Firma niemiecka zleciła budowę domu firmie polskiej. Ja jestem podwykonawcą montującym okna w Niemczech dla firmy polskiej.
Jak sprawa wygląda pod względem VAT-u? Jak mam wystawić fakturę i czy muszę się zgłosić do niemieckiego urzędu?
2013-02-16 13:55 autor odpowiedzi: wfirma.pl - księgowość online
Zgodnie z art. 28e ustawy gdy usługa budowlana dotyczy nieruchomości położonej w Niemczech, to właśnie w tam należy dokonać opodatkowania tej usługi.
Istotne jest przy tym ustalenie, kto odpowiada za dokonanie rozliczenia do VAT wykonanych usług. Czy Polska firma dla której Pan świadczyć będzie usługi czy Pan. Należy to wyłącznie od regulacji prawa niemieckiego.
Niemieckie przepisy umożliwiają samoopodatkowanie przez nabywcę, pod warunkiem że odbiorcą jest przedsiębiorca zarejestrowany dla potrzeb niemieckiego podatku VAT. W tym przypadku, aby nie musiał Pan rozliczać podatku VAT za granicą, powinien zrobić to usługobiorca, czyli polska firma, która zleciła wykonanie usług.
W sytuacji gdyby jednak firma zlecająca nie była podatnikiem VAT w Niemczech, wówczas podmiotem zobowiązanym do zapłaty podatku byłby Pan. W Polsce usługi te traktowane będą jako niepodlegające opodatkowaniu.
Dodano 2014-07-17 13:06 przez Hanna78
Jestem czynnym podatnikiem Vat UE zarejestrowanym w Polsce. Na zlecenie innego czynnego podatnika VAT UE zarejestrowanego w Polsce będę wykonywał usługę na terenie Niemiec polegającą na rewitalizacji terenów zielonych na zlecenie niemieckiego kontrahenta.
Z jaką stawką podatku VAT mam wystawić faktu...
Dodano 2014-05-05 16:10 przez waldipin
Witam,
prowadzę jednoosobową działalność budowlaną. Jak prawidłowo wystawić fakturę dla niemieckiej firmy i czy muszę zapłacić podatek (i oczywiście gdzie), jeśli w Polsce jestem zwolniony?
Dodano 2013-06-25 11:00 przez basiunia
Prowadzę usługi budowlane, zlecenie będzie wykonane za 4 tygodnie. Ja już otrzymałam całą kwotę - klient wziął na raty. Jaką fakturę wystawić i gdzie rozliczać w VAT i KPiR? A co z przedpłatą na usługi budowlane? Termin wykonania usługi za 4 tygodnie, a w momencie podpisania umowy klient zostawił pr...
Dodano 2013-11-17 13:27 przez tom.tych
Witam,
prowadzę świeżo rozpoczętą działalność, gdzie jestem vatowcem i napotkałem przy pierwszym poważnym zleceniu niebywale trudny problem.
Chodzi o sprzedaż i montaż okien. Klient wyszedł z propozycją, aby nie umieszczać cen montażu na fakturze. Rozumiem, że chce w ten sposób mieć niższe koszty o ...
Dodano 2013-03-15 19:30 przez annaweronika
Jakie faktury powinien wystawiać podatnik VAT UE, który zarejestrował jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce i wykonuje usługi budowlane w Niemczech dla osób fizycznych nie będących podatnikami VAT?
Czy faktury powinny być walutowe czy zwykła faktura? Czy VAT jak w Polsce 23% czy bez VAT-u? P...
Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.
Otrzymanie zaliczki od kontrahenta na poczet przyszłej dostawy towaru czy świadczenia usługi, wiąże się co do zasady z pewnymi obowiązkami na tle podatku od towarów i usług. Otóż otrzymujący zaliczkę winien pamięta, że ta z reguły ...
Faktury zaliczkowe i końcowe to najczęściej występujące podtypy faktury w obrocie gospodarczym. Z tego też powodu znajomość elementów i zasad wystawiania tych dokumentów jest esencjonalne dla każdego przedsiębiorstwa, któremu zależy na ...
Faktura to podstawowy dokument występujący u każdego przedsiębiorcy, ponieważ przy dokonywaniu różnego rodzaju transakcji staje się ona podstawą do tego, aby od kontrahenta egzekwować kwotę za wykonaną usługę bądź towar. Niestety ...
Gdy dana usługa ma być świadczona przez dłuższy okres czasu, strony umowy z reguły decydują się na określenie okresów rozliczeniowych, za które będą regulowane płatności (co niekiedy wymuszają na nich przepisy podatkowe). Jak ...
2015-06-30 20:32
2013-10-21 10:29