2014-06-04 16:54 autor: korbusiatko
3 039 odsłon
Sprawa wyglada tak:
- spółka estońska kupuje towary od polskiego podmiotu B2B
- nie przewozi ich do Estonii tylko składnej u polskiego operatora logistycznego
- sprzedaje towar na Ukraine B2C
Kiedy płaci się VAT i jaki?
2014-06-06 15:46 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Czy spółka estońska ma w polsce jakieś miejsce prowadzenia działalności gospodarczej?
Wygląda bowiem na to, że VAT wystąpi w Polsce.
Transakcji tej nie możemy potraktować jako WNT, gdyż nie następuje przemieszczenie towarów do innego państwa członkowskiego.
art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT:
Miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.
Tym samym sprzedając taki towar firma polska kontrahentowi estońskiemu winna naliczyć krajową stawkę podatku.
Co prawda mamy stawkę 0% przy eksporcie, ale ten eksport nastąpi na następnym etapie transakcji, czyli firma estońska - ukraina.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
2014-07-02 10:06 autor odpowiedzi: konto usunięte
Scenariusz 2
Spolka LLC z Wyoming w USA sprowadza B2B towar z UE.
Skladuje towar na terenie Polski.
Sprzedaje B2C przez Internet na terenie UE, Rosji, Ukrainy, Litwy, Szwecji.
Czy, gdzie i jak płaci sie VAT? Czy występuje zjawisko importu/eksportu w momencie gdy Amerykanska spolka zamawia towar z kraju UE do kraju UE?
Dodano 2014-05-28 12:29 przez olechafm
Założyłem działalność gospodarczą. Zdecydowałem, że nie chce być VAT-owcem. Ponieważ będę świadczył usługi firmom zagranicznym, wymagane jest ode mnie uzyskanie numeru NIP europejskiego, czyli z przedrostkiem PL.
Czy z tytułu złożenia deklaracji VAT-R, na której zgłaszam udział w wewnątrzwspólnotowe...
Dodano 2014-04-23 16:00 przez astofor
Witam!Prowadzę firmę IT. Eksportuję usługę tworzenia stron www do USA. Czy powinienem wystawiać fakturę VAT z obciążeniem odwrotnym? Mój kontrahent ma założony LLC (Limited Liability Company). Czy VAT w takim przypadku jest 0%?
Dodano 2014-02-24 14:56 przez ninka4
Otrzymałam fakturę WNT w sierpniu 2013, wystawioną też w sierpniu. Odliczyłam VAT należny i naliczony w deklaracji za wrzesień. Czy dobrze zrobiłam?
Dodano 2014-06-25 19:41 przez lukeluke
Jak to jest z odprowadzeniem podatku VAT w przypadku importu usług elektronicznych (np. zakupu filmu do pobrania) spoza UE (np. USA), gdy osoba, która tę usługę importuje prowadzi działalność gospodarczą, ale zakup jest na cele prywatne (nie jest związany z prowadzoną działalnością)?
Dodano 2014-06-22 14:31 przez kp1231
W maju zakupiłem towar u niemieckiego kontrahenta. Przesłał mi dwa dokumenty na mail i zaksięgowałem je w KPiR oraz złożyłem do 15.06.2014 VAT-7 oraz VAT-UE, ale okazało się że rachunek otrzymałem pocztą w czerwcu 2014.
Jak teraz naprawić mój błąd? Miesiąc maj już zamknięty, deklaracje wysłane.
Pros...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W przypadku stwierdzenia dopuszczenia się oszustwa podatkowego chociażby przez jedną z firm, organy skarbowe biorą pod lupę wszystkich jej kontrahentów uczestniczących w łańcuchu dostaw. W przypadku braku oczywistych dowodów na ich ...
Zgodnie z art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług czynni podatnicy VAT mogą rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał z tego tytułu obowiązek podatkowy ...
Jeśli podatnikowi przysługuje wybór pomiędzy dwiema czynnościami, to nie ma on obowiązku wyboru tej, z którą wiąże się obowiązek zapłaty najwyższej kwoty VAT. Przeciwnie, ma prawo wybrać taką strukturę swojej działalności, dzięki ...
Teoretycznie rzecz biorąc, postanowienia Unijnego Kodeksu Celnego oraz towarzyszących mu rozporządzeń wykonawczych i delegowanych obowiązują na całym terytorium Unii Europejskiej. W praktyce, każdy kraj członkowski potrafi poszczególne ...