eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVATJak dokonać podziału VAT dla inwestycji mieszkalno-usługowej?


2020-06-04 17:59 autor: Dion

2 611 odsłon

Jak dokonać podziału VAT dla inwestycji mieszkalno-usługowej?

Będąc osobą prywatną nie prowadzącą działalności gospodarczej i właścicielem działki budowlanej otrzymałem warunki techniczne zabudowy i pozwolenie na budowę budynku mieszkalno-usługowego. Budowa się rozpoczęła.

Budynek składa się z pierwszej kondygnacji (parteru) w całości przeznaczonej na własne cele mieszkalne i powiązanej z nią podziemnym garażem. Dwie wyższe kondygnacje będą zawierały cztery apartamenty przeznaczone na wynajem czyli będą stanowiły część usługową.

Firma budowlana jako generalny wykonawca będzie wystawiał faktury częściowe związane z etapami realizowanej budowy. Będą one oczywiście obciążone podatkiem VAT.

Jak rozumiem standardowy podatek VAT wynosi 23% a podatek VAT w przypadku budowy mieszkaniowej może wynosić 8%.

Pojawia się zatem pytanie, jak dokonywać fakturowania i naliczania VAT w przypadku takiej inwestycji składającej się z dwóch funkcji, mieszkalnej i usługowej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-06-05 06:54 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    a to chyba zmarwienie firmy budowlanej ;)Niemniej przy budowie całości patrzymy jaki PKOB ma budynek i jaką ma powierzchnię. Jeżeli faktury dotyczą poszczególnych lokali - to patrzymy na przyporządkowanie lokalu. Apartament to może też być mieszkanie.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • aga104

    Dodano 2016-07-13 12:01 przez aga104

    VAT 8% na firmę

    Witam,czy zmiana faktury z osoby prywatnej na firmę przy budowie domu mieszkalnego zmiania VAT z 8 na 23%, czy mogę wystawić fakturę 8% na firmę?Pozdrawiam

  • konto usunięte

    Dodano 2013-04-16 15:58 przez konto usunięte

    Faktura VAT za usługi w budownictwie jednorodzinnym.

    Witam, proszę o poradę w kwestii wystawiania faktury.
    Jeśli kosztorys dla firmy za usługę montażu wraz z potrzebnym materiałem do jej wykonania wyliczony został na kwotę 6000 brutto (czyli 4878,05 netto, 23% VAT), to w jaki sposób prawidłowo wystawić fakturę na osobę fizyczną, gdzie zastosowanie pow...

  • TM9103

    Dodano 2022-01-14 22:02 przez TM9103

    Faktura od ryczałtowca dla vatowca

    Witam, prowadzę małą firmę budowlaną i jestem na ryczałcie. Klient Vatowiec chce, abym wystawił mu fakturę i tu jest moje pytanie na jaki procent podatku to ma być, ile będę musiał odprowadzić podatku?

  • Polak

    Dodano 2014-08-10 22:30 przez Polak

    Ryczałt 5,5% i faktura na usługę z materiałem. Jaki będzie podatek?

    Jestem ryczałtowcem (5,5%) z VAT. Jak rozliczany byłby dochód i VAT w przypadku wystawienia f-ry za usługę, kiedy wykonywana byłaby ona dla klienta razem z materiałem?
    Np. f-ra na 100 tys. VAT (8%?) = 108 000, w tym zakupiłbym potrzebne  materiały budowlane 55 tys. VAT = 67 650?

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-25 11:39 przez konto usunięte

    Jak poprawnie wyliczyć VAT od usługi ?

    Jestem VAT-owcem i mogę wystawiać faktury za usługę ze stawką 8%. Jak mam to wszystko wyliczać i uwzględniać na fakturze? Przykładowo, za materiał zapłaciłem 3800 zł ze stawką 23% VAT.
    Moja usługa będzie wyliczona na 6300 zł brutto. Jak należy obliczyć VAT i poprawnie wystawić fakturę dla klienta ze...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Oskarżona o udział w 2013 r. w procederze obrotu pustymi fakturami spółka w tym samym roku, w ramach innej transakcji, zwróciła kontrahentowi otrzymaną od niego w 2012 r. zaliczkę na zakup nieruchomości, której sprzedaż nie doszła do ...

W praktyce gospodarczej coraz częściej spotykane są sytuacje, w których to dane usługi są rozliczanie w okresach rozliczeniowych, w postaci tygodnia kalendarzowego, dekady, miesiąca czy kwartału. Z takimi zasadami rozliczeń mamy do ...

Organowi podatkowemu nie będzie już tak łatwo odmówić podatnikowi zwrotu nadwyżki VAT wynikającej z transakcji zawieranej z konsumentem. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiego wydał 21 marca 2024 r. korzystne dla podatników ...

Prawo unijne sprzeciwia się praktyce polskich organów podatkowych, które odmawiają przedsiębiorcom możliwości skorygowania zapłaconej zawyżonej stawki VAT z tego powodu, że świadczyli usługi konsumentom i wystawili jedynie paragony ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania