eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaZmiana etatu a zasiłek z tytułu choroby w ciąży


2020-07-17 22:31 autor: konto usunięte

2 681 odsłon

Zmiana etatu a zasiłek z tytułu choroby w ciąży

Od 1 do 30 czerwca w mojej firmie nastąpiło zmniejszenie etatu. W tym czasie poszłam na zwolnienie lekarskie z powodu choroby w trakcie ciąży. Mój zasiłek jest naliczany od dochodów pomniejszonych czerwcowych. Zwolnienie od czerwca do lipca.

Czy jeśli wrócę do pracy w lipcu i będę pracować jakiś czas to zasiłek później będzie naliczany normalnie z 12 miesięcy pracy? Jak długo muszę pracować by tak było?
Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-07-18 20:20 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Aby zasiłek był znów liczony od podstawy będącej średnią z 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy z pełnego etatu, musiałaby Pani być zatrudniona na cały etat przez kolejne 12 miesięcy. Tymczasem po przerwie i zmianie etatu podstawa będzie liczona z takiej ilości miesięcy, jaką przepracuje Pani od zmiany etatu do dnia wystąpienia niezdolności do pracy (max. z 12 miesięcy).
    Przykład:
    Od 1 lipca 2020 r. zmieniono Pani wymiar czasu pracy na pełny etat.
    Jeżeli niezdolność do pracy powstanie np. 20 lipca 2020 r., to podstawa będzie naliczana jedynie ze składników wypłacanych za lipiec 2020 r. po uzupełnieniu do wysokości składników, jaką otrzymałaby Pani za pełny miesiąc.
    Jeżeli niezdolność do pracy powstanie w sierpniu, to podstawa również będzie naliczana jedynie ze składników wypłacanych za lipiec 2020 r. (nie będzie już potrzeby uzupełniania).
    Jeżeli niezdolność do pracy powstanie we wrześniu, to podstawa będzie naliczana ze składników wypłacanych za lipiec i sierpień 2020 r. itd.

    W podanym przykładzie wystąpienie poszczególnych niezdolności rozważam odrębnie, a nie wszystkie na raz jedna po drugiej :-). Gdyby występowały jedna po drugiej tylko z kilkudniowymi odstępami, to podstawą wciąż byłby tylko lipiec, chyba że pomiędzy poszczególnymi niezdolnościami byłoby 3 pełne miesiące przerwy, np. choroba w lipcu, a potem dopiero w listopadzie, to dla niezdolności lipcowej podstawę stanowiłby lipiec, a listopadowej - 4 miesiące, od lipca do października włącznie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-07-18 20:28 autor odpowiedzi: konto usunięte

    A czy jeśli w odstępie między zwolnieniami pójdę na urlop wypoczynkowy to czy też będę miała naliczaną z powrotem podstawę z całego lipcowego etatu?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-07-18 20:54 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Rodzaj nieobecności w przerwe nie ma większego znaczenia. Równie dobrze mógłby to być dzień całkowicie wolny od pracy, np. sobota.

    Podstawa zasiłku nie ulega zmianie w sytuacji, gdy pracownik jest na ciągłym zwolnieniu lekarskim.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Adaf1

    Dodano 2020-06-30 07:34 przez Adaf1

    Koronawirus aneks do umowy na L4 ciąża

    Dnia 14 kwietnia musiałam podpisać aneks do umowy zmniejszający mój etat na 8/10 gdyż firma skorzystała z tarczy antykryzysowej. Jestem na L4 z powodu ciąży. Wypłatę za maj dostałam normalną, czyli średnia z całego roku, ale wypłatę za czerwiec pomniejszoną o 1300 zł.
    Proszę o informację czy pomimo ...

  • konto usunięte

    Dodano 2020-07-13 13:48 przez konto usunięte

    Wypłata chorobowego

    Witam, mój pracodawca, korzystając z tarczy, obniżył etat i pensję do 0,8 w okresie od kwietnia do czerwca. Od 1 lipca pracownicy wracają na cały etat i 100% pensji. Jestem w ciąży i przebywam na L4 od maja.
    Czy jeżeli w sierpniu wezmę jednodniowy urlop i tym samym przerwę kontynuacje chorobowego to...

  • Joannajot

    Dodano 2020-10-10 20:01 przez Joannajot

    Zmiana etatu z 3/4 na pełen etat a zasiłek chorobowy w czasie ciąży

    Witam,  Od maja do sierpnia włącznie firma obniżyła pensje z pełnego etatu do 3/4. Od 1 września firma wróciła do pełnego etatu. Od 1 sierpnia przebywam na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Cały czas dostaję pomniejszony zasiłek w związku z pójściem na L4 w trakcie tarczy.
    Czy jest szansa na p...

  • Beti19

    Dodano 2020-08-08 16:57 przez Beti19

    Kiedy mogę wrócić na cały etat będąc na L4 ciążowym?

    Witam. Jestem na L4 ciążowym od końca marca. Od kwietnia do czerwca moja firma skorzystała z tarczy. Zmniejszyła pracownikom etaty 80/100. Ja przebywając na zwolnieniu nawet nie wiedziałam o zmniejszeniu mi etatu. Zorientowałam się dopiero po wypłacie, która była dużo niższa.
    Od lipca firma powrócił...

  • Sylka19962

    Dodano 2020-07-06 12:58 przez Sylka19962

    L4 ciąża a powrót do normalnego etatu po 3 miesięcznej tarczy

    Dzień dobry Od 20.04 pracodawca obniżył nam etaty i wynagrodzenie do 80% z powodu tarczy. Od 04.06 jestem na L4 z powodu ciąży, natomiast od 18.06 firma zwiększyła etaty do 0.95.
    Czy to że ta zmiana nastąpiła w tym samym miesiącu co zwolnienie to automatycznie "wskoczę" na etat 0,95 od 18.06?
    Czy pr...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

Na 100 proc. zasiłku chorobowego mogą znów liczyć pracownicy zatrudnieni w podmiotach leczniczych. Taki zasiłek mogą również otrzymać strażacy ochotnicy.

Co grozi pracownikowi, który pracuje przebywając na zwolnieniu lekarskim? Takie postępowanie nie jest zgodne z prawem, a ZUS ma prawo sprawdzić, czy rzeczywiście jest on niezdolny do świadczenia pracy. Jak wygląda tryb i zasady ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania