eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaMacierzyński, a koniec umowy o pracę


2014-01-09 10:18 autor: konto usunięte

1 935 odsłon

Macierzyński, a koniec umowy o pracę

Witam,

jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim praktycznie od początku ciąży tj. od 5 lipca 2013. Byłam zatrudniona w sklepie z odzieżą na umowę na czas określony tj. do 31 lipca 2013 r. (wszyscy pracownicysklepu byli zatrudnieni tak jak ja - do 31 lipca 2013). Sklep został zamknięty 20 lipca 2013 r. i z końcem lipca wygasły umowy. Termin porodu przypada na 25 lutego 2014 r.

Wobec tego mam pytanie: czy będzie przysługiwał mi urlop macierzyński, jak nie wiem czy moja firma ogłosiła upadłość czy zawiesiła działalność? Nie mam z nią kontaktu.

W ZUS-ie nie dowiedziałam sięnic konkretnego - odsyłają od okienka do okienka. Ponadto, chciałabym się dowiedzieć jak to jest z ubezpieczeniem - do kiedy je mam czy do dnia porodu czy dłużej? Boję się, że będę musiała zapłacić za poród i czy ewentualnie mam zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna lub u męża w pracy razem z przyszłym dzieckiem.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Pracownik jest zatrudniony na czas określony 5 lat z wypowiedzeniem 2-tygodniowym. Czy zatrudnionemu w ten sposób pracownikowi należy się odprawa? Kiedy w takim przypadku zaczyna i kończy się okres wypowiedzenia?

ZUS przypomina, że nie każdy lekarz ma prawo wystawić zwolnienie chorobowe. Aby mieć takie uprawnienie, powinien zawnioskować o to do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W I półroczu 2024 ZUS skontrolował 260,8 tys. osób na zwolnieniach lekarskich. W efekcie wydał 18,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Jakie są najczęstsze powody nieprawidłowego wykorzystywania zwolnień? ...

Pracownik, który zachorował w okresie, gdy wygasła jego umowa o pracę, ma prawo do zasiłku chorobowego, jeśli otrzymał eZLA wciągu 14 dni po ustaniu zatrudnienia. Powinien on jednak poinformować lekarza wystawiającego zwolnienie o ustaniu ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania