Witam!
Mam pytanie dotyczące sprzedaży notebooka osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Dodam, że nie jest to sprzedaż środka trwałego lecz towaru.
Czy taka sprzedaż może korzystać ze zwolnienia do limitu 20000 zł, czy nie? W rozporządzeniu w sprawie zwolnień z ewidencji znalazłam przepis mówiący, że dostawa
sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten (PKWiU ex 26 i ex 27.90)
jest wyłączona ze zwolnienia. Laptopy i notebooki to z tego co znalazłam PKWiU 26.20.11. Nie jest to sprzęt radiowy, telewizyjny ani telekomunikacyjny (telekomunikacyjny PKWiU 26.3), czy zatem samo mieszczenie się w grupie 26 PKWiU (nie wiem co oznacza ex przed numerem 26 w przepisie), powoduje brak zwolnienia, czy też zwolnienie obowiązuje w przypadku laptopów/notebooków?
Z góry dziękuję za odpowiedź, ponieważ na telefonicznej informacji KAS niestety podają różne wykluczające się odpowiedzi (również po konsultacji z "ekspertami").
2017-08-11 07:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2019-02-05 17:24 autor odpowiedzi: konto usunięte
Dodano 2014-02-21 22:05 przez 88_Monika_88
Chciałabym otworzyć działalność - usługi krawieckie. Będę rozliczać się na PKPiR. Czy na początku działalności mogę być zwolniona z VAT-u na podstawie art. 113?
Czy muszę od razu kupić kasę fiskalną, jeżeli większość moich klientów to będą osoby fizyczne, czy mogę na początku skorzystać z limitu 20 ...
Dodano 2014-09-21 15:54 przez maciekszubert
Witam,
pytanie dotyczy sprzedaży na rzez osób fizycznych nie prowadzących DG i utrzymania zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej (jednoosobowa DG, PKPiR nie VAT-owiec, bez biura rachunkowego).
Prowadząc sprzedaż wysyłkową zapłatę za towar otrzymuję na swoje konto bankowe (firmowe), do tego...
Dodano 2013-12-20 15:19 przez dekoriada
Prowadzę działalność, która polega na sprzedawaniu swoich wyrobów głownie do osób fizycznych nieprowadzących działalności wysyłkowo za pośrednictwem internetu, ale również gotówkowo na różnego rodzaju targach. Nie jestem VAT-owcem i nie prowadzę ewidencji za pomocą kasy fiskalnej.
Chciałam zapytać, ...
Dodano 2020-03-27 23:00 przez Pola3011
Witam,wystawiłam w lutym fakturę na ponad 20 tysięcy zł płatne gotówką osobie fizycznej. Od kiedy i czy w ogóle muszę kupić i sprzedawać na kasie fiskalnej?
Dodano 2018-02-05 11:50 przez aniao1989
Witam,Mam następujący problem. Osoba prywatna (nie prowadząca działalności gospodarczej) z Holandii chce od nas zakupić wyroby (bez montażu). Zawiezienie towaru do Holandii poprzez firmę kurierską. Czytałam coś na ten temat, że przy wystawianiu faktury dla takiej osoby z UE mogę opodatkować fakturę ...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Generalny obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej w działalności podatnika wynika z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Powstaje z chwilą rozpoczęcia sprzedaży na rzecz osób fizycznych ...
Nowy rok może przynieść liczne zmiany dla polskich przedsiębiorców. Planowane modyfikacje mają uprościć obowiązujące dotychczas przepisy, równolegle dostosowując je do wymogów unijnych.
Ministerstwo Finansów ogłosiło nowe limity podatkowe, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Zmiany te, oparte na kursie euro z dnia 1 października 2024r., są szczególnie ważne dla tzw. małych podatników oraz przedsiębiorców ...
Limity podatkowe na rok 2024 będą niższe niż w 2023 roku. W rezultacie mniej przedsiębiorców będzie mogło korzystać ze statusu małego podatnika, rozliczenia kwartalnego VAT czy uniknąć konieczności przejścia na pełną księgowość.