 kodeksu pracy małżonek nie musi spełniać żadnych warunków, aby otrzymać odprawę pośmiertną
Do nabycia prawa do odprawy pośmiertnej przez małżonka, wystarczające jest ustalenie pozostawania w związku małżeńskim. Małżonek może wystąpić z roszczeniem o wypłatę odprawy pośmiertnej bez konieczności spełnienia dodatkowych warunków.
Małżonek zmarłego pracownika nabywa prawo do odprawy zawsze, niezależnie od tego czy spełnia warunki do uzyskania renty rodzinnej po zmarłym pracowniku.
Proszę o opinię:
Pozdrawiam
2012-10-11 07:28 autor odpowiedzi: mia70
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
2024-01-03 15:53
2023-11-25 10:49