eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaCo jeśli jestem na L4 od 8.02 do 30.05 2014 r., a były dni wolne ustawowo?


2014-06-25 19:13 autor: polgraw

15 896 odsłon

Co jeśli jestem na L4 od 8.02 do 30.05 2014 r., a były dni wolne ustawowo?

Witam,

mam pewien problem z pracodawcą i księgową, a mianowicie wmawiają mi na upartego, że przebywając na zwolnieniu lekarskim od 8 lutego do 30 maja bieżącego roku, nie mam prawa rościć o wolne płatne za 1 i 3 maj.

Czy wobec tego mam im przyznać rację? Bo tak na chłopski rozum to jakoś to nie pokolei.

Proszę o opinie.

Pytanie zaktualizowano 2014-06-25 19:31

Dodam tylko, że pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie i posiadam umowę o pracę na czas nieokreślony od 2008 roku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-06-29 19:51 autor odpowiedzi: polgraw

    Czy na forum jest kto kolwiek, kto zna rozwiązanie mojego problemu ??

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-06-30 18:33 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Na zwolnieniu jest się nie przerwanie i w kadrach mają rację. Albo wolne płatne, albo zasiłek chorobowy? Zwolnienie nie liczy się od poniedziałku do piątku, tylko cały czas, włącznie z sobotą i niedzielą.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-06-30 22:09 autor odpowiedzi: polgraw

    Tak, to wiem, że ciagłość zwolnienia jest tak liczona, tylko co z dniami, które są ustawowo wolne, i wypadały w tygodniu pracy, bo przecież te dni, pomniejszają wymiar pracy. Co ciekawe, na kwitach z ZUS, nie są one ujęte. To znaczy, że Zus za te dni już mi zapłacił ? Więc pracodawca powinien mi wyznaczyć dni wolne nie płatne, gdy wróciłem z chorobowego?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-06-30 22:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Dobra teoria:):):). Pewnie położyła by całkowicie na łopatki drobny biznes, jeżeli pracodawcy wypłacali by za soboty i niedziele kasę na L-4.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-01 07:02 autor odpowiedzi: polgraw

    Chyba mnie Pan nie zrozumiał :D Nie chcę nic za soboty i niedziele, bo zapłacnił za nie Zus, tak jak  Pan wcześniej wspomniał. Chodzi mi tylko o dni wolne od pracy, np. 1 i 3 maj. A w okresie od 8.02.2014 do 30.5.2014 takowe występują.
    Proszę o ustosunkowanie się.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-01 23:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli był Pan w tym czasie na L-4, to nic się za to Panu nie należy.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 2 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-02 17:06 autor odpowiedzi: polgraw

    Absencja chorobowa w dniu świątecznym lub wyznaczonym jako wolny od pracy Okoliczność, iż pracownik w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, będącym jednocześnie świętem ustawowym, był przykładowo niezdolny do pracy z powodu choroby, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku wyznaczenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy. Wymiar czasu pracy tego pracownika ustala się bowiem w taki sam sposób jak pozostałych pracowników, a następnie obniża się o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy (art. 130 § 3 K.p.). Przykład Pracodawca zatrudnia pracowników w systemie podstawowym w jednomiesięcznym okresie rozliczeniowym, u którego soboty są dniami wolnymi. W maju br. jako dzień wolny od pracy za Święto Narodowe Trzeciego Maja wyznaczył 9 maja 2014 r. Załóżmy, że jeden z pracowników będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim od 28 kwietnia do 5 maja 2014 r. W związku z chorobą obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w maju ulegnie obniżeniu o 16 godzin (2 dni robocze, w których wykonywałby pracę x 8 godz.), czyli do 144 godzin (160 godz. - 16 godz.). Dzień 9 maja br. w dalszym ciągu pozostanie dla niego dniem wolnym od pracy, w przeciwnym razie przepracowałby 152 godziny (19 dni x 8 godz.), a więc przekroczyłby wymiar. To że Zus mi zapłacił chorobowe to zgoda, ale nikt mi nie zapłacił za dzień wolny który mi się należał za 1 i 3 maj. Inaczej mówiąc nie powinienem wrócić do pracy 2 czerwca tylko 4 czerwca. Niestety ale nie masz teraz racji Edytko.


    W takim razie, co Pan na to? Prosze o ustosunkowanie się.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2014-07-02 20:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Art. 130 K.p mówi, że wymiar ulega obniżeniu i chodzi o to, aby pracodawca nie kazał odpracowywać np: "zwolnienia". Jeżeli przebywał Pan na zwolnieniu przez cały maj, to w jaki sposób ma mieć Pan wolne za 1 i 3 maja?.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-07-02 22:20 autor odpowiedzi: polgraw

    Wiec tak należy interpretować zapis. Dziekuję PAnu za wyczerpującą odpowiedź i poświęcony czas. Temat wyczerpany.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-02-25 01:16 autor odpowiedzi: Fronek

    a ja chciałem sie zapytać czy będąc Na L4 od soboty 24.02 do niedzieli 04.03 czy te dni wolne od pracy czyli dwie soboty i dwie niedziele wchodzą w wskaźnik absencji na podstawie którego pracodawca przyznaje premie lub podwyżki??

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Monik_1972

    Dodano 2014-05-29 17:19 przez Monik_1972

    Czy mogli mnie zwolnić po urlopie wychowawczym?

    Przez większość ciąży byłam na zwolnieniu lekarskim, następnie na urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym (zaległym i bieżącym) bezpośrednio po nim.
    Następnie przez ponad półtora roku byłam na zwolnieniach lekarskich (różne przyczyny) przeplatanych opieką nad chorymi dziećmi. Następnie do ukończenia p...

  • P

    Dodano 2014-05-21 07:43 przez P

    Badania kontrolne po zwolnieniu lekarskim

    Witam,
    mojej żonie dziś skończyło się 2 miesięczne zwolnienie. Tydzień przed końcem zwolnienia poinformowała kierownika o tym oraz poprosiła o wystawienie skierowania do lekarza medycyny pracy. W ostatni dzień zwolnienia w/w skierowania nie dostała. Kierownik powiedział, że poinformuje jak skierowan...

  • wela1

    Dodano 2014-05-14 12:56 przez wela1

    Czy można wypowiedzieć pracę nauczycielowi na zwolnieniu lekarskim?

    Witam!
    Jestem w piątym miesiącu ciąży. Pracuję w szkole podstawowej na umowę na zastępstwo do czasu powrotu pani XY. Od połowy kwietnia przebywam na zwolnieniu lekarskim, gdyż byłam w szpitalu. Dziś poinformowano mnie telefonicznie, ze 23 maja moja umowa zostanie wypowiedziana.
    I tutaj moje pytanie:...

  • aleks19star

    Dodano 2014-09-07 18:47 przez aleks19star

    Ciąża - 3. tydzień. Czy mogę zostać zwolniona?

    Witam,
    mam umowę na pełny etat, ale na miesiąc. W piątek okazało się, że jestem w 3. tygodniu ciąży. Ostatnią poroniłam, więc teraz lekarz zaleca mi zwolnienie na pełny okres trwania ciąży, ale nie wiem czy zostanę wtedy zwolniona?

  • konto usunięte

    Dodano 2014-06-26 18:40 przez konto usunięte

    Zwolnienie lekarskie, urlop wypoczynkowy i urlop wychowawczy

    Witam,
    od dłuższego czasu przebywam na zwolnieniu lekarskim (blisko 5 miesięcy). Umowę posiadam na czas nieokreślony. Wiem, że w momencie mojego powrotu do pracy dostanę wypowiedzenie.
    Czy wiedząc, że kończę leczenie mogę napisać wniosek o odbiór zaległego urlopu wypoczynkowego (nie wracając do prac...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Choroba na urlopie? To nic przyjemnego, ale niestety się zdarza. Pamiętajmy, że korzystając wówczas ze zwolnienia lekarskiego, powinniśmy podać adres naszego aktualnego pobytu.

Wielu Polaków planuje już wakacyjny wypoczynek. Eksperci z firmy inFakt przypominają, jakie zmiany w przepisach urlopowych zaszły w wyniku wprowadzenia stanu epidemii, kiedy pracodawca może nie zgodzić się na urlop lub odwołać z niego ...

Jednym z podstawowych, ujętych w przepisach Kodeksu pracy, uprawnieniem pracowniczym jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Pandemia nic w tej kwestii nie zmieniła, chociaż warto zdawać sobie sprawę, że pewne uregulowania kwestii urlopowych ...

Jak dowodzą badania zrealizowane przez Federację Przedsiębiorców Polskich (FPP), polscy pracodawcy są zadowoleni z efektywności i aktywności swoich podwładnych. Pracownicy w ostatnich latach dokładali starań, aby lepiej wykonywać swoje ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania