2015-08-27 22:32 autor: puziarska
3 300 odsłon
Witam,
obecnie przebywam na urlopie wychowawczym (kończy się 30.09.2015). Firma, w której pracuję na przełomie 3 lat "pozbyła się" wszystkich pracowników (ok. 10 osób). Na chwilę obecną nie mam do czego wracać (pracuję tam od 2008 - umowa na czas nieokreślony) i pracodawca chce rozwiązać ze mną umowę "za porozumieniem stron".
Zależy mi na rozwiązaniu umowy "z przyczyn nieleżących po stronie pracownika". Czy jest możliwość takiego rozwiązania w wersji za porozumieniem stron, ale z przyczyn nie leżących po stronie pracownika i ze skutkiem natychmiastowym?
Zależy mi na takiej formie gdyż chcę się zarejestrować w PUP (chcę założyć działalność gospodarczą, wystąpić o dotacje z PUP, lecz to może potrwać i w tym czasie należałby mi się zasiłek). Powrót do pracy na okres standardowego wypowiedzenia nie wchodzi w grę, gdyż pracodawca jest niewypłacalny, tym samym nie mam zamiaru rościć odpraw (w przypadku zwolnienia mnie z jego winy).
Znalazłam w gazecie prawnej (tekst poniżej) zapis ustawy, która rozwiązałaby mój problem, lecz księgowa twierdzi iż ustawa wygasła w styczniu tego roku. Czy istnieje coś zastępczego?
Zasadniczo świadczenie można uzyskać szybciej, gdy porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę zawiera dodatkową informację, iż następuje ono bez winy pracownika. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.) przewiduje bowiem, że przy zwykłym porozumieniu stron zasiłek może być przyznany dopiero po 90-dniowym okresie karencji. Istnieje więc domniemanie, że ustanie zatrudnienia za porozumieniem stron następuje z inicjatywy pracownika. Ustawa przewiduje jednak wyjątek. Gdy z porozumienia lub innych dokumentów, np. świadectwa pracy, wynika, że nastąpiło ono z przyczyn dotyczących zakładu pracy, pozwala ona na przyznanie prawa do zasiłku niezwłocznie (po 7 dniach od rejestracji w pośredniaku, a od 27 maja będzie to możliwe w tym samym dniu).
Proszę o odpowiedź.
Z góry dziękuję,
Małgorzata
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wysłałam ją księgowej i uzyskałam nową odpowiedź:
------------------------------------------------------------
Art. 19. [Ustawa o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu] W ustawie z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 514) w art. 2 w ust. 1 pkt 20a otrzymuje brzmienie:
„20a) „przyczynach dotyczących zakładu pracy” - oznacza to:
a) rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, w przypadku rozwiązania stosunku pracy z tych przyczyn u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników.
W tym przypadku pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników. Odpowiednim jest tu Kodeks Pracy i wtedy trzeba zastosować okres wypowiedzenia.
---------------------------------------------------------
W takim razie czy jest prawdą, że rozwiązując umowę na mocy porozumienia stron z przyczyn dotyczących pracodawcy (zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia art.75 1 2) ) obowiązuje konieczny okres wypowiedzenia?
Interesuje mnie rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym, jednak aby w świadectwie pracy znalazła się informacja o rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron z powodu likwidacji miejsca pracy. Nie roszczę od pracodawcy żadnych świadczeń (odprawa, wypowiedzenie). Nie wiem czy jest to takie skomplikowane i trudne, ale księgowa wynajduje wciąż nowe ustawy i utrudnia mi rozwiązanie umowy w ten właśnie sposób, bojąc się, że pracodawca poniesie jakieś konsekwencję?
Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Teraz pytanie do Pana Grzegorza. Przyczyna zwolnienia oczywiście nie leży po mojej stronie. Pracodawca likwiduje etaty. Dązy do porozumienia stron. Mnie interesuje porozumienie stron ale z powodu zmniejszenia zatrudnienia zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia (art.75 ust.1 pkt.2)
Księgowa upiera się, że przy tej formie rozwiązania umowy konieczny jest okres wypowiedzenia. Jak dobrze zrozumiałam Pana odpowiedź okres wypowiedzenia dotyczy umów z wypowiedzeniem (sposób rozwiązania umowy do którego dąże to porozumienie stron, jedynie z dopiskiem o winie pracowawcy, więc można ją rozwiązać z dnia na dzień bez szkody dla pracodawcy?).
Księgowa nigdy o czymś takim nie słyszała i nie wie jak powinno wyglądać świadectwo pracy przy tego typu rozwiązaniu umowy (opiera się na Kodeksie Pracy i żąda żebym sama szukała artykułów które mając się tam znaleźć). Stąd moja koleja prośba. Co musi się znaleźć w świadectwie i czym musi być podpatre aby było właściwe.
Dziękuję raz jeszcze
W takim razie w jaki sposób mogę się z Panem skontaktować?
Podaje swój adres mailowy: puziarskam@wp.pl
2015-08-28 10:44 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl
2015-08-28 13:25 autor odpowiedzi: Zielona_Linia
Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524
2015-09-01 14:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl
2015-09-02 20:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl
Dodano 2013-12-12 18:02 przez madziara2001-88
Pracowałam bez żadnej przerwy u jednego pracodawcy na umowę o pracę 2 lata i 10,5 miesiąca (pierwsze dwie umowy po roku i trzecia na czas nieokreślony). Umowa została zerwana za porozumieniem stron, czy w takiej sytuacji należy mi się kuroniówka?
Dodano 2013-01-28 12:32 przez justyna4400
Pracuję w firmie od 2009 r z przerwami. Ostatnia umowa została zawarta na czas nieokreślony 31.10.2010 r. W tym czasie zaszłam w ciążę i poszłam na urlop macierzyński, a teraz od grudnia 2012 r. jestem na wychowawczym do września 2013 r.
Chcę rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron i iść na b...
Dodano 2014-02-03 14:15 przez bogna
Od roku jestem zatrudniona na umowę na stałe. Dowiedziałam się, że ma być likwidowane moje stanowisko pracy. Problem w tym, że od 5 miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z tak długim zwolnieniem będę mogła ubiegać się o świadczenie przedemerytalne? Mam 55 lat i 30 lat pracy.
Dodano 2015-08-18 21:46 przez Aga112
Witam!Pracowałam w zakładzie 9 lat i rozwiązałam umowę na podstawie porozumienia stron, zmieniłam pracę i pracowałam 2 miesiące.Po tym okresie dostałam wypowiedzenie, ponieważ firma się zlikwidowała. Czy dostanę od razu zasiłek dla bezrobotnych, jeśli się zarejstruje, czy dopiero po 90 dniach?
Dodano 2015-08-17 16:36 przez zaba85
Witam,09.08.2014 r. rozwiązałam umowę z pracodawcą za porozumieniem stron. Wcześniej przez 2 lata (tj. od 09.08.2012 r. do 09.08.2014 r.), przebywałam na urlopie wychowawczym. 14.08.2014 r. zarejestrowałam się w UP jako osoba bezrobotna. Od 18.09.2014 r. do 17.03.2015 r. zostałam skierowana przez UP...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem lub rodzicem bardzo często oznacza rezygnację z pracy zawodowej. Opiekunom przysługuje wprawdzie świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, ale nie zmienia to faktu, że po śmierci ...
Chociaż stopa bezrobocia utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie, a wiele firm sygnalizuje problemy ze znalezieniem pracowników, to jednak wciąż całkiem liczna grupa Polaków ma status bezrobotnego oraz pobiera zasiłek dla bezrobotnych. Ze ...
Pracownik, który lada moment osiągnie wiek emerytalny jest w okresie chronionym. Nie zawsze jednak taka ochrona jest na tyle skuteczna, żeby nie mógł być przez pracodawcę zwolniony. Dzieje się tak np. w sytuacji, gdy firma ogłosi ...
Utrata pracy może przydarzyć się każdemu, czy to pracownikowi niewykwalifikowanemu, czy specjaliście lub menedżerowi. Jak wskazują badania, utrata pracy to także jeden z największych czynników powodujących stres, poza śmiercią osób ...
2024-01-03 15:53
2023-11-25 10:49