2013-03-18 19:06 autor: konto usunięte
20 018 odsłon
Rozliczam się ryczałtem, jestem płatnikiem pod VAT. Dotychczas wykonywałam usługi /w zakresie obróbki metali/ tylko na terenie kraju. Zdecydowałam się na usługę dla firmy na terenie Niemiec.
Proszę o pomoc. Jak wstawić fakturę, kiedy należy zgłosić VAT UE w US? Prawdopodobnie będzie to transakcja jednorazowa. Czy w miesiącu, w którym dojdzie do transakcji, składam dwie deklaracje?
W uzupełnieniu dodaję - usługa polega na wykonaniu kilku elementów ze stali wg. dostarczonego wzoru . Materiał / stal / - zaopatrzymy się sami .
2013-03-19 07:08 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak
Do VAT UE należy zgłosić się przed dokonaniem pierwszej transakcji wewnątrzunijnej. Jeżeli odbiorca usługi ma siedzibę na terenie NIemiec to usługa będzie tam opodatkowana.
Informacje VAT-UE można składać miesięcznie lub kwartalnie.
Deklarację kwartalną składają podatnicy, który łącznie spełniają poniższe warunki:
podatnik dokonujący wewnątrzunijnej dostawy towarów (WDT) jeżeli:
- w żadnym z czterech poprzednich kwartałów całkowita wartość transakcji z tytułu WDT nie przekroczyła kwoty 250 000 zł
oraz
- całkowita wartość transakcji w pierwszym i drugim miesiącu kwartału nie przekroczyła 250 000 zł.
Podatnik dokonujący wewnątrzunijnego nabycia towarów (WNT) jeżeli całkowita wartość transakcji w pierwszym i drugim miesiącu kwartału nie przekroczyła 50 000zł.
Podatnik dokonujący dostawy usług, opodatkowanych w kraju kraju nabywcy (bez limitu)
Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl
2013-03-19 07:55 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
A może Pani napisać coś bliżej o tej obróbce metali - na czym miało by to polegać?
Jeżeli będzie to typowa usługa dotycząca obróbki na materiale powierzonym, fakturę należy wystawić bez podatku VAT, ze stawką np (nie podlega). Fakturę taką należy wystawić w dniu wykonania tej obróbki (chyba że wcześniej otrzymano zapłatę). Na fakturze winna się także znaleźć adnotacja "Odwrotne obciążenie".
Obowiązek podatkowy powstaje tutaj co do zasady z chwilą wykonania usługi, chyba że wcześniej otrzymano zapłatę.
Niemniej powyższa reguła ma swoje wyjątki, stąd też prosiłbym o dokładniejsze opisanie jak będzie transakcja wyglądać.
Dodam też, że deklarację VAT-UE w wersji papierowej składa się w terminie do 15-tego dnia miesiąca następującego po danym okresie (czyli jak wspomniał Pan Adamczyk: miesiącu lub kwartale). Przy wersji elektronicznej termin ten został przesunięty na 25-tego dnia.
Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak skomentował/a odpowiedź 2013-03-19 08:03
Panie Krzysztofie bardzo proszę o nie przekręcanie mojego nazwiska w swoich wypowiedziach.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2013-04-13 23:19 przez konto usunięte
Jestem płatnikiem podatku VAT (ryczałt). Wykonałam usługę dla firmy z Niemiec. Elementy ze stali (materiał - stal zakupiliśmy sami). Zarejestrowaliśmy się jako podatnik VAT-UE. Wystawiona f-rę ze stawką zerową. Czy koniczne są jakieś inne dokumenty potwierdzające prawidłowo przeprowadzoną transakcję...
Dodano 2023-02-20 14:12 przez Kedoran
Dzień dobry, aktualnie moja firma opodatkowana jest w postaci ryczałtu, prowadzę sprzedaż wysyłkową. Chciałbym zacząć sprzedawać produkty kontrahentom z Europy na zasadach B2B.
Nie do końca rozumiem działanie VAT UE i tego, w jaki sposób miałbym się dalej rozliczać przy wejściu na VAT UE. Czy w Pols...
Dodano 2013-01-17 16:21 przez instalwalczak
Wykonałem krótkotrwałą usługę instalacyjną w Szwecji, dla prywatnego odbiorcy, nie będącego zarejestrowanym jako firma. Jaką mam wystawić fakturę? Jestem Vatowcem. Czy VAT zerowy, czy według przepisów polskich czy szwedzkich?
Dodano 2013-05-14 12:00 przez konto usunięte
Moja firma jest podatnikiem VAT i VAT-UE. Ostatnio zakupiliśmy towary handlowe od kontrahenta z Niemiec, który posiada aktywny numer VAT-UE.
Dostawca naliczył niemiecką stawkę 19% VAT na fakturze.
Jak obliczyć od takiej faktury polski podatek?
Dodano 2013-04-16 20:10 przez konto usunięte
Czy na fakturze za świadczenie usług dla kontrahenta spoza UE ma być napis "odwrotne obciążenie"? Chodzi mi o te nowe przepisy.
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Jeśli podatnikowi przysługuje wybór pomiędzy dwiema czynnościami, to nie ma on obowiązku wyboru tej, z którą wiąże się obowiązek zapłaty najwyższej kwoty VAT. Przeciwnie, ma prawo wybrać taką strukturę swojej działalności, dzięki ...
Niemiecka spółka zamówiła u polskiego dystrybutora rury pcv w różnych rozmiarach oraz pasujące do nich kształtki kanalizacyjne. Dostawca zlecił transport przewoźnikowi, a następnie wystawił fakturę, w treści której wykazał ...
Przedsiębiorca dokonał wewnątrzwspólnotowej dostawy samochodu Mercedes AMG. Fiskus oskarżył go o świadome uczestnictwo w karuzeli VAT i zamiast zwrotu podatku określił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Swoje oskarżenie oparł na tym, że ...
Oskarżona o udział w 2013 r. w procederze obrotu pustymi fakturami spółka w tym samym roku, w ramach innej transakcji, zwróciła kontrahentowi otrzymaną od niego w 2012 r. zaliczkę na zakup nieruchomości, której sprzedaż nie doszła do ...