eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaPracodawca nie wypłaca wynagrodzenia


2014-10-25 16:07 autor: ali89

2 238 odsłon

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia

Proszę o pomoc w mojej sprawie tj. pracodawca nie wypłacił mi wynagrodzenia. Zawarłam umowę z pracodawcą na okres 08.09.2014 do 8.02.2015 r. z 2-tygodniowym wypowiedzeniem z płatnością wynagrodzenia do 10. następnego miesiąca. Niestety pracodawca okazał się nierzetelny, nie wypłacił mi wynagrodzenia.

Po wielokrotnych próbach kontaktu z mojej strony, wysłałam dwa pisma.

1. Wezwanie do zapłaty zaległego wynagrodzenia za okres 08.09 do 30.09.2014 r. w terminie do 29.9.2014 r.  
2. Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z art. 55 par. 11. Oba pisma wysłałam listem za potwierdzeniem odbioru. Z internetowego śledzenia przesyłek poczty polskiej wiem, że oba pisma zostały dostarczone. Moje pytanie brzmi:

1. Czy już sam fakt internetowego potwierdzenia dostarczenia listownego mogę już nie przychodzić do pracy? Czy muszę czekać na potwierdzenie w postaci żółtej karteczki
2. Czy jeśli pracodawca zapłaci mi przed nadejściem żółtej karteczki, czy jestem zobowiązana dalej chodzić do pracy?
3. Co w sytuacji, kiedy wypłaci mi po terminie wyznaczonym przeze mnie tj 29.09?
4. Czy pismo o wypłatę odsetek za nieterminowe wypłacenie wynagrodzenia mogę wystosować w każdej chwili i jest ono bezterminowe?

Zależy mi na tym aby jak najszybciej rozwiązać umowę z pracodawcą, ponieważ chcę złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Nie chciałabym aby sprawa rozwinęła się poprzez zapłatę zaległego wynagrodzenia i późniejszego wypowiedzenia umowy przez pracodawcę z zachowaniem 2-tygodniowego wypowiedzenia.

Proszę o pomoc w sprawie, jak również ewentualne propozycje rozwiązania sprawy na moja korzyść.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-25 19:42 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Generalnie, jeżeli pracodawca uchyla się od wypłacenia swoich zonbowiązań, to pracownik ma tylko dwa wyjścia. Zawiadomić PIP oraz wnieść sprawę do sądu pracy. Nie ma innej prawnej drogi dochodzenia swoich roszczeń.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Mam problem z byłym pracownikiem. Zrezygnował z pracy, bo nie płaciłem mu pensji za kilka miesięcy. Teraz jednak skierował przeciwko mnie sprawę o odszkodowanie za rozwiązanie umowy z mojej winy. Czy mogę podważyć ten pozew – bo został ...

- Dwie podwyżki płacy minimalnej w tym samym roku nigdy więcej nie powinny mieć miejsca – przekonują przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie. Podwyżka, która ma miejsce w lipcu 2024 jest symboliczna, bo to ...

W roku 2024 płaca minimalna, podobnie jak w obecnym, wzrośnie dwukrotnie od stycznia oraz od lipca. Podwyżka ta będzie miała charakter rekordowy, bo sięgnie odpowiednio ponad 20% w stosunku do roku 2023.

Opieka nad niepełnosprawnym dzieckiem lub rodzicem bardzo często oznacza rezygnację z pracy zawodowej. Opiekunom przysługuje wprawdzie świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, ale nie zmienia to faktu, że po śmierci ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania