eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVATObowiązki ewidencji VAT przy likwidacji działalności gospodarczej osoby niebędącej podatnikiem VAT


2018-03-27 07:43 autor: sebastianlech

1 688 odsłon

Obowiązki ewidencji VAT przy likwidacji działalności gospodarczej osoby niebędącej podatnikiem VAT

Zamierzam zlikwidować indywidualnie prowadzoną działalność gospodarczą. W trakcie jej prowadzenia, jako czynny podatnik VAT, nabyłem jako wyposażenie sprzęt komputerowy i drobne wyposażenie biurowe.

Odliczyłem podatek VAT od nabycia. Później korzystałem ze zwolnienia z obowiązku płacenia podatku VAT z uwagi na niewielkie dochody z tytułu prowadzonej działalności. W tym roku otrzymałem decyzję z US o wykreśleniu z rejestru podatników VAT.

Proszę o informację, czy jestem zobowiązany do sporządzenia "spisu z natury" i odprowadzenia podatku VAT od wyposażenia, jakie zostało mi z prowadzonej działalności i jest przeze mnie prywatnie użytkowane? Jakie dokumenty powinien sporządzić przy likwidacji działalności w obecnej sytuacji?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-03-28 13:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Art.  14.  [Towary własnej produkcji oraz towary z likwidacji i zaprzestania działalności] 1.  Opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:1) rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;2) zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.2.  Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Przedsiębiorca, który likwiduje działalność gospodarczą ma pewne obowiązki względem fiskusa w zakresie VAT. Jednym z nich jest sporządzenie remanentu likwidacyjnego i jego opodatkowanie. Mówiąc innymi słowy od majątku pozostającego mu ...

Pakiet Slim VAT 3 wprowadza zmiany w systemie proporcji odliczania podatku VAT w sprzedaży mieszanej. Znacząco zwiększona zostanie kwota, która pozwala na odliczenie 100% wysokości podatku naliczonego.

Za przedsiębiorcami już połowa roku. Ci, którzy korzystają ze zwolnienia w VAT, powinni zacząć uważniej monitorować wartość sprzedaży. Przekroczenie 150 000 zł spowoduje u nich utratę prawa do zwolnienia, a co za tym idzie, zrodzi ...

Większość drobnych przedsiębiorców może skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego i nie rozliczać podatku VAT. Zwolnienie to można przy tym utracić, jeżeli sprzedaż przekroczy określony ustawy limit, bądź można z niego zrezygnować ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania