eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaZasiłek macierzyński po ustaniu umowy o pracę


2014-08-06 20:53 autor: karola379

3 869 odsłon

Zasiłek macierzyński po ustaniu umowy o pracę

Witam,

chciałabym się dowiedzieć jak to jest, jeśli byłam zatrudniona na czas określony, a w trakcie umowy zaszłam w ciążę i pracodawca przedłużył mi umowę do czasu porodu (jestem na L4 do dnia porodu)?

Interesuje mnie czy dostanę zasiłek macierzyński? Jeśli tak, to jakie dokumenty muszę złożyć i kiedy u pracodawcy, a jeśli nie u pracodawcy to gdzie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-08-07 18:28 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    W takim wypadku dostanie Pani zasiłek macierzyński. Pracodawcy powinna Pani dostarczyć skrócony akt urodzenia dziecka.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-07 20:59 autor odpowiedzi: karola379

    A ile mam czasu na dostarczenie aktu urodzenia dziecka .?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-07 21:04 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Najszybciej, jak to jest możliwe.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-08 09:26 autor odpowiedzi: Jowita

    1. Wniosek o urlop macierzyński

    2. Oświadczenie, że ojciec dziecka nie będzie korzystał z w/w urlopu

    3. Akt urodzenia dziecka

    Osobiście do ZUS

    Pracodawca wypełania druk Z-3 i przekazuje do ZUS.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-08-13 23:53 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Dzień porodu jest dniem w którym ustanie Pani stosunek pracy. To ZUS jest właściwy do ustalenia prawa do zasiłku, jego wysokości oraz w końcu do wypłaty.

    kitka231 skomentował/a odpowiedź 2016-01-19 13:41

    Witam , proszę o pomoc i udzielenie odpowiedzi. Jestem w ciąży. Umowę mam do końca maja 2016 r. Zwolnienie lekarskie dałam 8.01.2016 do pracodawcy z kodem B. Przewidywany termin porodu to 22.06.2016 1.) Czy automatycznie pracodawca przedłuży mi umowę do porodu , skoro mam do maja? czy wyślę do mnie jakiś aneks itp ? 2.) Dzwoniłam do niego i wiem tylko tyle że kolejne zwolnienia lekarskie mam do samego końca wysyłać do niego, czyli kiedy przechodzę na zus i w jaki sposób? I czy to znaczy że to on będzie mi wypłacał pieniądze czy zus? 3.) Jak zus będzie mi wypłacał pieniądze na zwolnieniu lekarskim? muszę zgłosić i podać mój nr konta? czy to powinien zrobić pracodawca? 4.) Mineło 10 dni od wysłania zwolnienia, a pracodawca nie zgłosił tego faktu jeszcze w Zusie, czy dopiero przy kolejnym zwolnieniu mnie zgłosi? 5.) Co mi będzie przysługiwać po porodzie? kiedy i w jaki sposób przejdę na macierzyński? Jeśli umowa skończy się z dniem porodu, to kiedy składam wniosek o macierzyński? i do kogo? . Interesuje mnie roczny macierzyński. Czy w związku z tym taki wniosek składa się wcześniej do pracodawcy przed porodem? czy do zusu po porodzie? jak to jest ? 6.) Czy jeśli będę na zasiłku macierzyńskim w zusie, to zus ubezpiecza mnie i moje dziecko które urodzę? 7.) Na umowie widnieje mi że zarabiam" najniższa kwotę obowiązującą w danym dniu, czyli w 2016 to juz 1850 brutto, jaka będzie wysokość zasiłku macierzyńskiego a jaka na zwolnieniu lekarskim teraz do porodu? 8.) Cz...

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-01-19 13:42 autor odpowiedzi: kitka231

    Witam , 
    proszę o pomoc i udzielenie odpowiedzi.

    Jestem w ciąży. Umowę mam do końca maja 2016 r. Zwolnienie lekarskie dałam 8.01.2016 do pracodawcy z kodem B. Przewidywany termin porodu to 22.06.2016

    1.) Czy automatycznie pracodawca przedłuży mi umowę do porodu , skoro mam do maja? czy wyślę do mnie jakiś aneks itp ?
    2.) Dzwoniłam do niego i wiem tylko tyle że kolejne zwolnienia lekarskie mam do samego końca wysyłać do niego, czyli kiedy przechodzę na zus i w jaki sposób? I czy to znaczy że to on będzie mi wypłacał pieniądze czy zus?
    3.) Jak zus będzie mi wypłacał pieniądze na zwolnieniu lekarskim? muszę zgłosić i podać mój nr konta? czy to powinien zrobić pracodawca?
    4.) Mineło 10 dni od wysłania zwolnienia, a pracodawca nie zgłosił tego faktu jeszcze w Zusie, czy dopiero przy kolejnym zwolnieniu mnie zgłosi?
    5.) Co mi będzie przysługiwać po porodzie? kiedy i w jaki sposób przejdę na macierzyński? Jeśli umowa skończy się z dniem porodu, to kiedy składam wniosek o macierzyński? i do kogo? . Interesuje mnie roczny macierzyński. Czy w związku z tym taki wniosek składa się wcześniej do pracodawcy przed porodem? czy do zusu po porodzie? jak to jest ?
    6.) Czy jeśli będę na zasiłku macierzyńskim w zusie, to zus ubezpiecza mnie i moje dziecko które urodzę?
    7.) Na umowie widnieje mi że zarabiam" najniższa kwotę obowiązującą w danym dniu, czyli w 2016 to juz 1850 brutto, jaka będzie wysokość zasiłku macierzyńskiego a jaka na zwolnieniu lekarskim teraz do porodu?

    8.) Czy jeśli moje pierwsze badanie ginekologiczne odbyło się w 10 tygodniu, to czy będzie należeć mi się jednorazowe becikowe?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-13 13:10 przez konto usunięte

    Zasiłek macierzyński po ustaniu umowy o pracę

    Witam,
    jestem w pierwszym miesiącu ciąży, planowany poród jest na październik 2014 r., umowa na czas określony i kończy mi się 31.12.2014 r. Czy należy mi się urlop macierzyński, jeżeli pracodawca nie przedłuży mi umowy? Czy po prostu będę pobierać zasiłek macierzyński tylko przez listopad, grudzień...

  • sekens

    Dodano 2014-08-31 14:12 przez sekens

    Umowa o pracę na czas określony - warianty

    Witam,
    czytam te wszystkie posty i nigdzie nie jest to wszystko jasno opisane bądź odpowiedzi są bardzo ogólnikowe. Dlatego zwracam się ponownie z zapytaniem analizujacym kilka przypadków:
    1. Kobieta pracuje na umowę o pracę na czas określony do 31.12.2014 - rodzi dziecko 10.12.2014. Czy w tej sytua...

  • Iga C.

    Dodano 2014-05-07 19:54 przez Iga C.

    Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego przy jednoczesnej umowie o pracę i dzieło

    Jestem zatrudniona na zasadzie umowy o pracę na czas nieokreślony od lutego 2012, dodatkowo od września 2013 do października 2014 mam umowę o dzieło z moim pracodawcą (wszystkie składki odprowadzone, wynagrodzenie wypłacane transzami).
    Jestem w ciąży, z terminem porodu pod koniec września 2014, prze...

  • kingula1

    Dodano 2015-04-13 23:05 przez kingula1

    L4 w ciąży i nowa praca

    Witam,od roku nie pracuję, od 25 marca dostałam umowę na czas określony do 25 sierpnia. Zaczynając pracę byłam w 6-7 tygodniu ciąży, ale lekarz nalega abym szła na L4 - ciąża lekko zagrożona, więc czy jeśli pójdę na L4 w maju po przepracowaniu półtora miesiąca będzie mi się należało chorobowe i maci...

  • Ania77

    Dodano 2014-10-01 09:56 przez Ania77

    Zwolnienie chorobowe i urlop macierzyński

    Dzień dobry,
    chciałabym prosić o informację w następującym temacie.
    Pracuję już 15 lat, przez ostatnie 5 lat prowadziłam działalność gospodarczą, od 2 miesięcy jestem zatrudniona na cały etat na czas nieokreślony. Jeżeli jestem w 1,5 miesiącu ciąży i niestety ze względu na jej przebieg prawdopodobni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Rodzice, którzy na 26 kwietnia br. pobierali zasiłek macierzyński, mają czas tylko do 17 maja na złożenie wniosku o ustalenie wyższej wysokości tego świadczenia. Ci, którzy tego nie zrobią, będą mieć wypłacany zasiłek w ...

Niebawem zlikwidowana zostanie luka prawna, która dotychczas pozwalała "przedsiębiorczym" przyszłym mamom w łatwy sposób uzyskać bardzo wysoki zasiłek macierzyński. Niestety okazało się, że potrzebne zmiany uderzyły również w osoby ...

Z okazji Dnia Matki, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, na jakie wsparcie z ZUS mogą liczyć ubezpieczone mamy.

W Polsce urlop macierzyński jest w 100 proc. płatny. Jego długość - 20 tygodni - plasuje nasz kraj za Norwegią czy Wielką Brytanią, ale przed Stanami Zjednoczonymi, Francją czy Niemcami - wynika z analiz Grupy Progres. Ministerstwo Rodziny, ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania