Czy rolnik VAT-owiec (nieprowadzący działalności gospodarczej) może wystawić fakturę za usługę rolniczą np. orkę, wysiew nawozów itp.?
2013-03-12 10:28 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak
Na wstępie należy określić status rolnika w podatku VAT. Są tu dwie możliwości do wyboru:
a) można być rolnikiem ryczałtowym,
b) rozliczać się z podatku VAT na zasadach ogólnych.
Ad. a)
W przypadku, gdy rolnik ryczałtowy dokonuje dostaw produktów rolnych dla podatników VAT czynnych, nie korzystających ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, właściwym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji jest faktura VAT RR. Obowiązek udokumentowania tych czynności ustawodawca przeniósł na podatnika VAT nabywającego produkty rolne, a sposób i zasady dokumentowania takich transakcji określone zostały w art. 116 ustawy o podatku VAT. Z treści art. 116 ust. 10 ustawy o podatku VAT wynika, iż rolnik ryczałtowy ma jedynie obowiązek przechowywania oryginału dokumentu wystawionego przez nabywcę przez okres 5 lat.
Ad. b)
Rolnik będący czynnym podatnikiem VAT może wystawiać faktury na świadczone usługi rolnicze. Należy pamiętać o obowiązku rozliczania deklaracji VAT-7 w terminach wybranych w druku zgłoszeniowym VAT-R.
2013-03-13 06:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
kulczykowy skomentował/a odpowiedź 2018-12-22 21:35
Prowadzę DG na kpir oraz na VAT i kasie fiskalnej , mam też gospodarstwo na ryczałcie , chce zacząć usługi rolnicze z wyroków sądu widzę że usługi rolnicze podlegają pod działalność rolniczą to w takim razie proszę napisać jak rozliczyć podatek dochodowy w takiej sytuacji???
kulczykowy skomentował/a odpowiedź 2018-12-22 21:46
No właśnie i teraz zagadka jak mam prowadzić usługi rolnicze jeżeli dodam je na VAT do działalności a okaże się że nie mogę bo podlegają one pod działalność rolniczą to będę musiał wszystko oddać a jeżeli nie dodam to jak rozliczyć dochodowy??? Wszystkie wyroki wskazują że usługi rolnicze podlegają pod działalność rolniczą . np. I FSK 157/16 - Wyrok NSA 2017-10-13 oddalenie kasacji od wyroku I SA/Po 446/15 i drugi z dnia 10.04.2018 NSA oddalenie kasacji od wyroku VIII SA/Wa 716/15 , proszę o rozjaśnienie sprawy... POZDRAWIAM:)
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2018-12-23 13:15 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
kulczykowy skomentował/a odpowiedź 2018-12-23 13:31
Dziękuje za bardzo szybką odpowiedź, czyli rozumiem to tak przechodzę gospodarstwem na VAT . I kupuje ciągnik,maszyny na moją działalność gospodarczą czyli wrzucam w koszty - kpir oraz odliczam VAT, a sprzedaż i kupno na gospodarstwo tylko do rozliczenia deklaracji VAT. Proszę o potwierdzenie czy tak ??? A teraz jak się mają działy specjalne produkcji rolnej do tego np. sprzedaż jaj od kur niosek od np . 300szt , bo od 80szt jest już to dział specjalny .
kulczykowy skomentował/a odpowiedź 2018-12-23 17:21
Tylko nie rozumie jednej rzeczy skoro ciągnik kupiony do usług rolniczych będzie podlegał pod dochodowy to muszę wrzucić go do kpir ale jednocześnie VAT z tego ciągnika powinnem wrzucić do ewidencji z gospodarstwa ponieważ usługi rolne podlegają po gospodarstwo więc jak ująć taką fakturę nie rozumie właśnie tego... Pozdrawiam
kulczykowy skomentował/a odpowiedź 2019-01-24 01:54
I jak da radę Pan podpowiedzieć ??? Pozdrawiam
kulczykowy skomentował/a odpowiedź 2019-06-24 17:20
No właśnie jak to jest ciągnik kupiony do usług rolniczych będzie podlegał pod dochodowy to muszę wrzucić go do kpir ale jednocześnie VAT z tego ciągnika powinnem wrzucić do ewidencji z gospodarstwa ponieważ usługi rolne podlegają pod gospodarstwo więc jak ująć taką fakturę nie rozumie właśnie tego...
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2013-02-21 21:37 przez gabrysiunia
Jestem rolnikiem VAT. Na jaki termin zapłaty wystawiam fakturę za sprzedaż tucznika do firmy będącej na VAT ?
Dodano 2015-03-19 08:36 przez justysia
Witam,jestem rolnikiem VAT-owcem i sprzedałem bydło rolnikowi ryczałtowemu.Czy mogę wystawić fakturę VAT czy musi być faktura VAT RR? Czy z wystawieniem faktury VAT RR wiążą się jakieś konsekwencje?
Dodano 2015-07-02 14:09 przez Patrycja_851
Witam, Czy osoba prowadząca działalność rolniczą, która jest czynnym podatnikiem VAT, (oczywiście sprzedaje tylko własne plony) powinna otworzyć działalność gospodarczą, jeśli sezonowo chce świadczyć usługi jedną z posiadanych maszyn?
Co dzieję się z regularnie składanymi deklaracjami VAT podczas za...
Dodano 2014-12-18 19:29 przez romikhehe
Witam,jestem rolnikiem VAT-owcem i rozliczam sie na zasadach ogólnych. Czy mogę wystawić fakturę VAT Urzędowi Gminy za usługe odśnieżania dróg gminnych? Jesli tak, to na jakiej stawce VAT-u? Jeśli nie, to czy mogę podpisać umowę zlecenie z Urzędem Gminy na odśnieżanie?
Dodano 2014-04-09 23:48 przez Gość
Jaką należy naliczyć stawkę VATna usługę transportu marchwi ciągnikiem rolniczym z przyczepą u rolnika VAT-owca? Czy jest różnica w stawce VAT, gdy przewiozę marchew w celu zmagazynowania lub gdy przetransportuję ją z jednego pola na inne? Jak nazwać taką usługę aby była ze stawką 8%?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Minister Finansów w dniu 29.12.2017 r. wydał interpretację ogólną nr PT1.8101.6.2017 w zakresie określenia właściwej stawki VAT dla sprzedaży sznurka rolniczego wykorzystywanego w celach rolniczych oraz nierolniczych.
Podatnik będący rolnikiem ryczałtowym może wystawić fakturę korygującą „in plus” do faktury na sprzedaż buraków cukrowych opodatkowaną podatkiem VAT, wystawionej w okresie rozliczania VAT, a także zapłacić podatek VAT do ...
Status rolnika ryczałtowego skutkuje tym, że gdy inny kontrahent (czynny podatnik VAT) dokonuje od niego zakupu wystawia na tę transakcję fakturę VAT RR i wylicza na niej zryczałtowany zwrot podatku. Sprzedaż dla rolnika ryczałtowego ...
Z dniem 1 października 2020 r. diametralnej zmianie ulegną zasady składania deklaracji rozliczeniowych VAT oraz raportowanie w zakresie tego podatku. Zniknie bowiem obowiązek składania deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K, które staną się częścią ...