Witam,
mam problem z wydatkami poniesionymi przed odwieszeniem działalności. W dniu 15.05.2014 odwiesiłam działalność i dodałam nowe PKD - m.in. sprzedaż wysyłkową.
W dniu 12 i 13.05 kupiłam pudełka i materiały, z których wykonane będą rzeczy, które mam zamiar sprzedawać m.in. na allegro. Czy mogę uznać te zakupy za KUP i odliczyć od nich VAT ? Co z zakupami dokonanymi w kwietniu?
2014-05-21 20:00 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Hmm - przepisy podatkowe nie wskazują, że w takim przypadku nie mozna rozpoznać kosztu (wyłączenie dotyczy jedynie amortyzacji środków trwałych) czy odliczyć podatku naliczonego.
Niemniej może być tutaj problem z ZUSem. W trakcie zawieszenia bowiem nie płacimy składek. Niemniej zawieszając działalność generalnie decydujemy się na niewykonywanie żadnych czynności z tą działalnością związanych i nie chodzi tutaj tylko o sprzedaż, ale także ponoszenie wydatków w związku z przyszłym uzyskaniem przychodów. Jest to swego rodzaju czas przestoju.
Wprawdzie ustawodawca mówi, że przedisiębiorca ma prawo do podejmowania działań w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, niemniej chodzi tutajraczej dochodzenie należności pieniężnych w postępowaniu sądowym, egzekucyjnym, ugodowym, a więc podejmowanie działań, które są czymś w rodzaju skutku wcześniejszych czynności wykonywanych w trakcie prowadzenia firmy.
Przedsiębiorca jest w tym zakresie jednak istotnie ograniczony. Czynności te bowiem muszą być niezbędne, a przedsiębiorca nie może wykraczać poza ich zakres, gdyż wówczas pojawiłaby się możliwość nie tylko naruszenia zakazu wykonywania działalności w okresie zawieszenia, ale także ewentualnego osiągnięcia przychodów.
Taka konstrukcja przepisu daje spore pole do polemizowania i wyciągania różnych wniosków w zależności od potrzeb. ZUS z całą pewnością będzie do maksimum ograniczał jego stosowanie próbując dowieść, że odatnik mimo zawieszenia działalność prowadził, a co za tym idzie, winien uregulować składki za ten okres czasu.
Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.
Dodano 2018-05-09 00:11 przez gosija
Pośrednictwo sprzedaży towarów Z Chin w postaci DROPSHIPPINGU przez allegro:
- towar wysyłany z Chin jako gift do kupującego
- kupujący wpłaca środki na moje konto
- ja pobieram prowizje i resztę przelewam do Chin
- wystawiam fakturę sprzedaży Chińczyków na różnice - moja prowizja
Jakie PKD mam wybr...
Dodano 2013-10-06 13:14 przez konto usunięte
Wyjeżdzając do Niemiec tankując tam paliwo dostaję rachunek. Ten rachunek wliczam w koszty. A jak to jest z VAT? Czy powinienem w Polsce obliczyć VAT 23% z rachunku i odprowadzać podatek VAT z zakupionego paliwa w Polsce? Oczywiście paliwa nie wywożę z Niemiec, tylko ono mi służy tam do przemieszcza...
Dodano 2014-02-15 20:08 przez RitaO.
W 2013 osiągnęłam dochód ze sprzedaży kilku nowych rzeczy na Allegro w kwocie 218 zł. Zaznaczam, że nie kupiłam tych rzeczy z zamiarem odsprzedaży, były to nietrafione zakupy odzieżowe. Dodatkowo w tym roku osiągnęłam przychód z umów zleceń.
Czy w takiej sytuacji mam wypełnić dwa PIT-y: 26 i 37? Czy...
Dodano 2014-04-04 11:58 przez maciek_88
Witam,
mam samochód osobowy na ewidencji. Wykorzystywany jest do celów służbowych i prywatnych. Od 1 kwietnia weszły zmiany odnośnie odliczeń VAT-u. Teraz mogę za naprawę, płyny, części, myjnię odliczyć połowę VAT-u. Czy drugą część zaliczam jako koszt uzyskanie przychodu w KPiR? Czy dobrze to rozum...
Dodano 2013-11-05 08:58 przez konto usunięte
Jestem projektantem dróg i zajmuję się organizacją ruchu. Zakupiłem 3 książki z dziedziny urbanistyki. Zawierają one informacje o zasadach projektowania przestrzeni miejskich. Czy mogę to do kosztów zaliczyć i odliczyć VAT?
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
W ostatnich latach wzrosła popularność samochodów elektrycznych, nie tylko ze względów środowiskowych, ale i ekonomicznych. Również przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wykorzystywanie w swojej działalności gospodarczej aut ...
Końcówka roku przyniosła wyraźne ożywianie w rejestracjach nowych samochodów, co może być związane z tym, że przedsiębiorcy "robią koszty". W przypadku wynajmu długoterminowego auta o wartości ok. 100 tys. zł, łączne odliczenia ...
Wprowadzona ulga dla wspierających sport, kulturę i edukację jest atrakcyjnym instrumentem umożliwiającym podatnikom podejmowanie działań marketingowych, promocyjnych, biznesowych oraz wsparcie działalności istotnej dla społeczeństwa ...
Wspieranie kultury w Polsce przez przedsiębiorców uległo znacznemu ograniczeniu w czasie pandemii COVID-19, nie dziwi zatem że nawet przepisy prawa podatkowego zawierają system "zachęt" podatkowych dla finansujących działalność ...