eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczeniaWypadek w pracy a umowa na czas określony


2013-11-29 20:30 autor: monitoringnet

5 026 odsłon

Wypadek w pracy a umowa na czas określony

Zacznę od początku - przeniosłem się z zakłau pracy do nowego zakładu pracy. Z powodu, że we wcześniejszym zakładzie była niestabilna struktura firmy.

Po niepełnym miesiącu podczas wykonywania swoich obowiązków (elektro monter) - uległem wypadkowi w pracy. Na następny dzień zgłosiłem to przełożonemu, jednak jak się potem okazało, wypadek został uznany dopiero po 20 dniach i to z wielką łaską.

Obecnie jestem na rencie wypadkowej ZUS - posiadam II grupę inwalidzką, jednak nie mogę podjąć żadnej pracy gdyż mój stan zdrowia na to nie pozwala - czekają mnie w najbliższym czasie dwie operacje.

W związku z tym moje pytanie: Czy mogę wnioskować od zakładu, w którym miałem wypadek o rentę wyrównawczą?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-30 06:48 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pracownik, który wskutek zaniechania przez pracodawcę realizacji obowiązku zapewnienia bhp doznał szkody, może żądać od niego świadczeń finansowych na podstawie kodeksu cywilnego. Musi Pan wykazać wszystkie przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej ciążące na pracodawcy zobowiązanie za czyn niedozwolony, poniesioną szkodę (utratę zdolności do pracy lub zwiększone potrzeby czy zmniejszone widoki na przyszłość) oraz związek przyczynowy między wypadkiem przy pracy i powstaniem szkody.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-30 13:01 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

    Przede wszystkim powinien Pan wnioskować o odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli już ją Pan dostał, to dopiero wówczas może się Pan ubiegać o odszkodowanie uzupełniające od zakładu pracy, zadośćuczynienie, jak również o rentę wyrównawczą. proszę jednak pamiętać o 3 letnim okresie przedawnienia, liczonym od chwili wypadku.

    Naturalnie wszystkie te kwestie zależą od każdej sprawy indywidualnie. Stąd też zalecane jest wykorzystanie wiedzy prawnika przy tego rodzaju postępowaniach. Naturalnie zapraszam do kontaktu, gdyby chciał Pan, aby bliżej przeanalizować Pana sprawę na podstawie dokumentów lub wnieść powództwo w tej sprawie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • rafalkulka75

    Dodano 2013-03-29 09:48 przez rafalkulka75

    Wypadek w pracy i L4. Czy pracodawca powinien przedłużyć mi umowę na czas określony?

    Witam :)
    Mam takie pytanie odnośnie L4. Otóż mam umowę  tak zwaną miesięczną, czyli od 01.03.2013 do 31.03.2013. Dnia 01.03.2013 miałam wypadek w pracy - poparzyłam sobie  rękę - mam poparzenie 2 stopnia.
    Od 05.03.2013 do dziś 27.03.2013 mam jeszcze L4 - prawdopodobnie moje chorobowe potrwa jeszcze ...

  • kol86

    Dodano 2013-10-07 14:00 przez kol86

    Koniec umowy o pracę a wypadek w miejscu pracy

    Witam serdecznie wszystkich,
    miałem wypadek przy pracy we Francji na fermie pieczarek. Wózek widłowy przygniótł mnie do ściany i połamałem łokieć. Jestem na zwolnieniu już 6 miesięcy, w łokciu mam powstawiane jakieś blachy.
    Miałem umowę na rok, skończyła się 30 września. Pracodawca zwolnił mnie z pr...

  • Oska2

    Dodano 2014-01-10 14:15 przez Oska2

    Przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego po uzyskaniu wypowiedzenia z pracy

    Witam,
    Choruję od maja 2013 r i obecnie pobieram świadczenie rehabilitacyjne. Szef poinformował mnie, że w lutym mam przyjść podpisać wypowiedzenie. Moje świadczenie kończy się w maju tego roku.
    Chciałabym się zapytać, czy w takiej sytuacji dostanę odszkodowanie, ponieważ był to wypadek w pracy, i j...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-12-22 21:23 przez konto usunięte

    Odprawa przy przejściu na rentę

    Witam,
    mam pytanie dotyczące mojego ojca.
    Tata w 2010 roku zachorował, był zatrudniony w firmie na czas nieokreślony. Przez pół roku przebywał na zwolnieniu lekarskim. Po tym okresie otrzymał zasiłek rehabilitacyjny na okres półtora roku. W momencie otrzymania zasiłku, firma zwolniła go z pracy, obi...

  • em10

    Dodano 2013-12-15 22:48 przez em10

    Zwolnienie L4 - płatne czy nie?

    Cześć,
    mam takie pytanie: podpisałam umowę o pracę na czas określony 4 listopada a poszłam na zwolnienie lekarskie z powodu anginy 6 grudnia (na 10 dni). Czy za ten czas zwolnienia przysługuje mi jakieś wynagrodzenie? I jeżeli tak, to kto powinien je wypłacić? Pracodawca czy ZUS?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Jeśli w dzień wolny od pracy wypada święto, pracodawca musi wyznaczyć zastępczy dzień wolny – czyli „oddać” to święto pracownikom. Choroba pracownika w zastępczym dniu wolnym nie uniemożliwia pracownikowi wykorzystanie dnia ...

Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: na mocy wyroku sądu pracownik został przywrócony do pracy. Po 14 dniach od uprawomocnienia się wyroku stawił się w firmie ze zwolnieniem lekarskim w ręku. Poinformował, że w terminowym zgłoszeniu ...

Rozważmy następujący przypadek: po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (16 czerwca 2009 r.) pracownica zamierza wykorzystać przysługujący jej urlop wychowawczy. Podstawą jej zatrudnienia jest umowa o pracę na czas określony, która wygasa ...

W I półroczu 2024 ZUS skontrolował 260,8 tys. osób na zwolnieniach lekarskich. W efekcie wydał 18,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Jakie są najczęstsze powody nieprawidłowego wykorzystywania zwolnień? ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania