eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaCzy wysokość zasiłku jest nieprawidłowa?


2016-11-08 13:38 autor: ToIrek

1 080 odsłon

Czy wysokość zasiłku jest nieprawidłowa?

Prowadzę działalność gospodarczą (opłacam tylko składkę zdrowotną) i pracuję na etacie (najniższa krajowa). Podlegam obowiązkowego ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu etatu.
 
1 sierpnia został mi zmniejszony etat na 3/4 w związku z czym złożyłem deklarację, że od 1 sierpnia będę płacił wszystkie składki z działalności gospodarczej (w tym ubezpieczenie chorobowe) - zadeklarowałem dość wysoką składkę. Od 1 września jestem na L4. ZUS przysłał pismo z prośbą o korektę deklaracji, ponieważ nie mogę zacząć się "rozliczać jako firma" od sierpnia.

Powodem jest, że uzyskałem w sierpniu dochód przekraczający minimalną krajową (pracodawca wypłaca wynagrodzenie do 10 następnego miesiąca - czyli w sierpniu dostałem wynagrodzenie za lipiec - kiedy to jeszcze był pełny etat).

Dokonałem korekty i opłaciłem składkę wrześniową (jednocześnie składając pismo o zwrot nadpłaconej składki sierpniowej zostawiając tylko kwotę obowiązkowej zdrowotnej). ZUS przyznał zasiłki z dwóch tytułów. Z działalności wyliczył z najniższej podstawy. Jak dowiedziałem się telefonicznie z infolinii ZUS:

"Zasiłek będzie wypłacony z najniższej podstawy, ponieważ nie przepracował Pan ani jednego dnia, więc nie ma jak uzupełnić"

Jest to tylko opinia Pani obsługującej infolinie ZUS (dodatkowo stwierdziła że gdyby był chociaż jeden dzień przepracowany - i L4 od 2 września, zasiłek byłby wypłacony od zadeklarowanej kwoty).

Uważam, że mimo nieprzepracowanego żadnego dnia w wrześniu ZUS powinien wypłacić od zadeklarowanej kwoty. Moja interpretacja przepisów wygląda następująco (link do tekstu jednolitego ).

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Ponieważ z działalności nie były odprowadzane składki przez 12 miesięcy do art. 48a. 1. 2) (czyli części przewyższającej podstawę) należy doliczyć miesiące z etatu.

Dalej dotyczy art. 49.1 3. według, którego w liczbie pełnych miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia, o której mowa w art. 48a ust. 1 pkt 2, uwzględnia się również miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy. Jako przedsiębiorca mój dochód stanowi zadeklarowana kwota. Mimo nieprzepracowania całego września według art. 50. 2, ponieważ mój dochód został zmniejszony z powodu "pobierania zasiłku chorobowego" należy uwzględnić wszystkie miesiące, czyli również wrzesień (a przychód w wrześniu stanowi zadeklarowana kwota).

Swoją drogą dopóki nie otrzymam decyzji o przyznaniu zasiłku trzeba opłacać składki (a skoro opłacam składki to teoretycznie wciąż pracuję prawda?).

Myślę nad odwołaniem się od decyzji ZUS (jeszcze nie przyszło pisemne potwierdzenie zasiłku - dopiero na stronce ZUS jest wypisana wysokość zasiłku).

Moje pytania:

- czy ktoś uważa że moja interpretacja przepisów jest błędna? (nie jestem biegły w prawie, mogę się mylić)

- czy istnieje jakiś inny przepis regulujący (poza powyższym dziennikiem ustaw) wysokość zasiłku chorobowego

- jakimi kosztami może ZUS obciążyć w przypadku przegrania sprawy o wyższy zasiłek (koszty sądowe, koszty postępowania, koszty zastępstwa sądowego)

- czy w przypadku odwoływania się od decyzji, jeżeli ZUS przekaże moje odwołanie do sądu, mogą zawiesić wypłacanie aktualnie przyznanego zasiłku dopóki będzie trwać postępowanie, czy to co już przyznali muszą dalej wypłacać i dopiero w przypadku mojej wygranej wyrównać zasiłek z wcześniejszych miesięcy?

P.S. Na poprzednie pytanie nie otrzymałem odpowiedzi (jest po części jego kopia wraz z uaktualnieniem) - opcja "uaktualnienia" pytania niestety nie podbiła tematu i pozostał on niewidoczny (w ciągu miesiąca pojawiło się wiele pytań w tym dziale)

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • ToIrek

    Dodano 2016-10-07 09:34 przez ToIrek

    Czy zasiłek chorobowy się należy i jaka jest jego wysokość?

    Witam,prowadzę działalność gospodarczą (opłacam tylko składkę zdrowotną) i pracuję na etacie (najniższa krajowa). Podlegam obowiązkowego ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu etatu. Z dniem 1 sierpnia został mi zmniejszony etat na 3/4 w związku z czym złożyłem deklarację, że od 1 sierpnia będę płacił w...

  • Sabina57995

    Dodano 2015-11-09 13:15 przez Sabina57995

    Zwolnienie L4 w ciąży

    Witam!Jestem zatrudniona od 01.09.2015 r. na 3/4 etatu na najniższej krajowej. Obecnie jestem w 7. miesiącu ciąży, mój lekarz prowadzący powiedział na ostatniej wizycie, że lepiej będzie jeśli od następnej wizyty, czyli 10.12.2015 pójdę na L4 (zależało mi aby pracować do końca ciąży ale mój stan nie...

  • Iza0628

    Dodano 2020-08-01 12:30 przez Iza0628

    L4 przy zmianie etatu dla kobiet w ciąży

    Witam,
    Od dnia 01.05.2020 w mojej firmie zmniejszyli etaty ze względu na koronowirusa. Wcześniej pracowałam na cały etat, zmniejszyli do 3/4, w międzyczasie zaszłam w ciążę. Z dniem 01.08.02020 przywracają nam całe etaty. Od 20.07.2020 jestem na urlopie, nie chce już wracać do pracy, idę na L4.
    Moje...

  • Mystarnos

    Dodano 2017-08-07 16:27 przez Mystarnos

    Wysokość zasiłku chorobowego przy przy etacie i działalności

    Dzień dobry wszystkim,moja żona prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą od 3 lat i opłaca pełny zus. Oprócz tego pracuje na etacie za najniższą krajową pensję (1 umowa 3-miesięczna). Chcielibyśmy się dowiedzieć, ile wyniesie wysokość zasiłku chorobowego w przypadku ciąży? Zakładamy, że umowa n...

  • konto usunięte

    Dodano 2016-09-19 13:50 przez konto usunięte

    Ciąża a niepełny wymiar pracy

    Witam!Od 2009 roku jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Od czerwca 2015 wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim (zmniejszyłam etat do 4/5). Od października/listopada chciałabym przejść na L4 z powodu ciąży. Czy korzystniej jest zmienić etat na PEŁEN przed odejściem na L4?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Elektroniczne zwolnienia lekarskie, nowe stawki naliczania świadczeń w razie choroby oraz koniec z wysokim zasiłkiem macierzyńskim dla prowadzących firmę kobiet. Takie zmiany czekają przedsiębiorców, którzy korzystają z dobrowolnego ...

Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

Na 100 proc. zasiłku chorobowego mogą znów liczyć pracownicy zatrudnieni w podmiotach leczniczych. Taki zasiłek mogą również otrzymać strażacy ochotnicy.

Dobre wiadomości dla osób, które pobierały zasiłek opiekuńczy lub chorobowy wyliczany na bazie obniżonego w związku z CIVID-19 wynagrodzenia. Jak informuje ZUS, zaniżone świadczenie można przeliczyć. Kto i jak może to zrobić?

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania