eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaWindykacjaZlicytowanie mieszkania spółdzielczego za długi matki


2013-11-05 11:37 autor: konto usunięte

4 282 odsłon

Zlicytowanie mieszkania spółdzielczego za długi matki

Witam,

proszę o pomoc. Moja matka narobiła długów. Z racji ich niespłacania, mieszkanie ma być zlicytowane. Z tego co wiem, mieszkanie zostawił nam ojciec, wyprowadzając się tuż przed ich rozwodem (mieszkał od 1968 r). Jak jeszcze byli małżeństwem dostali zgodę na wykup mieszkania za jakieś tam grosze (był taki moment, że spółdzielnie wysprzedawały mieszkania za przysłowiową złotówkę).

Rodzice dostali pismo ze spółdzielni o możliwości nabycia mieszkania, ale nie poszli z tym do notariusza. Głównym najemcą jest ojciec, jednakże nie jest tam zameldowany i nie mieszka z nami. W tej chwili matka dostała informację o licytacji tego mieszkania w poczet długów.

Moje pytania:

Co będzie ze mną, jeśli mieszkanie zostanie zlicytowane, wymeldują mnie na ulicę?

Czy istotnie można zlicytować mieszkanie, ze mną osobą zameldowaną (mam 22 lata)?

Czy można zlicytować mieszkanie, jeśli jest ono na mojego ojca?

Czy mieszkanie może być zlicytowane do wysokości długów, czy więcej, jak więcej, to co będzie z tzw. nadwyżką?

Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-05 12:07 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

    Gdyby to był najem, nie byłoby możliwości zlicytowania mieszkania. Oznacza to, że mieszkanie zapewne jest jednak przedmiotem prawa własności lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, a te mogą zostać zbyte w drodze egzekucji komorniczej poprzez licytację.

    Jeśli mieszkanie będzie zbyte w ten sposób, to nie ma to wpływu na Pani zameldowanie. Natomiast nowy właściciel lokalu mieszkalnego (posiadacz spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego) będzie mógł wytoczyć przeciwko Pani powództwo o eksmisję. Zwykle procedura ta z egzekucją komorniczą włącznie jest bardzo długotrwała i może potrwać nawet kilka lat.

    Mieszkanie może być zlicytowane w zależności od posiadanego przez wierzyciela tytułu wykonawczego (czy jest tylko na Pani matkę czy też także na ojca, a taka możliwość istnieje, jeśli dług pochodzi z umowy zawartej przed 2005 rokiem).

    W przypadku powstania nadwyżki ponad wartość długu i postępowania egzekucyjnego, jest ona przekazywana dłużnikowi.

    tozo

    konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2013-11-05 12:57

    Dziękuję za odpowiedź. Dług jest tylko na moją matkę i z umowy zawartej po 2005 roku nie byli już małżeństwem. A co z częścią mieszkania, która należy do ojca, jest chyba współwłaścicielem?

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-05 14:46 autor odpowiedzi: Adw. Filip Poniewski

    Co do ewentualnej współwłasności ojca lub jego wyłącznej własności, należałoby to zweryfikować w księdze wieczystej. jeśli faktycznie jest wyłącznie na niego, to powinien poinformować o tym komornika, a jesli pomimo tego egzekucja z nieruchomości nie zostanie wstrzymana, powinien wnieść przeciwko wierzycielowi powództwo przeciwegzekucyjne. Jeśli natomiast mieszkanie jest przedmiotem współwłasności, to komornik będzie miał prawo do zlicytowania udziału Pani matki w tej współwłasności. Zazwyczaj jednak licytacje udziału w nieruchomości nie odnoszą skutku.

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • staćwa

    Dodano 2015-01-16 12:23 przez staćwa

    Zajęcia komornicze, rozwód a świadczenia

    Witam,12 stycznia 2015 r dostałam pismo, iż komornik zajął mi konto osobiste, na które wpływają mi świadczenia rehabilitacyjne, alimenty z funduszu oraz zasiłek rodzinny na 2 dzieci. Jestem współwłaścicielką mieszkania, które jest po 2 licytacji i nakazie eksmisji męża za długi a teraz komornik za t...

  • sadi

    Dodano 2016-03-10 09:37 przez sadi

    Rozwód i długi siostry. Czy komornik ma prawo do majątku rodzinnego?

    Moja siostra wzięła kredyt na 30 lat, wybudowała dom dobrała 13 kredytów drobnych, m.in. chwilówki, prowidenty i inne... Teraz rozwodzi się z mężem. Prawdopodobnie dojdzie do tego, że przyjdzie mieszkać do domu rodzinnego do mamy, tam jest od zawsze zameldowana.Czy komornik może zabrać mamie dom? Ma...

  • gaba510

    Dodano 2013-11-05 11:30 przez gaba510

    Czy komornikowi wystarczy zajęcie emerytury czy może zabrać dom?

    Witam,
    moja mama niedługo będzie miała komornika za niespłacone pożyczki. Ma bardzo niską emeryturą (głównie to pożyczki pozabankowe). Pewnie komornik już niedługo wejdzie na jej emeryturę. Mam pytanie: mama ma dom. Czy komornik może zająć jej dom? Czy będzie pobierał długi tylko z emerytury?
    To sta...

  • Novell

    Dodano 2014-03-18 13:58 przez Novell

    Majątek osobisty a egzekucja komornicza za wspólny kredyt

    Zaciągnęłam razem z mężem (obecnie w trakcie rozwodu) kredyt konsumencki. Obecnie mąż nie spłaca tego zobowiązania, oficjalnie nie pracuje i nie ma żadnego majątku, ja mam 1/3 domu, jaki darowała mi mama jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego i to jest mój majątek osobisty.
    Czy komornik może z...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-12-04 13:29 przez konto usunięte

    Zrzeczenie się tytułu najmu lokalu osobę spłacającą zadłużenie

    Witam,
    mój ojczym jest najemcą lokalu komunalnego. Razem z nim w mieszkaniu mieszka moja mama, a ja z córką jesteśmy tam zameldowane, ale mieszkamy w innym najmowanym lokalu. Mój ojczym 3/4 roku jest poza domem a mama nie osiąga żadnych dochodów, nie pracuje, jest na zasiłku z MOPS. Ojczym, mimo dek...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

W sytuacji gdy kwota pieniężna, z której zapłatą zalega dłużnik jest znaczna, a inne przedmioty składające się na jego majątek nie mają wystarczającej wartości dla zaspokojenia wierzytelności, skierowanie egzekucji ku nieruchomości ...

Obniżenie kosztów egzekucyjnych oraz możliwość sądowej obniżki wynagrodzenia komornika na wniosek dłużnika, mogą przyczynić się do zmniejszenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce – ostrzega Instytut Globalizacji.

O komornikach narosło wiele mitów. Uderzają one w dłużników, którzy za wszelką cenę chcą uniknąć z nimi kontaktu, a tak naprawdę pogarszają w ten sposób swoją sytuację finansową. Najwięcej emocji budzi egzekucja z nieruchomości ...

Dane Ministerstwa Sprawiedliwości z 2020 r. mówią o gwałtownym spadku liczby transakcji dotyczących spółdzielczych mieszkań o statusie własnościowym. Tymczasem pośrednicy zapewniają, że takie mieszkania są wręcz rozchwytywane na ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Windykacja

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania