Witam,
przebywałam dwa miesiące na zwolnieniu lekarskim z kodem B. Po utracie ciąży w wyniku załamania nie udało się wrócić do pracy i kontynuowałam zwolnienie przez kolejne 4 miesiące aż do przysługujących 182 dni, oczywiście już bez kodu B.
Zwolnienie wystawiane przez lekarza ogólnego w związku z załamaniem po poronieniu. Po odzyskaniu zdolności do pracy miałam jednodniową przerwę między zwolnienia i ponownie poszłam na zwolnienie lekarskie tym razem wystawione przez lekarza psychiatrę, do którego zostałam przekierowania przez lekarza ogólnego.
Zasiłek chorobowy nie został tym razem wypłacony, gdyż ZUS zaliczył obecną chorobę jako kontynuację poprzedniego okresu zasiłkowego i nie otworzył nowego okresu. Stąd pytanie czy skoro w całym okresie zasiłkowym 2 miesiące były z kodem choroby B, a 4 w wyniku załamania czy zasadny jest brak możliwości otwarcia nowego okresu zasiłkowego?
Drugie pytanie czy nie mając obecnie zdolności do pracy mogę przerwać obecnie trwające zwolnienie np. weekendem, czy też 1-dniowym urlopem, a po przedstawieniu po przerwie nowego zwolnienia z tzw. "nowa choroba" rozpocznie mi się nowy okres zasiłkowy?
To bardzo ważne dla mnie.
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Dodano 2016-09-09 12:59 przez nick2122
Witam,mam pytanie, moja koleżanka jest w takiej sytuacji, że była w ciąży. Po 2 miesiącach poroniła, nie umiała się pozbierać. Chodzi do psychiatry, ale skończyło się jej 182 dni zwolnienia. Wiem, że to wlicza się w jeden zasiłek, ale w jej pracy w biurze powiedzieli, że wystarczy zaświadczenie od p...
Dodano 2015-10-28 21:41 przez Albina3
Jestem na L4 od psychiatry. Podobno na takim chorobowym można być maksymalnie 182 dni. Mam więc odnośnie tego pytanie: czy jeśli wcześniej byłam już na L4 z powodu np. zapalenia oskrzeli, to te wcześniejsze chorobowe teżz się wlicza w te 182 dni, czy to jest odrębna kwestia?
Dodano 2021-08-05 22:15 przez Carmelova
Witam, od grudnia 2020 roku przebywam na zwolnieniu lekarskim, 21 maja minęło mi 182 dni i kolejne 2 tygodnie zwolnienia pracodawca mi nie zapłacił, mimo że te 182 dni było przerwane 2 dniami wolnymi od pracy. Po tych dwóch nie płatnych tygodniach zwolnienia przeszłam na 30 dni urlopu. Urlop skończy...
Dodano 2020-07-26 22:56 przez santocko
Witam mam pytanie czy pracownik po wykorzystaniu 182 dni chorobowego może wziąć 39 dni urlopu należnego oraz 22 dni urlopu bezpłatnego i ponownie iść na zwolnienie lekarskie na to samo schorzenie, na które dostawał zwolnienia lekarskie przed urlopem.
Pozdrawiam.
Dodano 2020-06-29 17:10 przez Paulla3
Witam, chorowałam 182 dni. Dostałam zdolność do pracy, ale po przepracowaniu 5 dni okazało się, że jestem w ciąży. Czy mogę iść na chorobowe?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".
Co grozi pracownikowi, który pracuje przebywając na zwolnieniu lekarskim? Takie postępowanie nie jest zgodne z prawem, a ZUS ma prawo sprawdzić, czy rzeczywiście jest on niezdolny do świadczenia pracy. Jak wygląda tryb i zasady ...
Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem? Jeżeli kontrola wykaże, że w czasie L4 remontuje kuchnię lub podziwia greckie krajobrazy, to w takiej sytuacji musi się on liczyć z ...
L4 to nic innego niż rodzaj oświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Dlatego też okres przebywania na zwolnieniu lekarskim powinien służyć rekonwalescencji. Osoba wykorzystująca zwolnienie niezgodnie z jego przeznaczeniem musi liczyć ...
2024-01-03 15:53
2023-11-25 10:49