Witam serdecznie,
jestem osoba współpracującą (mąż prowadzi działalność gospodarczą) pracowałam u męża w firmie, lecz w związku z wymagającą pracą fizyczną po 3 miesiącach od zajścia w ciążę przeszłam na zwolnienie lekarskie, następnie na urlop macierzyński, urlop macierzyński dodatkowy, urlop rodzicielski, obecnie przebywam od roku i dwóch miesięcy na urlopie wychowawczym.
Chciałabym przerwać urlop wychowawczy i przejść na zwolnienie lekarskie, ponieważ czeka mnie poważna operacja kręgosłupa i stąd moje pytania. Czy mam prawo do zwolnienia, a następnie do zasiłku chorobowego? Czy muszę mieć okres wyczekiwania 30 dni, aby nabyć prawo do świadczenia chorobowego? Jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić, żeby przysługiwało mi zwolnienie?
Dodam, że po operacji kręgosłupa mam mieć kilka miesięcy zwolnienia, a po pół roku od pierwszej operacji czeka mnie kolejna. Czy jeśli skończy mi się zasiłek chorobowy, który przysługiwał mi po pierwszej operacji, to czy mogę przejść z powrotem na urlop wychowawczy na kilka miesięcy, a później na zwolnienie na drugą operację?
2016-02-03 13:36 autor odpowiedzi: Magda1234
Dodano 2014-07-31 21:45 przez maleta26
Witam,
sprawa wygląda następująco. Razem z mężem od ponad 3 lat (bez zawieszenia) prowadzimy działalność, nigdy nie pracowałam na umowę o pracę, w tej sytuacji także nie jestem nigdzie zgłoszona i nie odprowadzam żadnych składek za siebie.
Z racji tego, że żona jest osobą współpracującą, jak można r...
Dodano 2014-05-16 08:52 przez goska2151
Dzień dobry!
Jestem osobą współpracująca w firmie męża. Od października 2013 jestem na urlopie macierzyńskim, pobieram zasiłek (ok. 1200 zł). Wcześniej pobierałam zasiłek chorobowy. Teraz chcemy starać się o drugie dziecko.
Moje pytanie brzmi: czy mogę zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i wypisać ...
Dodano 2015-06-30 05:01 przez ejna1
Witam, mam następujące pytanie. Jeśli po 4 miesiącach zwolnienia lekarskiego przerwę je i podpiszę umowę o pracę na 3/4 etatu, po jakim czasie przysługuje mi znów zasiłek chorobowy, jeśli jestem w ciąży? Dodam, że wcześniejsza umowa wygasła.
Dodano 2020-10-20 11:10 przez Magda890
Witam serdecznie
Miałam półroczną przerwę w pracy. Od czterech dni pracuję w kawiarni na podstawie umowy o pracę, pełen etat. Dzisiaj dowiedziałam się że jestem w 8 tygodniu ciąży i muszę iść na zwolnienie ze względu na wadę serca.
Wiem że idąc teraz na zwolnienie nie dostanę za to pieniędzy, ale cz...
Dodano 2018-06-07 09:50 przez Golanna
Chciałam dowiedzieć się czy partner biorący opiekę (L4) na matkę swojego dziecka zaraz po porodzie musi wziąć od razu (ciągiem, włączając w to weekendy), przysługujące 14 dni, czy można to podzielić i brać np. zwolnienie po np. 5,5 i 4 dni?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Pracownik, który zachorował w okresie, gdy wygasła jego umowa o pracę, ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli otrzymał eZLA wciągu 14 dni po ustaniu zatrudnienia. Powinien on jednak poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie o ustaniu ...
Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie. Należy także pamiętać, że roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek ...
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Potrzebny jest wniosek. Dotyczy to osób, którym świadczenie wypłaca ZUS, a nie zakład pracy.
1 stycznia 2022 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące zasiłku chorobowego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że zmieniły się zasady liczenia długości "chorobowego".
2024-01-03 15:53
2023-11-25 10:49