eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaZasiłek chorobowy na wypowiedzeniu


2014-05-29 13:37 autor: katarzyna_z

3 513 odsłon

Zasiłek chorobowy na wypowiedzeniu

Witam,

31 maja kończy mi się 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Zwolnienie nastąpiło w wyniku zlikwidowania stanowiska pracy (zwolnienia grupowe). Od kwietnia leczę nerwicę w szpitalu na oddziale dziennym, ale nigdy nie brałam z tego tytułu L4, ponieważ pracodawca zwolnił mnie ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, mogłam zatem pozwolić sobie na terapię w godzinach przedpołudniowych.

Czy jeśli poproszę o L4 jutro, tj. 29 maja i dostarczę pracodawcy oraz mając na uwadze, że moje leczenie potrwa jeszcze ok. 2 miesiące, będzie przysługiwał mi zasiłek chorobowy z ZUS? Czy nie będzie przeszkód, że dopiero teraz zgłaszam leczenie, skoro trwa od kwietnia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-05-29 14:19 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Może Pani dać zwolnienie. Na zasiłku może Pani przebywać nieprzerwanie przez 182 dni.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Cameel

    Dodano 2014-04-13 23:02 przez Cameel

    Zwolnienie lekarskie po otrzymaniu wypowiedzenia. Czy płatne jest też po rozwiązaniu umowy?

    Witam,
    źle się dzieje w firmie, w której pracuję i obawiam się wypowiedzenia. W firmie pracuję 2,5 roku na umowę o pracę na czas nieokreślony. Mam miesiąc wypowiedzenia. Czy jeśli otrzymam wypowiedzenie i po otrzymaniu pójdę do psychiatry (załamanie i depresja na wieść o utracie pracy), to rzeczywiś...

  • Adam77

    Dodano 2021-10-20 14:24 przez Adam77

    Zwolnienie lekarskie w czasie wypowiedzenia pracownika i pobieranie świadczeń

    Dzień dobry, Korzystałem ze zwolnienia lekarskiego 182 dni, bez przerwy od 6 stycznia do 7 lipca. Po tym okresie wróciłem do pracy, ale dostałem wypowiedzenie 3 miesięczne - liczone od początku sierpnia.
    W ostatnim miesiącu wypowiedzenia dostałem diagnozę od lekarza, która jest potwierdzeniem moich ...

  • Halinka

    Dodano 2014-04-09 19:24 przez Halinka

    Zasiłek chorobowy a praca w Niemczech na wypowiedzeniu

    Witam!
    Mąż pracował w Niemczech na niemieckich warunkach, ale zatrudniony przez polskiego pracodawcę.
    Z dniem 27.02.2014. otrzymał pismo do podpisania o likwidacji etatu z dwutygodniowym wypowiedzeniem. 13.03.2014 przestawił pracodawcy zwolnienie lekarskie. Dzisiaj dowiedział się od pracodawcy, że ż...

  • katarzyna_z

    Dodano 2014-07-07 16:32 przez katarzyna_z

    Zasiłek macierzyński po wykorzystanym świadczeniu chorobowym

    Witam,
    31 maja zakończyłam okres wypowiedzenia (pracowałam w firmie 6 lat, umowa na czas nieokreślony, zwolnienia grupowe, likwidacja stanowiska pracy). Od 1 czerwca mam zwolnienie lekarskie szpitalne, przekazałam jej do ZUS w celu wypłaty świadczenia chorobowego.
    Dziś dowiedziałam się, że jestem w ...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-05-29 20:10 przez konto usunięte

    Płatność za L4 wystawione przez szpital

    W czasie zasiłku chorobowego przebywałem przez 2 tygodnie w szpitalu (operacja). Przy wypisie ze szpitala otrzymałem zwolnienie L4 na okres 5 tygodni.
    Jaki procent wynagrodzenia podstawowego powinienem otrzymać z zakładu pracy (umowa stała na czas nieokreślony) - 70% czy 100%?
    Proszę o podanie podst...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

Pracownik, który zachorował w okresie, gdy wygasła jego umowa o pracę, ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli otrzymał eZLA wciągu 14 dni po ustaniu zatrudnienia. Powinien on jednak poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie o ustaniu ...

Do wypłaty zasiłku chorobowego z ZUS potrzebny jest wniosek, nie wystarczy samo zwolnienie lekarskie. Należy także pamiętać, że roszczenie o zasiłek chorobowy przedawnia się po 6 miesiącach od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek ...

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaca zasiłku chorobowego z urzędu. Potrzebny jest wniosek. Dotyczy to osób, którym świadczenie wypłaca ZUS, a nie zakład pracy.

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania