eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaZakończenie umowy przed porodem a macierzyński


2020-03-01 01:00 autor: tk

1 294 odsłon

Zakończenie umowy przed porodem a macierzyński

Witam serdecznie,

moja narzeczona od stycznia 2018 roku była zatrudniona w jednej z firm na umowę o pracę na zastępstwo danego pracownika. Termin porodu przypada na koniec kwietnia, a wczoraj otrzymaliśmy pismo z firmy o fakcie iż zastępowany pracownik wraca do pracy wobec tego umowa została rozwiązana.

W piśmie była zawarta informacja, że firma przekaże do ZUS-u druk Z3 w celu wypłaty zasiłku chorobowego. Czy w takim przypadku moja narzeczona otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński i rodzicielski? Czy dalej podlega ubezpieczeniu chorobowemu? Czy istnieje opcja aby samemu opłacić dwa pozostałe miesiące?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-03-02 07:23 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Zasiłek chorobowy będzie wypłacany do porodu. Po porodzie -niestety- zasiłku macierzyńskiego nie będzie. Nie można sobie samemu opłacać składek. Po porodzie można się zarejestrować w PUP, aby mieć opłacone ubezpieczenie zdrowotnne.

    tk skomentował/a odpowiedź 2020-03-02 10:22

    Dziękuję za odpowiedź. Czytałem, że istnieje opcja otrzymania 1.000 zł na m/c tzw. "kosiniakowe". Czy razem z nim można pobierać zasiłek dla bezrobotnych?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • majeczka1987

    Dodano 2017-09-03 22:12 przez majeczka1987

    Nauczycielka w ciąży, dwie umowy i wypowiedzenie

    Witam,jestem nauczycielką. W ubiegłym roku szkolnym tj. 2016/2017 pracowałam w dwóch szkołach. W jednej A mój wymiar wynosił 17/18 (umowa na czas nieokreślony, w drugiej B 15/18 (umowa na zastępstwo). Ze względu na reformę w tym roku tj. 2017/2018 w jednej szkole będę miała 10/18 szkoła A (umowa na ...

  • marta3690

    Dodano 2016-03-17 08:02 przez marta3690

    Dwie umowy zlecenie a podstawa wymiaru zasiłku

    Witam,mam dwie umowy zlecenie: jedna wystawiona ze stawka godzinowa xxx a druga na 50 zł, na tej niższej mam napisane, że wnoszę o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe i teraz moje pytanie: jestem w ciąży. Czy jak pojde na zwolnienie i na macierzyński, jak będę miała płacone? Czy będzie liczona średni...

  • andrzej700

    Dodano 2014-08-19 19:34 przez andrzej700

    Ciąża, a praca fizyczna na umowę zlecenie

    Witam! Planujemy wraz z żoną zajść w ciążę. Małżonka pracuje fizycznie jako kelnerka i jest zatrudniona w oparciu o umowę zlecenie, zarabia ok 2000 brutto miesięcznie. Jeśli zajdzie w ciążę, będzie zmuszona pójść na zwolnieni lekarskie. Wiedząc o tym, planujemy wykupić dla żony dobrowolne ubezpiecze...

  • Ryszardrudy

    Dodano 2021-02-06 13:10 przez Ryszardrudy

    Umowa o pracę i umowa zlecenie a ciąża

    Witam, niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Umowa o pracę na czas określony podpisana jest do 31 kwietnia 2021 r. Na 0,7 etatu. Nie osiągamy z tego tytułu minimalnej krajowej. W momencie końca umowy będę w 16 tyg. ciąży. 
    Z innym pracodawcą podpisaną mam umowę zlecenie do 31 grudnia 2022 r....

  • barbaratk

    Dodano 2016-02-19 12:30 przez barbaratk

    Zwolnienie wychowawczy i ciąża

    Witam,dostałam właśnie pismo z pracy z dnia 15 lutego o rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia, ponieważ jest likwidacja zakładu. Jestem w ciąży. Czy coś mnie chroni? Czy w ciągu tych 3 miesięcy mam jakaś możliwość żeby przejść na płatne L4?Proszę o poradę...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie. Należy także pamiętać, że roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek ...

Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to dwa różne ubezpieczenia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czy różnią się i do czego uprawniają nas te dwa rodzaje ubezpieczeń?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Potrzebny jest wniosek. Dotyczy to osób, którym świadczenie wypłaca ZUS, a nie zakład pracy.

1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania