eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaJak liczona jest wartość zasiłku chorobowego w przypadku L4 od razu po powrocie z wychowawczego?


2014-11-20 09:46 autor: monia2

2 271 odsłon

Jak liczona jest wartość zasiłku chorobowego w przypadku L4 od razu po powrocie z wychowawczego?

Witam,

jestem zatrudniona na stałe na pełny etat. Obecnie jestem na wychowawczym od lipca 2014, teraz jestem w kolejnej ciąży - początek. Zamierzam iść do pracodawcy, aby z nim porozmawiać o powrocie. Z tego co czytałam zwolnienie L4 mogę przynieść z dniem powrotu do pracy.

Proszę mi napisać, jak liczona jest wartość zasiłku chorobowego, czy to jest średnia z ostatnich pensji, czy w tym przypadku ważna jest wartość wynagrodzenia z umowy?

Bardzo proszę o pilną odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-11-20 12:00 autor odpowiedzi: Jowita

    Wartość wynagrodzenia z umowy lub śrenia z przed urlopu wychowawczego. Nie wiem przez jaki okres była pani zatrudniona w obecnym zakładzie pracy przed urlopem wychowawczym.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-20 14:23 autor odpowiedzi: monia2

    11 lat jestem zatrudniona u tego samego pracodawcy. Dziś poszłam do pracodawcy z prośbą o przerwanie urlopu wychowawczego ( trwającego od połowy lipca 2014r,) i powrót do pracy. Oczywiście powiedziałam prawde o ciąży, o tym, że źle się czuję i  pewnie będę miała L4. Powiedziałam, że bardzo zależy mi na tym, aby mieć prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego, wrócić na 1 dzień i przynieść zwolnienie.
    Pracodawca zareagował mówiąc, że ZUS może się do niego doczepić, że "kombinuje". Zaproponował, żebym znalazła inną firmę, w której będę mogła chorować. Oczywiście odpowiedziałam, że jestem pracownikiem tej firmy i od 11 lat tylko w tej firmie rzetelnie pracowałam. Zaproponowałam nawet takie rozwiązanie, że wracam do pracy - bo on jako pracodawca potrzebuje mnie jako pracownika - ja nie informuję go że jestem w ciąży i następnego dnia przynoszę L4 - wówczas ma wytłumaczenie przed Zusem, bo jednak to nie on w tym przypadku "kombinuje" - tylko ja. Ja oczywiście podejmując pracę i przerywając urlop wychowawczy też mogę być na dany dzień nieświadoma tego, że jestem w ciąży.
    Dodaję, że jeszcze nie byłam u lekarza.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-11-20 18:33 autor odpowiedzi: monia2

    Proszę o poradę jak mam przekonać pracodawcę, abym mogła przerwać ten urlop wychowawczy i mogła wrócić oczywiście "fikcyjnie" na 1 dzień do pracy. Jakie argumenty mogę mu przedstawić, że nic mu nie grozi.

    ola1111 skomentował/a odpowiedź 2014-12-04 18:41

    witam, ja w takiej sytuacji złożyłam wniosek o powrocie z wychowawczego do pracy ( wniosek należy złożyć co najmniej miesiąc przed planowanym powrotem do pracy) i w pierwszy dzień w którym miałam zgłosić sie do pracy otrzymałam od lekarza l4, które dostarczyłam pracodawcy. Jak najbardziej jest to zgodne z przepisami, ja dowiadywałam sie na ten temat dużo w zusie i pipie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Wiolka4416

    Dodano 2022-02-04 01:12 przez Wiolka4416

    Urlop wychowawczy a zwolnienie lekarskie

    Witam serdecznie, moje pytanie odnośnie urlopu wychowawczego i przerwania go ze względu na ciążę brzmi:
    Od maja 2018 roku przebywałam na zwolnieniu lekarskim ciąża, następnie w styczniu 2019 roku urodziłam dziecko, zaczął mi się urlop macierzyński i trwał do stycznia 2020 roku. Następnie przebywałam...

  • paulina.194

    Dodano 2016-11-29 11:29 przez paulina.194

    Jaka wysokość świadczenia po urlopie wychowawczym na kolejnym L4?

    Witam, od kwietnia 2014 do 21 listopada 2016 przebywałam na urlopie wychowawczym. Z dniem 21 listopada przerwałam urlop wychowawczy i przedstawiłam L4 ciążowe. Pracodawca poinformował mnie, że obecnie podstawą do wypłaty będzie moja płaca zasadnicza. Problem w  tym, że pracuję na stanowisku prowizyj...

  • kate24

    Dodano 2020-06-24 12:46 przez kate24

    Czy w pierwszym dniu, w którym ma nastąpić mój powrót do pracy, mogę przedstawić zwolnienie

    Dzień dobry, jestem na urlopie wychowawczym, zaszłam w kolejną ciążę. Umowę mam na czas określony do końca lipca. Złożyłam już w firmie wniosek o  rezygnację z urlopu wychowawczego. Powrót do pracy ma nastąpić na początku lipca. Czy w pierwszym dniu, w którym ma nastąpić mój powrót do pracy, mogę pr...

  • kaaasia1982

    Dodano 2013-07-25 16:15 przez kaaasia1982

    Wysokość świadczeń na L4 w ciąży po urlopie wychowawczym

    Witam,
    Aktualnie przebywam na urlopie wychowawczym, który przysługuje mi do 12.07.2013 r. Okazało się, że jestem w ciąży, dlatego planuję przerwać urlop i wrócić do pracy jednocześnie idąc na zwolnienie, aby otrzymywać świadczenia. Jednak z uwagi na to, że w pracy nie ma mnie już ponad 2 lata zastan...

  • AnetaAneta2

    Dodano 2014-10-28 21:55 przez AnetaAneta2

    L4 na urlopie wychowawczym a umowa zlecenie w trakcie

    Witam,chciałabym zapytać co będzie podstawą wymiaru zasiłku chorobowego w następującej sytuacji: w trakcie urlopu wychowawczego okazało się, że jestem w drugiej ciąży, jednak przebywając na urlopie wychowawczym miałam umowę zlecenie ponad 90 dni z własnym pracodawcą (kwota umowy nie przekracza minim...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zmieniasz pracę, jesteś w okresie wypowiedzenia i dopadła cię grypa? A może właśnie straciłeś pracę i zachorowałeś zanim znalazłeś nowe miejsce zatrudnienia? Zakład Ubezpieczeń Społecznych uspokaja - także w tym okresie ...

Na 100 proc. zasiłku chorobowego mogą znów liczyć pracownicy zatrudnieni w podmiotach leczniczych. Taki zasiłek mogą również otrzymać strażacy ochotnicy.

Dobre wiadomości dla osób, które pobierały zasiłek opiekuńczy lub chorobowy wyliczany na bazie obniżonego w związku z CIVID-19 wynagrodzenia. Jak informuje ZUS, zaniżone świadczenie można przeliczyć. Kto i jak może to zrobić?

Od 1 stycznia 2022 roku wejdą w życie zmiany dotyczące zasiłków chorobowych. Dotyczą one m.in. wysokości świadczeń i czasu ich pobierania. Opóźnienie w opłacaniu składek nie będzie już przeszkodą w uzyskaniu zasiłku chorobowego.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania