eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVATCzy warto przejść z ryczałtu na VAT?


2010-04-20 18:29 autor: Eidos71

3 446 odsłon

Czy warto przejść z ryczałtu na VAT?

Witam wszystkich. Od 7 miesięcy prowadzę 1-osobową firmę. Dotychczas rozliczałem się z US na podstawie zryczałtowanego podatku 8,5% - miałem niewielki dochód z powodu rozkręcania się firmy i generalnie podatek nie przekraczał składki zdrowotnej. Teraz jednak sytuacja się zmieniła (podpisałem umowę agencyjną i, w ramach prowadzonej działalności, świadczę usługi logistyczno-agencyjne dla innej firmy) i osiągam dochód w wysokości powyżej 3.000 zł,- (w przyszłości może to być nawet dwukrotnie więcej). Jednym z moich głównych narzędzi pracy jest auto. Na paliwo wydaję miesięcznie w granicach 600-750 zł,-, do tego dochodzą drobne naprawy auta. Będąc na ryczałcie nie mogę wystawiać faktur, a więc firma, dla której świadczę usługi, wypłaca mi stałą pensję w kwocie netto - od tego muszę odprowadzić jeszcze zryczałtowany podatek. Gdy będę płatnikiem VAT, firma będzie przekazywała mi stałą pensję powiększoną o podatek VAT, a ponadto będę mógł w koszty wciągać paliwo do auta. A więc - czy opłaca mi się już teraz przejść z ryczałtu na VAT? Proszę o pomoc i rady, gdyż jestem "świeżym" przedsiębiorcą i nie chcę popełnić błędu. Z góry dziękuję za pomoc !!!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2010-04-25 14:04 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    VAT i ryczałt to dwa zupełnie różne podatki!!!

    W chwili stania się czynnym podatnikiem VAT płaci się zarówno jeden jak i drugi.

    Przejście na VAT spowoduje, iż będzie mógł Pan odliczać ten podatek od napraw samochodu i paliwa (o ile nie jest to auto osobowe - przy tych VAT od paliwa odliczać nie można).

    Ryczałt pozostanie bez zmian!

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2011-03-06 12:28 autor odpowiedzi: adam332

    Wszystko co powyżej, plus niektóre firmy wymagają f-vat, więc moze zwiększy się ilosćklientów

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania