eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaPo jakim czasie mogę iść na L4 aby przysługiwały mi świadczenia ZUS?


2021-06-29 21:18 autor: RenataAnna87

8 435 odsłon

Po jakim czasie mogę iść na L4 aby przysługiwały mi świadczenia ZUS?

Witam serdecznie,
Jestem na początku 5 miesiąca ciąży, obecnie podjęłam pracę na umowę o pracę na cały etat, na okres próbny 3 miesięcy. Ponieważ u 3ech poprzednich potencjalnych pracodawców na wstępie poinformowałam o moim stanie i w konsekwencji nie otrzymałam zatrudnienia, tym razem tego nie zrobiłam. Przeszłam pozytywnie badania wstępne, po czym otrzymałam w/w umowę o pracę.

Moje pytanie brzmi - po jakim czasie mogę udać się na L4, aby uzyskać świadczenia ZUS z tytułu ciąży oraz po porodzie zasiłek macierzyński?

Pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2021-07-02 12:38

Chciałam zapytać o moją sytuację, mianowicie jestem w 19 tygodniu ciąży. Dnia 29.06 b.r. podpisałam umowę o pracę na pełen etat (okres próbny 3 miesiące). Niestety nie daję jednak rady, chciałam poprosić ginekologa o L4 ciążowe.   Jak to będzie wyglądało jeżeli chodzi o świadczenia ZUS, macierzyński... Czy to będzie mi przysługiwało po tak krótkim, przepracowanym okresie? Czy pracodawca może rozwiązać ze mną umowę? Jeśli teraz pójdę na L4, to jak będę teraz rozliczona?
Proszę o pilną poradę 
Pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2021-07-05 11:47

Chciałam zapytać o moją sytuację, mianowicie jestem w 19 tygodniu ciąży. Dnia 29.06 b.r. podpisałam umowę o pracę na pełen etat (okres próbny 3 miesiące). Niestety nie daję jednak rady, chciałam poprosić ginekologa o L4 ciążowe.   Jak to będzie wyglądało jeżeli chodzi o świadczenia ZUS, macierzyński... Czy to będzie mi przysługiwało po tak krótkim, przepracowanym okresie? Czy pracodawca może rozwiązać ze mną umowę? Jeśli teraz pójdę na L4, to jak będę teraz rozliczona?

Proszę o pilną poradę

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2021-06-30 09:55 autor odpowiedzi: Jowita

    Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

    1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, (np.: umowa o pracę),

    2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie (np. umowa zlecenie).

    Do powyższych okresów ubezpieczenia chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2021-07-01 07:15 autor odpowiedzi: RenataAnna87

    Czyli rozumiem że jeżeli teraz zdecyduję się na L4 ,to I tak dopiero 29.07 (umowa od 29.06)nabędę prawo do świadczeń?
    A jeżeli chodzi o dni przepracowane u nowego pracodawcy?Zapłaci mi tylko za dni do tej pory przepracowane?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2021-07-05 11:47 autor odpowiedzi: Jowita

    Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

    1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, (np.: umowa o pracę),

    2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie (np. umowa zlecenie).

    Do powyższych okresów ubezpieczenia chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

    Jowita zaktualizował/a odpowiedź 2021-07-05 11:48
    Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • w2212

    Dodano 2021-01-23 13:20 przez w2212

    L4 ciążowe po zmianie pracy

    Ostatnio zmieniłam pracę. Jestem na 3 miesięcznej umowie. Czy jak pójdę na L4 to mogę zostać zwolniona (okres próbny)? I czy wyliczenie chorobowego będzie z ostatnich 12 m-cy jak pracowałam w innej firmie, czy tylko na podstawie umowy podpisanej z nowym pracodawcą?

  • OlimpiuszekGrze

    Dodano 2020-11-28 00:01 przez OlimpiuszekGrze

    Podjęcie pracy w Czechach

    Witam, mam pytanie - mamy z mężem wyjechać w ten wtorek do pracy do Czech, dostać umowę na czas próbny. Mam pewne podejrzenia, że mogę być w ciąży.
    Jeśli podpiszę umowę, po jakim czasie mogę iść na L4 i poinformować pracodawcę, że jestem w ciąży? Wspomnę, że idziemy do pracy pod firmę w Polsce agenc...

  • aniaania1990

    Dodano 2018-06-13 15:47 przez aniaania1990

    Praca na okres próbny a L4 w ciąży

    Witam,chciałabym dowiedzieć się czy mogę na cokolwiek liczyć tzn. płatne zwolnienie lub ewentualnie po porodzie zasiłek macierzyński? Zostałam zatrudniona na umowę o pracę na okres próbny 3 miesiące. Pracuję od tygodnia i okazało się, że jestem  w 9. tygodniu zagrożonej ciąży. Jeżeli w tej chwili pó...

  • MarlenaKo

    Dodano 2022-01-18 21:02 przez MarlenaKo

    2 umowy o pracę a zwolnienie w czasie ciąży

    Jestem zatrudniona od 4 lat na umowę o pracę oraz czas nieokreślony w jednej firmie. Równocześnie zaczęłam pracę w drugiej firmie w oparciu o umowę o pracę. Pracuję w niej tydzień, a ginekolog potwierdził ciążę.
    Moje pytanie jest następujące - czy jeśli pójdę na zwolnienie przed upływem przepracowan...

  • monika 3212

    Dodano 2021-11-14 21:14 przez monika 3212

    Nowa praca a L4 ciążowe

    Witam. Od 1 września zaczęłam nową pracę na pół etatu. Kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Jak wygląda sprawa z chorobowym w tej sytuacji? Mogę iść od razu czy muszę  jeszcze pracować jeszcze jakiś czas?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Narodziny dziecka zwiększają potrzeby mieszkaniowe rodziny. Dlatego wiele młodych matek i kobiet w ciąży ubiega się o kredyt hipoteczny. Krajowe banki traktują takie klientki z pewną dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że kobiety ...

Jeżeli zleceniobiorczyni przystąpi do ubezpieczenia chorobowego, będzie miała prawo do zasiłku chorobowego, ale po 90-dniowym okresie wyczekiwania. Zasiłek macierzyński będzie jej zaś przysługiwał bez okresu wyczekiwania.

Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to dwa różne ubezpieczenia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czy różnią się i do czego uprawniają nas te dwa rodzaje ubezpieczeń?

Dostawałeś pieniądze z ZUS? Teraz dostaniesz PIT. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2023 rok. Ponad dziesięć milionów formularzy trafi do każdego, kto w ubiegłym roku dostał ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania