Dzień dobry,
bardzo proszę o wsparcie w poniższym temacie. 29.02 rozwiązałam umowę o pracę (roczna, na 1/2 etatu) u poprzedniego pracodawcy (agencja, która mnie zatrudniała na potrzeby dotychczasowego pracodawcy). 2.03 podpisałam umowę o pracę (na etat, bezterminowa) już bezpośrednio z firmą główną.
Po ok. 1 tygodnia od podpisania umowy dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Niestety czułam się bardzo źle i nie byłam w stanie dalej pracodawać. Po 2 tygodniach od podpisania nowej umowy dostałam zwolnienie L4 (kod B) na okres 1 miesiąca.
Moje pytania są następujące:
- Czy dzień różnicy pomiędzy rozwiązaniem (29.03) a podpisaniem nowej umowy (2.03) ma znaczenie dla ZUS-u (1.03 nie byłam ani tu ani tu zatrudniona - była to niedziela)?
- Czy jeśli objawy ciąży będą się stale nasilały i uniemożliwią dalszą pracę, lekarz będzie mógł przedłużyć zwolnienie na pewien czas lub okres całej ciąży? Pytam z prawnego punktu widzenia (czy są jakieś przeciwskazania, biorąc pod uwagę jedynie fizycznie 2 tygodnie przepracowane, a potem zwolnienie)?
Będę wdzięczna za pomoc!
2020-04-04 10:47 autor odpowiedzi: Jowita
Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
1) po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu, (np.: umowa o pracę),
2) po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie (np. umowa zlecenie).
Do powyższych okresów ubezpieczenia chorobowego, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
www.e-prawapracownika.pl
Dodano 2016-04-19 08:10 przez konto usunięte
Witam,10 marca podpisałam umowę, to moja pierwsza umowa. Wczoraj dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Mogę iść na zwolnienie lekarskie B?
Dodano 2021-07-27 18:53 przez AnnaG.P.
Witam, przez 3 lata byłam w ciągłości zatrudniona w jednej firmie na cały etat. Moja umowa wygasa 31.07, nową pracę podejmę od 1.09.
Czy w momencie, jeśli w sierpniu będę zarejestrowana w urzędzie pracy a zajdę w tym czasie w ciążę, to czy we wrześniu będę mogła zejść na zwolnienie lekarskie? Mój za...
Dodano 2021-06-29 21:18 przez RenataAnna87
Witam serdecznie, Jestem na początku 5 miesiąca ciąży, obecnie podjęłam pracę na umowę o pracę na cały etat, na okres próbny 3 miesięcy. Ponieważ u 3ech poprzednich potencjalnych pracodawców na wstępie poinformowałam o moim stanie i w konsekwencji nie otrzymałam zatrudnienia, tym razem tego nie zrob...
Dodano 2021-06-15 14:52 przez Laura123
Dzień dobry. Jestem obecnie zatrudniona od 3 lat na umowie o pracę na pełen etat. Z początkiem czerwca rozpoczęłam drugą umowę o pracę na pół etatu. Dowiedziałam się właśnie, że jestem w ciąży. Czy przysługuje mi chorobowe z obu umów?
Podstawą chorobowego w pierwszej umowie będzie średnia z 12 miesi...
Dodano 2021-01-23 13:20 przez w2212
Ostatnio zmieniłam pracę. Jestem na 3 miesięcznej umowie. Czy jak pójdę na L4 to mogę zostać zwolniona (okres próbny)? I czy wyliczenie chorobowego będzie z ostatnich 12 m-cy jak pracowałam w innej firmie, czy tylko na podstawie umowy podpisanej z nowym pracodawcą?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Zmian podatkowych dotyczących pracowników ciąg dalszy - tym razem dotyczą one osób zmieniających pracę. Od 2023 roku ostatnia pensja od poprzedniego pracodawcy będzie niższa nawet o ponad 300 zł! Nie dotyczy to osób na umowie zlecenie.
Wiele wątpliwości budzi fakt likwidacji firmy lub ogłoszenia upadłości a ochrony kobiet w ciąży. Pytania jakie się nasuwają, to kto zapłaci za zwolnienie chorobowe i czy kobieta w takiej sytuacji pozostaje bez środków do życia. Na ...
Gdy firmę przejmuje nowy właściciel, dotychczasowi pracownicy obawiają się zaprowadzenia nowych porządków. Zwłaszcza, gdy towarzyszą im duże zmiany organizacyjne, likwidacja działów, zwolnienia oraz renegocjacje umów. Czy także ...
Powszechnie uważa się, iż kobieta w ciąży jest bezwarunkowo chroniona przed zwolnieniem z pracy. Pogląd wydaje się tym bardziej uzasadniony, gdyż wiele ciężarnych przebywa na zwolnieniach lekarskich, co jak wiadomo, również chroni przed ...
2024-01-03 15:53
2023-11-25 10:49