Postaram się odpowiedzieć tutaj także na pytanie odnośnie VAT-u od samochodu zawartego w Pana innym poście.
No więc tak ;). Taksówkarze w podatku VAT mają do wyboru, czy chcą ten podatek rozliczać na zasadach ogólnych, czy w postaci ryczałtu. Przewóz pasażerski obecnie jest opodatkowany 8% stawką podatku VAT. Jednakże zgodnie z art. 114 ustawy o VAT, Podatnik świadczący usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0), może wybrać opodatkowanie tych usług w formie ryczałtu według stawki obecnie 4% (jak będzie w latach następnych to się zobaczy ;) ).
Ryczałt jest opłacalny z całą pewnością dla tych, którzy zajmują się tylko przewozami pasażerskimi samochodami osobowymi. Tutaj bowiem główny koszt to paliwo, przy zakupie którego (do samochodu osobowego) VAT-u odliczyć nie można.
U Pana jednak sytuacja się komplikuje. A to dlatego, że prowadzi Pan także inną działalność, od której podatek i tak trzeba rozliczać, a przy której występują innego rodzaju wydatki, od których VAT można odliczyć.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby od całej działalności (czyli zarówno produkcji jak i usług taksówkowych) rozliczał Pan VAT na zasadach ogólnych. Nie ma także przeszkód, aby od produkcji rozliczać VAT na zasadach ogólnych, zaś od usług taksówkowych płacić ryczałt.
Wybór drugiej opcji wiąże się jednak z powstaniem pewnych komplikacji. Otóż w przypadku usług taksówkowych opodatkowanych ryczałtem nie można odliczać podatku VAT od zakupów. W Pana przypadku oznacza to, że konieczne będzie ustalanie proporcji w stosunku do tych zakupów, które będą związane zarówno z działalnością produkcyjną (opodatkowaną VAT na zasadach ogólnych) jak i taksówką (opodatkowaną ryczałtem). Tyczy się to m.in. zakupu samochodu wykorzystywanego w obydwu typach działalności. Będą to także wydatki na telefony, i inne media, oraz wszelkie inne, których bezpośrednio nie da się przyporządkować do danego typu działalności.
Będą Pana obowiązywały przepisy art. 90-91 ustawy o VAT (jedne z bardziej zakręconych w ustawie).
a właśnie - podatek dochodowy (czyli ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa, zasady ogólne), to zupełnie inna historia - wyżej opisałem tylko podatek VAT ;). Nie można jednak korzystać z opodatkowania zarówno z ryczałtu ewidencjonowanego i karty podatkowej - wybrać trzeba jedną formę.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.