eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaUrlop macierzyński a umowa o pracę


2014-10-15 10:34 autor: konto usunięte

2 990 odsłon

Urlop macierzyński a umowa o pracę

Pytanie od mojej żony:

Mam umowę na czas określony od 01.06.2014 do 31.12.2014. Interesuje mnie sytuacja, w której miesiąc przed końcem umowy zachodzę w ciążę. Tu mam pytanie czy okres pracy, jego długość ma znaczenie, czy to może być 6 miesięcy, czy np. 12 miesięcy?

Druga rzecz: czy czas ciąży w pracy musi mieć jakiś minimalny czas, okres przed rozwiązaniem umowy lub też jakiś okres po rozpoczęciu pracy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-10-15 11:26 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

    Miesiąc przed końcem umowy to trochę za późno, z poniższych względów. Umowa na czas określony ulega bowiem przedłużeniu do dnia porodu, jeśli uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży (tj. 12 tygodni). W przeciwnym przypadku pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy. Wcześniejszy okres pracy nie ma znaczenia.

    Vascoo

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2014-10-15 23:53

    Dziękuję za poradę. Pozdrawiam.

    adam-sroga@wp.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Zasady przyznawania zasiłku macierzyńskiego zostały uregulowane w ustawie z 25.6.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267 ze zm.).

Rozważmy następujący przypadek: Pracownica w ciąży przez ponad 3 miesiące była na zwolnieniu lekarskim. Właśnie minął jego termin, ale pracownica jeszcze nie urodziła dziecka. Zadzwoniła do działu kadr naszej firmy i twierdzi, że ...

Rozważmy następujący przypadek: na okres nieobecności pracownika X, będącego na urlopie wychowawczym (od 1 maja 2007 r. do 31 maja 2008 r.) zatrudniliśmy pracownicę Y. Dnia 10 lutego 2008 r. okazało się, że pracownica Y jest w drugim ...

Od 19 grudnia 2006 r. wchodzą w życie nowelizacje Kodeksu pracy i ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Nowe przepisy m.in. wydłużają okres urlopu macierzyńskiego i okres wypłaty ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania