eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVATMechanizm odwróconego obciążenia VAT


2016-06-08 13:11 autor: Ewa751

1 853 odsłon

Mechanizm odwróconego obciążenia VAT

Witam,

reprezentuję starostwo powiatowe. Od niedawna rozliczam VAT w Starostwie. Mamy podpisaną umowę z zakładem prowadzącym demontaż pojazdów zużytych lub nienadających się do użytkowania, usuniętych z drogi będących własnością starostwa.

W ramach tej umowy wystawiamy faktury zakładowi wg której starostwo odprowadza VAT. Doczytałam, że powinniśmy (?) stosować odwrotne obciążenie, wówczas VAT odprowadzany byłby przez zakład.

Czy tak faktycznie powinniśmy działać? Jeśli tak, to czy będą jakieś konsekwencje z US, jeśli do tej pory wystawialiśmy faktury VAT i odprowadzaliśmy VAT jako starostwo?

Bardzo dziękuję z góry za odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2016-06-21 13:06

Dziękuję za odpowiedź ale mam jeszcze wątpliwość. To są pojazdy które jako powiat przejęliśmy na własność po decyzji sądu. My ich nie kupiliśmy. (Są to pojazdy usunięte z drogi itp. nienadające się do użytkowania). Czy w myśl art. 43 ust.1pkt 2 Ustawy o VAT to nie jest jednak dostawa towarów zwolniona od podatku ? A jeśli zwolniona to nie może tu mieć miejsce zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia ?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-06-13 08:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Pisaliśmy o tym tutaj: http://www.podatki.egospodarka.pl/105479,Podatek-VAT-odwrotne-obciazenie-na-sprzedaz-samochodu,1,68,1.html
    Wraki samochodów przeznaczone do kasacji winny być rozliczane w ramach odwrotnego obciążenia.
    Jakie konsekwencje ma ich nieprawidłowe rozliczenie? Nabywca z takich faktur nie może odliczyć podatku naliczonego. Powinien też z tego tytułu rozliczyć VAT w ramach odwrotnego obciążenia.
    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2016-06-13 08:06
    Starostwo niepotrzebnie natomiast płaciło VAT do skarbówki.

    Ewa751 skomentował/a odpowiedź 2016-06-21 13:05

    Dziękuję za odpowiedź ale mam jeszcze wątpliwość. To są pojazdy które jako powiat przejęliśmy na własność po decyzji sądu. My ich nie kupiliśmy. (Są to pojazdy usunięte z drogi itp. nienadające się do użytkowania). Czy w myśl art. 43 ust.1pkt 2 Ustawy o VAT to nie jest jednak dostawa towarów zwolniona od podatku ? A jeśli zwolniona to nie może tu mieć miejsce zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia ?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • stach0226

    Dodano 2016-05-12 07:57 przez stach0226

    Jak rozliczyć VAT?

    Witam serdecznie, 
    założyłem firmę 9 maja, a więc całkiem niedawno. Jestem płatnikiem VAT. Wystawiłem klientowi fakturę w tym było 23% doliczonego VAT. Klient odpisał, co następuje: "Jako nowa firma jest Pan zwolniony z VAT do obrotu, nawet w przypadku bycia aktywnym podatnikiem VAT. Zwolnienie podm...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-07-13 22:12 przez konto usunięte

    Jak rozliczyć VAT przy zakupie i sprzedaży towaru w ramach odwrotnego obciążenia?

    Jak rozliczyć VAT przy zakupie i sprzedaży towaru w ramach odwrotnego obciążenia? Jestem małym przedsiębiorcą. Zakupiłem blachę (otrzymałem fakturę odwrotne obciążenie), z której następnie wykonam obróbki blacharskie, które sprzedaję jako gotowy wyrób.
    Jak wystawić fakturę? Czy muszę rozdzielać poz...

  • grikus

    Dodano 2016-11-26 09:08 przez grikus

    Rozliczenie VAT a faktura

    Dzień dobry,prowadzę usługi wykonawcze na terenie Francji. Za te usługi wystawiam faktury bez VAT. Czy jest możliwe aby przy zakupie tych usług od podwykonawców również otrzymywać fakturę bez VAT?

  • enia23

    Dodano 2014-10-26 21:21 przez enia23

    Kiedy rozliczyć podatek VAT od usług ciągłych?

    Wystawiam faktury za usługi marketingowe do 10. następnego miesiąca (według zapisu w umowie - rozliczenie roczne do 10. lutego następnego roku).Jeśli wystawiam w październiku za wrzesień, kiedy do podatku dochodowego, a kiedy do VAT-u? Jestem na PKPiR. Kiedy jest u mnie przychód i kiedy rozliczam po...

  • Polak

    Dodano 2014-08-10 22:30 przez Polak

    Ryczałt 5,5% i faktura na usługę z materiałem. Jaki będzie podatek?

    Jestem ryczałtowcem (5,5%) z VAT. Jak rozliczany byłby dochód i VAT w przypadku wystawienia f-ry za usługę, kiedy wykonywana byłaby ona dla klienta razem z materiałem?
    Np. f-ra na 100 tys. VAT (8%?) = 108 000, w tym zakupiłbym potrzebne  materiały budowlane 55 tys. VAT = 67 650?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Przedstawiciel handlowy wykonuje czynności mające na celu doprowadzenie do powiększenia bazy klientów zatrudniającego go przedsiębiorstwa. Za wykonaną pracę agent otrzymuje wynagrodzenie o charakterze prowizyjnym, które wyliczane jest w ...

Faktury zaliczkowe i końcowe to najczęściej występujące podtypy faktury w obrocie gospodarczym. Z tego też powodu znajomość elementów i zasad wystawiania tych dokumentów jest esencjonalne dla każdego przedsiębiorstwa, któremu zależy na ...

Art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług sankcjonuje konieczność zapłaty VAT w przypadku wystawienia faktury, na której jest on wykazany. Co jednak w sytuacji, gdy po wystawieniu faktury okaże się, że wykazana kwota jest błędna?

Czy dokonująca sprzedaży na rzecz podmiotów z grupy kapitałowej Spółka, w związku z przeprowadzeniem korekty dochodowości po tym jak doszło do istotnej zmiany okoliczności, które doprowadziły do zastosowania w trakcie roku marży w ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania