2014-06-17 13:20 autor: karsen
8 290 odsłon
Witajcie,
na dniach chciałbym otworzyć działalność gospodarczą i tym samym otworzyć jednoosobową firmę, będę sprzedawał nową odzież, kupowaną w sklepie wysyłkowym z siedzibą na terenie UE. Chcę wybrać 3% ryczałt jako metodę opodatkowania. I teraz mam następujące pytanie:
Według tego co przeczytałem podczas wewnątrzwspólnotowego nabycia powinienem być podatnikiem VAT-EU. Jak to ma się do faktu, że póki co chciałbym zrezygnować z bycia podatnikiem VAT (oczywiście do momentu, w którym przekroczę próg zwolnienia)? Sklep w którym będę się zaopatrywał wystawia paragony/faktury w formie kartki z drukarki A4, na której jest wyszczególniony towar, cena oraz kwota wysyłki, nie ma wartości netto/brutto, wszystkie ceny zawierają podatek VAT dla kraju sprzedaży (20%), sklep nie wystawia faktur unijnych objętych VAT-em 0% i obowiązkiem rozliczenia w Polsce. Kwota zakupów podczas roku nie przekroczy kwoty 50 tysięcy złotych.
Już od kilku miesięcy zbieram towar w domu, przed rozpoczęciem zamierzam zrobić spis z natury, włączając ten towar, który mam w domu do majątku firmy, co dalej? Koniecznie rejestrować się jako podatnik VAT-UE? Jak wtedy się rozliczać?
Chętnie wysłucham wszystkich rad jak i zasięgnę do odpowiedniej lektury, proszę tylko o ewentualne tytuły książek lub konkretnych ustaw, gdyż moja wiedza, póki co w tym temacie nie jest szczegółowa.
Dziękuję za wszelką pomoc.
2014-07-01 12:49 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Stosowna ustawa to oczywiście ustawa o podatku od towarów i usług. Jeżeli zamierza Pan korzystać ze zwolnienia z VAT, to do pewnego limitu (wskazanych 50 tys. zł) nie trzeba (z pewnymi wyjątkami) rozliczać WNT. Wtedy to sprzedawca wystawia fakturę z podatkiem od wartości dodanej ze swojego kraju (a więc tak jak to zostało przedstawione).
Proszę napisać, czy odbiorcami będą osoby z Polski czy innych państw członkowskich. Rozumiem, że chodzi tutaj o sprzedaż na rzecz osób prywatnych a nie firm.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2014-07-01 12:53 autor odpowiedzi: karsen
2014-07-07 06:31 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2014-07-07 10:19 autor odpowiedzi: karsen
2014-07-07 10:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2014-07-07 10:49 autor odpowiedzi: karsen
2014-07-08 20:01 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Trochę dziwny ten sklep - czy aby sprzedaje on także przedsiębiorcom czy tylko osobom prywtnym?
Wracając do rozliczenia WNT - to co do zasady będzie neutralne podatkowo, po polega ono z jednej strony na obowiązku wykazania podatku należnego od takich zakupów, z drugiej zaś na prawie do odliczenia podatku naliczonego i nam się to niejako zeruje w deklaracji (gdy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT). Niemniej przy sprzedaży trzeba będzie naliczyć podatek krajowy (skoro będziemy już VAT rozliczać).
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2014-07-08 20:11 autor odpowiedzi: karsen
Dodano 2021-09-17 07:48 przez Iza1238
Dzień dobry,
Został zakupiony towar w Czechach z polskiej firmy, natomiast nie był przywiezionym do Polski lecz sprzedany na Niemcy. Czy w tej sytuacji ma być WNT do faktury czeskiej?
Dodano 2019-07-22 12:34 przez sylwia2206
Witam,chciałam się zapytać jaka powinna być stawka podatku VAT w momencie, kiedy Polska firma sprzedaje używaną maszynę za 250 tys. zł firmie, która znajduję się w UE?
Dodano 2014-12-30 12:35 przez Benia
Witam,czy firma - nievatowiec (zwolnienie podmiotowe z podatku VAT, ze względu na limit sprzedaży oraz nierejestrującą się do WNT i nie posiadająca NIP UE) dokonująca zakupów towaru od firmy z Unii Europejskiej, która również jest nievatowcem, będzie musiała naliczyć podatek VAT od zakupionego towar...
Dodano 2017-09-06 16:15 przez nowyuzytkownik
Witam,prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem na ryczałcie 5,5%. Klient z Czech chce kupić mój produkt. Czech jest VAT-owcem.Jak ma wyglądać faktura? Czy tak samo, jak dla klientów z Polski? Czy faktura musi mieć jakiś specjalny system oznakowania? Czy dla celów sprzedaży na terenie UE...
Dodano 2014-06-06 21:07 przez konto usunięte
Mam działalność gospodarczą i zamierzam zakupić z Angli pendrivy, które będę dalej sprzedawała. Co z VAT? Firma, od której kupuje dała mi taką informację:
"Proszę pamiętać, że nasza firma ma siedzibę w Wielkiej Brytanii, stąd wystawiamy faktury z 0% VAT. Jedynym warunkiem jest rejestracja firmy w ...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie jak prawidłowo w ramach procedury uproszczonej rozliczać transakcje o charakterze międzynarodowym, w których uczestniczą trzy podmioty a towar przemieszczany jest od pierwszego do ostatniego w ramach ...
Wiele podmiotów zastanawia się, czy w przypadku wyrobów akcyzowych sprowadzanych do Polski z innych krajów UE będą musieli dopełnić formalności akcyzowych, jeżeli nie będą mieć fizycznego kontaktu z wprowadzonym do Polski wyrobem ...
Przy okazji zmiany przepisów związanej z wprowadzeniem od 13 lutego 2023 r. dokumentów e-SAD wiele podmiotów zwróciło uwagę również na inne obowiązki akcyzowe związane z nabyciem wewnątrzwspólnotowym wyrobów akcyzowych poza procedurą ...
Transakcje łańcuchowe charakteryzują się bezpośrednią dostawą towaru od pierwszego podmiotu w łańcuchu do ostatniego, podczas gdy faktura dotycząca dostawy "przechodzi" przez każdy podmiot w łańcuchu. Szczególną formą transakcji ...