eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaJaka podstawa chorobowego przy dwóch umowach o pracę?


2018-01-29 19:50 autor: rusi

1 661 odsłon

Jaka podstawa chorobowego przy dwóch umowach o pracę?

Witam,

jestem zatrudniona na umowę o pracę w dwóch firmach: w jednej od 15 lat na cały etat z wynagrodzeniem 3500 zł brutto, w drugiej od 5 lat na pół etatu z wynagrodzeniem 4000 zł brutto - przy czym od 3 lat w firmie drugiej przebywałam na urlopie bezpłatnym do 31.12.2017.

Ponadto, od grudnia 2017 jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. W drugim zakładzie udzielono mi informacji, iż wynagrodzenie za chorobę należy mi się od 01.01.2018, tj. po zakończeniu urlopu bezpłatnego, a dodatkowo moja podstawa wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku zostanie ograniczona do najniższej krajowej, gdyż nie mogę pobierać z obu firm świadczeń wyższych niż najniższa krajowa. Czy udzielono mi właściwych informacji?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-05-20 10:36 autor odpowiedzi: Jowita

    W drugim zakładzie pracy podstawa wymiaru zasiłku powinna być brana z umowy o pracę bez ograniczenia jeżeli niezdolność będzie trwała w trakcie zatrudnienia w tej firmie. 

    Ewentualnemu ograniczeniu podstawy wymiaru zasiłku może podlegać podstawa ale po ustaniu zatrudnienia (rozwiązaniu stosunku pracy).

    Zgodnie z art. 46 ustawy zasiłkowej, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100% przeciętnego wynagrodzenia. Kwotę tę ustala się miesięcznie, poczynając od 3 miesiąca kwartału kalendarzowego, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, ogłaszanego dla celów emerytalnych.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Emilia89

    Dodano 2014-11-08 11:56 przez Emilia89

    Zasiłek chorobowy w ciąży, zasiłek macierzyński

    Witam,od lutego br. jestem zatrudniona na umowę o pracę. W tym czasie zmieniał mi się wymiar czasu pracy: najpierw pracowałam na pełny etat, od lipca na 1/2 etatu, a od 1 października 3/4 etatu. Dodatkowo jestem zatrudniona od 1 września w drugiej firmie na 1/4 etatu. Jestem w ciąży i od dnia dzisie...

  • Marcelinka2020

    Dodano 2020-07-06 21:08 przez Marcelinka2020

    Urlop wychowawczy? Praca na pół etatu a ciąża

    Proszę o pomoc. Od lutego do marca 2020 roku pracowałam na pełny etat i przeszłam na urlop wychowawczy. Obecnie zatrudniłam się na pół etatu u innego pracodawcy na umowę o pracę na okres próbny 3 miesiące, ale planuję zajść w drugą ciążę.
    Mam pytanie, jak będzie wyglądać mój zasiłek chorobowy w ciąż...

  • konto usunięte

    Dodano 2017-09-20 11:09 przez konto usunięte

    Zmiana etatu w ciąży a wypłacane zwolnienie

    Witam,jestem zatrudniona na pół etatu, ale od nowego miesiąca będę miała cały etat, bo okazało się, że jestem w ciąży.Jak będzie wyliczone zwolnienie lekarskie, gdybym chciała iść na nie już od grudnia czyli 3 miesiące po zmianie etatu?

  • konto usunięte

    Dodano 2017-05-10 21:39 przez konto usunięte

    Zasiłek chorobowy w przypadku ciąży a praca u dwóch pracodawców - urlop bezpłatny

    Witam,pracuję u dwóch pracodawców. U pracodawcy A mam umowę na czas nieokreślony i planuję wziąć urlop bezpłatny na rok od 08.08.2017 do 31.07.2018 - dostałam już zgodę pracodawcy na moją pisemną prośbę. U pracodawcy B mam umowę na czas określony i nie biorę żadnego urlopu. Planujemy z mężem dziecko...

  • frankowiczka

    Dodano 2016-05-28 12:05 przez frankowiczka

    Ciąża a zasiłek chorobowy. Ile wyniesie moje wynagrodzenie?

    Witam serdecznie, obecnie jestem w 5. tygodniu ciąży, pracuję jako nauczyciel w dwóch szkołach. W jednej ze szkół mam 12/18 - czas nieokreślony, a w drugiej pełen etat, ale umowa na czas zastępstwa.Od września 2016 roku w swojej macierzystej szkole dostaję umowę na pełen etat a w drugiej nową umowę....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

Na 100 proc. zasiłku chorobowego mogą znów liczyć pracownicy zatrudnieni w podmiotach leczniczych. Taki zasiłek mogą również otrzymać strażacy ochotnicy.

Dobre wiadomości dla osób, które pobierały zasiłek opiekuńczy lub chorobowy wyliczany na bazie obniżonego w związku z CIVID-19 wynagrodzenia. Jak informuje ZUS, zaniżone świadczenie można przeliczyć. Kto i jak może to zrobić?

Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany dotyczące zasiłków chorobowych. Dotyczą one m.in. wysokości świadczeń i czasu ich pobierania. Opóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania