2014-10-06 14:35 autor: bety0103
4 537 odsłon
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa posiadała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu niemieszkalnego. Prawo to zostało wprowadzone przez jednego z udziałowców do majątku spółki aportem w 2010 roku (nie było odliczenia VAT).
W II połowie roku 2014 spółka dokonała sprzedaży tego prawa osobie fizycznej. Sprzedaż dobyła się u notariusza i sporządzono akt notarialny. Notariusz naliczył i pobrał podatek od czynności cywilno-prawnych, opłatę sądową oraz wynagrodzenie notariusza i podatek VAT, jedynie od powyższego wynagrodzenia.
Spółka jest płatnikiem VAT, a kupujący osobą fizyczną. Czy notariusz prawidłowo pobrał opłaty? Czy spółka powinna zapłacić VAT? Czy wskazaną w transakcji kwotę do zapłaty należy rozumieć jako cenę brutto?
2014-10-09 08:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Z nieruchomościami jest ten problem, że trzeba znać ich całą historię, aby stwierdzić, jaką stawkę VAT zastosować przy ich sprzedaży. Co do zasady bowiem sprzedaż nieruchomości zabudowanych korzysta ze zwolnienia z VAT, o ile nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, przed nim bądź w ciągu 2 lat od niego. Niemniej pierwsze zasiedlenie może występować bardzo wiele razy (jeżeli nieruchomość ulepszaliśmy).
W państwa przypadku zastanawiałbym się, czy nie zastosować zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT mówiącego, ze zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2014-05-15 12:03 przez agnieszkab50
Gmina przekazuje w formie aportu nieruchomość do spółki z o.o. w zamian za udziały, w której gmina ma 100% udziałów. Nieruchomość (budynek administracyjny i biurowy i magazynowy wraz z gruntem) do tej pory był wynajmowany na podstawie umowy najmu.
Jak prawidłowo udokumentować wniesienie aportu do sp...
Dodano 2013-07-22 12:28 przez adamadam85
Jeżeli spółka cywilna jest VAT-owcem, to czy każdy ze wspólników również musi jako osoba fizyczna się zarejestrować w zakresie podatku od towarów i usług?
Dodano 2017-01-23 21:38 przez Jacek-grunt
Witam serdecznie. mam zamiar kupić grunt od miasta pod budowę domu jednorodzinnego na własny użytek, do ceny działki doliczany jest podatek VAT 23%. Czy rejestrując się w Urzędzie Skarbowym jako podatnik VAT nie prowadzący działalności gospodarczej będę mógł odzyskać ten podatek?Z góry bardzo dzięku...
Dodano 2017-01-11 11:41 przez Jarosław
Dzień dobry,czy kupując jako osoba fizyczna od przedsiębiory motocykl, sprowadzony z USA na fakturę VAT z marżą, będę miał (z tytułu ww. faktury) dodatkowe zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego?Czy do faktury VAT z marżą, jako dokument zakupu do rejestracji motocykla w Wydziale Komunikacji, sprzedawc...
Dodano 2015-10-14 15:41 przez maniek44
Witam,spółka stała się podatnikiem VAT od sierpnia. Czy może rozliczyć VAT z faktur wystawionych przed sierpniem? Czy fakt rejestracji, dyskwalifikuje do rozliczenia wszystkie faktury wystawione przed dniem rejestracji w VAT?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Pobieranie przez gminę opłat w postaci daniny publicznej za korzystanie przez firmy z przystanków komunikacyjnych nie jest opodatkowane VAT. Powyższe działanie jest bowiem przejawem wykonywania władztwa publicznego, zaś organ pobierający ...
Za przedsiębiorcami już połowa roku. Ci, którzy korzystają ze zwolnienia w VAT, powinni zacząć uważniej monitorować wartość sprzedaży. Przekroczenie 150 000 zł spowoduje u nich utratę prawa do zwolnienia, a co za tym idzie, zrodzi ...
Większość drobnych przedsiębiorców może skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego i nie rozliczać podatku VAT. Zwolnienie to można przy tym utracić, jeżeli sprzedaż przekroczy określony ustawy limit, bądź można z niego zrezygnować ...
Do zwolnienia z podatku VAT można powrócić po upływie minimum roku licząc od końca tego roku, w którym prawo do tego zwolnienia zostało utracone. Tym samym podatnik, który prawo to utracił w lipcu 2010 r., ponownie ze zwolnienia mógł ...